Historické Námestie slobody prešlo rekonštrukciou v rokoch 2001 až 2005. Budovy v okolí námestia opravujú postupne, niektorým občanom však chýba pri prestavbe citlivejší prístup.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Obyvatelia Nového Mesta nad Váhom sú rozdelení na dve skupiny. Niektorým sa námestie s modernými budovami pozdáva, ďalší si myslia, že námestie by si malo zachovať svoj historický vzhľad.
Novomešťanka Jana hovorí, že opravené budovy sú v poriadku. „Páčia sa mi, sú moderné a zaujímavé. Žijeme v 21. storočí, podľa mňa sem hodia." Opačný názor má Dušan. Podľa jeho slov by sa pri opravách starých domov v centre mesta mal zachovať ich pôvodný ráz. „Mesto takto prichádza o svoju minulosť. To, čo je v zahraničí starostlivo chránené sa u nás búra a nahrádza takýmito skleníkmi," dodal Dušan.Lucii sa pozdáva, ako novú budovuzladili farebne i kompozične s múzeom. „Aj v iných mestách vedľa seba stoja architektúry moderné a historické. Na to, že stavali vedľa historickú budovu s modernou si myslím, že to architektonicky dobre zvládli," povedala.
Na námestí sa nachádzajú tri meštianske domy, ktoré sú zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok. Boli postavené v 15., 16., a 18. storočí v barokovom a renesančnom slohu. Je tu tiež Morový stĺp z konca 17. storočia a baroková socha svätého Floriána z roku 1767.
Alžbeta Podobová z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne hovorí, že obnovu historických budov v pamiatkovej zóne Nové Mesto nad Váhom rieši zákon o ochrane pamiatkového fondu. „Pre túto pamiatkovú zónu sú typické preluky, kde je presne určené, aké vstupné podmienky by mali projektanti rešpektovať." Podľa nej sa pamiatkári vyjadrujú predovšetkým k udržiavacím prácam a stavebným úpravám a ak je občan nespokojný, má sa obrátiť na stavebný úrad. „Môže tiež dať podnet na Krajský pamiatkový úrad Trenčín. Za porušenie ustanovení pamiatkového zákona sú sankcie," dodala Podobová.
Podľa Juraja Furdíka z fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity sa v minulosti práve v rôznorodosti vykryštalizovali pekné veci. „Každá doba by mala nechať svoje svedectvo. To je potom akoby sme neboli. Otázka je, či to bude dobré alebo zlé, ale pokúsiť by sme sa o to mali," dodal Furdík.