Pred bánovským súdom stál v utorok 11. augusta miestny podnikateľ Ján M. Spolu so synom Tomášom je obžalovaný z vydierania a porušenia domovej slobody. Obaja aj s tretím mužom neznámej totožnosti mali pred štyrmi rokmi vymáhať peniaze gangsterským spôsobom. Ján M. bol vodič autobusu smrti, ktorý havaroval na priecestí v Polomke vo februári a zahynulo 12 ľudí.
BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Skutok sa stal pred štyrmi rokmi, 19. októbra 2005. Podľa obžaloby vtedy prišiel na pozemok poškodeného podnikateľa Vlastimila Ďatelinku v Kšinnej Ján a Tomáš M. a spoločne s ďalšou osobou žiadali, aby vrátil dlh. Mali sa mu vyhrážať, že ho utopia v malom jazierku, podpália mu chatu, vybrakujú auto.
Ako sa na súde vyjadril, bál sa o svoj život a mal pocit, že ho chcú zabiť. „Žiadali peniaze, povedal som, že im zaplatím, až dostanem faktúru. Nemal odo mňa žiadnu objednávku, on rád podnikal bez účtovných dokladov," povedal Ďatelinka, ktorý potvrdil, že dĺžil sumu 38-tisíc korún asi jeden a pol roka. Podľa neho to boli peniaze za služby v doprave, stojné a prepravné.
Ďatelinka podnikal v zhodnom odbore, mal požičovňu prívesných vozíkov, dovážal ojazdené vozidlá. Na súde označil praktiky otca a syna ako gangsterské. „Nie som prvý ani posledný koho takto napadli," skonštatoval. Priznal, že mal strach. „Nebolo to príjemné, keď vás napadnú traja muži, strkajú do vás, sotia na zem. Strach ešte mám, prestal som na chatu chodiť a veľmi dlho som tam nebol. Necítim sa na tom mieste dobre, zvažujem jej predaj," povedal.
Obaja obžalovaný na súde využili svoje právo nevypovedať, uviedli iba, že sú nevinní. Prokurátor tak na súde prečítal ich výpovede v prípravnom konaní. Obaja tvrdili, že v Kšinnej v tom čase ani neboli. Ján M. sa údajne zdržiaval v Bratislave, kde bol rokovať s majiteľom cestovnej kancelárie, potom prišiel domov a pozeral večer televíziu.
Poškodeného poznal, pretože podnikajú v rovnakej oblasti poskytujú prepravné služby, ale vraj nemali žiadne obchodné vzťahy. O dlžnej sume sa vyjadril, že pri obrate ich firmy nie je zaujímavé. Tomáš M. vraj bol v Taliansku pre auto od 17. do 20. októbra 2005.
Prokurátor však upozornil na nezrovnalosti vo výpisoch hovorov, kde už 18. októbra sú zaznamenané hovory na Slovensku. Vo výsluchu v prípravnom konaní to vysvetlil tým, že v zahraničí nepožíval kartu slovenského operátora, ale je možné, že ju mal niektorý zo šoférov.
Na súde vypovedal len poškodený. Obhajca sa snažil poukázať na nezrovnalosti v jeho výpovedi v prípravnom konaní a pred súdom. „Mám to dodnes pred očami, keď som vypovedal na polícii po udalosti, bol som v šoku, preto som nevedel uviesť presný čas, ale skonfrontoval som si to s časmi telefonátov," odôvodnil.
Obhajca pokladal za dôležité, aby mu poškodený presne uviedol, čo presne muži hovorili, keď prišli vymáhať peniaze. Či povedal, že mu to tu všetko podpália, alebo povedal, že mu podpália chatu. Aj samosudkyňa od poškodeného žiadala, aby konkrétne povedal, čo presne mu útočníci hovorili, vrátane vulgarizmov.
Súd napokon hlavné pojednávanie odročil na 6. októbra, požaduje vypočuť svedkov, s ktorými Ján M. rokoval v Bratislave, s ktorým bol Tomáš M. v Taliansku ako aj doklady z prejazdu hraníc od hraničnej a cudzineckej polície.
Ján M. je ešte obvinený z trestného činu všeobecného ohrozenia, za haváriu autobusu, pri ktorom zahynulo 12 ľudí a 20 sa zranilo. Tragédia sa stala v sobotu 21. februára ráno na nechránenom železničnom priecestí v Polomke v okrese Brezno. Do zájazdového autobusu smerujúceho do tamojšieho lyžiarskeho strediska Bučník narazil motorový osobný vlak. Hrozí mu trest od štyroch do desiatich rokov.