Pôvod múmie martýra Adeodata je však zahalený rúškom tajomstva.
TRENČIANSKE BOHUSLAVICE. Telo mumifikovaného mučeníka Adeodata leží bez pohnutia v presklenom sarkofágu už 245 rokov. Komu však vlastne patria pozostatky sa zrejme už nikto nedozvie, pretože presnú identifikáciu nikdy nespravili. Pritom mnohí domáci ho stále považujú za slávneho rytiera Bohuslava a neveria, že by ho mohol niekto zničiť ako Žofiu Bosniakovú. Veľa miestnych sa stále domnieva, že práve po ňom nesie obec svoj názov. Podľa odborníkov však spájať meno obce Bohuslavice s menom Bohuslava je veľký omyl.
Martýra a svätca doviezli v katafalku spolu s jeho krvou a ľaliou
Múmiu svätého Adeodata uložili v efektne vyzdobenej a pozlátenej truhle do barokovo-rokokovej kaplnky v roku 1764 počas veľkej slávnosti. Telo mŕtveho mladíka zdobí takmer neporušený striebristý odev a veniec na čele. Stredovekí panovníci pozostatky mŕtvych doslova zháňali a ich túžbou bolo vlastniť ich čo najviac. „Priviezť jeho telo si prial gróf Erdödi už v roku 1763, kedy kaplnka postavili. Bol to mučeník, ktorého telo doviezli z Ríma.
Vo vnútri truhly je dodnes pohár, ktorý bol plný Adeodatovej krvi. Je tam aj ľalia," ukazuje kostolník Vladimír Lucký (65). Ten na pozostatky múmie dohliada už od roku 1968. Ľalia mala dokazovať duševnú čistotu mŕtveho. Návštevníci sa zaujímajú o dnes už prázdny pohár nachádzajúci sa vedľa mŕtveho. Hlava martýra odpočíva na poduške a ruky zakrývajú rukavičky. „Práve pohár s krvou mal pripomenúť, ako Adeodat krvácal. Bojoval proti Turkom a u nás padol. Mnohí sa na to pýtali, pohár je však už dnes prázdny," vysvetľuje kostolník.
O svojho rytiera „Bohuslava" domáci strach nemajú
Iba prednedávnom otriasla Slovenskom správa o zničení múmie Žofie Bosniakovej. „U nás si to nikto nedovolí, veď je to chránená pamiatka. Nedovolili by sme ho ani vybrať z truhly alebo ho dať skúmať. Nastal by tu veľký vietor. Nikto nemá šancu, ani výskumníci s ním nemôžu hýbať. To neexistuje," rozhodne tvrdí Lucký. Výhodou je, že truhla je pevne zabudovaná do múrov kaplnky a hýbať s ňou alebo otvoriť ju bez násilia je nemožné. Umelecký sarkofág sa bez akýchkoľvek úprav zachoval a nikto s ním už stovky rokov ani nepohol.
Napriek tomu, že o existencii tejto historickej vzácnosti nevedia ani mnohí Novomešťania či Trenčania, prichádzajú do kaplnky turisti z celého sveta. „Boli tu návštevníci z USA, Kanady, Nemecka, Maďarska i Poľska," potvrdil záujem o bohuslavickú raritu jej „strážca". Ten je ochotný počas dňa turistom sprístupniť rakvu s múmiou. Problém nie je ani s jej odfotografovaním z niekoľkocentimetrovej blízkosti. Jedinou bariérou, oddeľujúcou návštevníkov od mŕtveho muža, je takmer tristo rokov staré sklo.
Spájať Bohuslavice s jeho menom je rozprávka
Podľa ľudového rozprávania tu mali rytiera Bohuslava Turci zbiť a polomŕtveho hodiť do blízkeho potoka. Domáci ho zachránili a on mal z vďačnosti dať ľudu pozemky, na ktorých vznikla obec pomenovaná podľa jeho mena Bohuslavice. Iní tvrdia, že v obci zahynul. „Žiadny Bohuslav, ale Adeodatus. Svätý Augustín, veľký hriešnik a nakoniec veľký svätec mal syna Adeodata. Môžu tu byť aj tieto súvislosti. Telo šestnásťročného mládenca mohli priviezť z bývalého kláštora v Katarínke v blízkosti Naháča. Škoda, že sa nezachovala kázeň z časov, keď telo priviezli," hovorí svoju verziu františkán Anton Alojz Čapkovič (88).
Veselý muž, ktorého v obci volajú všetci páterko, dohady ohľadom bohuslavickej záhady a mena obce považuje za rozprávky. Iného Adeodata nepozná a tak stopy vedú až do štvrtého storočia. „Lenže ako to zistiť? Snáď modernou uhlíkovou metódou. Jediné, v čom mám istotu, že to nie je žiaden Bohuslav," dodáva usmiaty františkán. Aj pre neho zostáva prekvapením, že pozostatky doteraz nikto detailne neskúmal.
Boguzlawicz sa objavuje v listinách už v roku 1436
Pre množstvo prívržencov vzácnych pozostatkov bude určite sklamaním, že do písanej histórie sa názov Boguslawicz dostal už v roku 1436. Teda celých 328 rokov pred „príchodom" svätého Adeodata na jeho posledné miesto odpočinku. Názov prešiel postupne štrnástimi zmenami a v roku 1496 bol chybne prepísaný pisárom na Bohlynzlawycz. Od roku 1927 nesú Trenčianske Bohuslavice dnešný názov. Napriek tomu, že privezená múmia Adeodata nebola zdrojom názvu obce na Považí, je dodnes obrovskou a nevysvetlenou záhadou.