UHROVSKÉ PODHRADIE. Na zrúcanine hradu Uhrovec nad obcou Uhrovské Podhradie v okrese Bánovce nad Bebravou počas letných prázdnin pokračuje historicko-architektonický výskum, rekonštrukčné práce zamerané na opravu a spevnenie múrov i klenieb. Začala sa aj druhá etapa výstavby nového prístupového dreveného mosta ponad hradnú priekopu.
"Práce na záchrane hradu trvajú už takmer desať rokov, ale stavba mosta sa začala až v tomto roku," konštatoval Peter Horanský, vedúci Nadácie pre záchranu kultúrneho dedičstva, ktorá za pomoci domácich i zahraničných sponzorov a prostriedkov z Európskej únie obnovu hradu financuje a riadi. Stavbe mosta predchádzal v máji tohto roka dvojtýždňový medzinárodný pracovný workshop, na ktorom sa zúčastnilo 17 tesárov z Nórska, Nemecka, Poľska Litvy, Českej republiky a Slovenska. Opracovávali dubové kmene ručne iba pomocou tesárskych sekier. Pílu využili len na spílenie stromov. Finančné prostriedky na workshop, ktorý bol zameraný aj na zdokonaľovanie sa tesárov v tomto starom remesle, pochádzali z európskeho programu Kultúra 2000 a podporilo ho aj Ministerstvo kultúry SR.
Tak ako v stredoveku
Počas workshopu sa podarilo vytesať všetky hlavné nosné konštrukcie mosta a osadiť nimi prvé pole na zachované piliere. Tento týždeň začali tesári vysekávať spojové prvky na ďalšie trámy, aby ich mohli takisto osadiť. Ide o pomerne náročné a presné práce, pretože na spájanie trámov nemôžu použiť kovové prvky. Iba v časti, kde sa bude most napájať na pôvodnú bránu, použijú ručne kované obruče. "Tak, ako to robili v stredoveku," vysvetlil technológiu Horanský.
Projekt mosta navrhol architekt Jaroslav Kilián podľa kresieb z 18. storočia, ale vychádzal aj z podobných premostení u iných slovenských hradov. Most bude dlhý približne 12 metrov a preklenie asi štyri metre hlbokú hradnú priekopu. Bude však o niečo užší, pretože sa zrútil kus nosného brala, na ktorom bola časť mosta uložená, konštatoval Horanský.
Hrad Uhrovec patrí medzi najstaršie slovenské hrady. Vznikol v prvej polovici 13. storočia. Jeho majitelia sa striedali, patril aj Matúšovi Čákovi Trenčianskemu i Stiborovi zo Stiboríc, majiteľovi beckovského panstva. V roku 1562 kráľ Ferdinand I. daroval hrad Františkovi Zayovi za verné služby. Zayovci sú smutne známi nepriateľským postojom k národnému obrodeniu Slovákov. V 18. storočí hrad spustol, pretože Zayovci začali bývať v uhroveckom kaštieli. Napokon ho údajne v roku 1848 vypálili slovenskí dobrovoľníci. Najlepšie je zachovaná kaplnka a neskororománska časť hradu.