Po vstupe Slovenska do schengenského priestoru dostali budovy hraničných priechodov do vlastníctva obce. Tie využívajú budovy hraničnej polície rôzne, niektoré chcú v budovách zriadiť domov dôchodcov, múzeum, alebo ubytovňu. Spoločným problémom, ktorý brzdí ich plány, sú financie.
TRENČÍN. V Trenčianskom kraji sú dva bývalé hraničné priechody, na ktorých boli postavené budovy hraničnej polície. V ďalších budovy hraničnej polície ležia na území Českej republiky.
V obci Moravské Lieskové sa budova, ktorá patrila ministerstvu vnútra, nachádza priamo v obci. Obec ju prenajíma súkromnej firme. Podľa starostu obce Ľubomíra Miklánka je toto riešenie momentálne pre obec najvýhodnejšie. „Tento stav nám vyhovuje, pretože máme v obci iné priority, ktoré potrebujeme riešiť a z tohto máme určité príjmy," povedal Miklánek. Obec urobila na budove menšie opravy, jej časť využíva aj ľudová hudba Lieskovanka.
V Hornom Srní je budova hraničnej polície až na hraniciach s Českou republikou. O využití objektu, ktorý je dnes neobývaný, by sa malo definitívne rozhodnúť na augustovom zasadnutí obecného zastupiteľstva. Možností je viac. Obec uvažuje nad tým, že by tu zriadila informačné centrum či malú predajňu. Najviac sa ale hovorí o tom, že by budovu prerobili na nájomné byty pre neplatičov a neprispôsobivých občanov, ktorí momentálne bývajú v obci.
Investícia by podľa zápisnice zo zastupiteľstva mala presiahnuť 16 tisíc eur (viac ako 500 tisíc korún). Obyvatelia, ktorí bývajú pri hraničnom priechode s možnosťou postaviť nájomné byty pre neprispôsobivých občanov v ich susedstve, nesúhlasia. Starostovi dokonca napísali petíciu. Ten sa k tomu odmietol vyjadriť.