TRENČÍN. Skládky odpadu v Sverepci, Lednických Rovniach, Dežericiach a v Brodzanoch sú nateraz mimo prevádzky. Novela zákona o odpadoch, ktorá sprísnila systém ich ukladania, začala platiť od 15. júla. Brány skládok tak zostali uzavreté, obce i prevádzkovatelia stále hľadajú nové riešenia.
„V Trenčianskom kraji je z dvanástich skládok momentálne prevádzkovaných oficiálne osem. Tri skládky si budujú novú kazetu, jedna ukončila činnosť úplne," povedal Michal Štefánek, hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Na skládku Luštek pri Dubnici nad Váhom tak začali voziť odpad aj obce z okresov Púchov a Považská Bystrica. „Cítime väčší nápor, ale zatiaľ to zvládame. Spĺňame všetky podmienky," povedali nám na technickom oddelení Spoločnosti Stredné Považie, pod ktorú skládka patrí.
Dežerická Veronika čaká na investora
Skládka Veronika, na ktorú vozili odpad obce nielen z bánovského, ale aj z trenčianskeho okresu, skončila podľa Štefáneka úplne. Konateľ spoločnosti, ktorá skládku prevádzkuje, však hovorí, že by mohol prísť investor a činnosť obnoviť. „Skládka je zatvorená, odpad vozíme do Livinských Opatoviec. Ak sa podarí plánovaná investícia, skládka by mohla splniť podmienky únie v budúcom roku," povedal Marián Šimoňák zo spoločnosti Tedos. Podľa neho je skládok v kraji dosť, drahá je však doprava odpadu. „Obciam nie je jedno, či budú voziť odpad o dvadsať kilometrov ďalej," povedal Šimoňák. Jeho slová potvrdil aj starosta Chocholnej - Velčíc, Ľubomír Škriečka. Po zatvorení Dežerickej skládky začali odpad voziť do Lušteku. „Platili sme tisíc korún, teraz je to v prepočte takmer 1500 korún za tonu. Zvýšia sa i náklady na prepravu," povedal starosta s tým, že zvýšené náklady budú musieť premietnuť aj do poplatku za smeti.
V Rovniach zatvorili v predstihu
Ukladanie odpadu na skládku spoločnosti Ledrov v Lednických Rovniach ukončili už na začiatku apríla. Z európskych fondov dostali dotáciu na jej uzatvorenie a rekultiváciu, momentálne pripravujú novú kazetu. „Teraz prebieha stavebné konanie a čakáme na vydanie stavebného povolenia. S výstavbou by sme chceli začať už tento rok, hotová by mohla byť v prvom štvrťroku roka," povedal vedúci skládky Ivan Čvirik. Na novú skládku sa podľa neho peniaze z únie získať nedajú, kazetu chcú financovať z komerčných zdrojov. „Do úvahy prichádza aj združenie sa obcí púchovského okresu, ktoré by na stavbu skládky prispelo," povedal Čvirik.
Sverepec chcú obnoviť čo najskôr
Skládka v Sverepci, ktorú si od mesta prenajíma spoločnosť Megawaste Slovakia, je uzavretá od polovice júla. Spoločnosť sa však s obcou dohodla, že vybuduje druhú kazetu na ukladanie odpadu. „Momentálne vybavujeme povolenia a pripravujeme podklady pre ministerstvo," povedal konateľ Megawaste Viliam Staník. Ak bude potrebné kompletné posúdenie vplyvov na životné prostredie, odhaduje opätovné spustenie skládky na apríl budúceho roka. „Ak by sme formality vybavili rýchlejšie, skládka by mohla fungovať do konca roka," povedal Staník.