TRENČÍN. Na hlasovaní o výstavbe Auparku v centre mesta sa zúčastnilo desať percent voličov, z 4 920 občanov bolo za výstavbu len necelých 400 ľudí. Aby však bolo referendum platné, musela by sa na ňom zúčastniť aspoň polovica občanov. „Z tých ľudí, ktorí majú záujem o veci verejné, bolo 90 % proti. O názore ostatných sa môžeme domnievať. Mesto nedostalo odpoveď, čo s Auparkom,“ povedal na dnešnom mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva nezávislý poslanec Robert Lifka.
Najsilnejšia opozičná strana v zastupiteľstve, Smer-SD, navyše tvrdí, že propagácia referenda bola nedostatočná. Ľudia nedostali oznámenia o referende do schránok, boli o ňom informovaní len prostredníctvom mestského webu a mestských novín, ktoré sa zdarma rozosielajú do schránok. Trenčiansky primátor Branislav Celler (SDKÚ-DS) reagoval slovami, že oznámenia jednotlivým voličom sa do schránok posielajú len pri voľbách.
Mesto vyhlásilo referendum s vedomím, že bude neplatné
Opoziční poslanci znovu kritizovali aj letný termín referenda. Podľa nich je počas dovoleniek ťažšie dosiahnuť potrebnú volebnú účasť. „Mesto si chcelo zlegalizovať doterajšie kroky, ktoré nie sú férové voči občanom. Referendum vyhlásilo s vedomím, že bude neplatné,“ vyhlásila krajská šéfka Smeru-SD Magda Košútová, ktorá vlani v decembri iniciovala petíciu proti stavbe Auparku. Podpísalo ju 8 666 ľudí. Poslanec Ján Kanaba (Smer-SD) sa Cellera pýtal, či náklady na referendum, ktoré dosiahli takmer 15-tisíc €, zaplatí zo svojho. Odpovede sa na zasadnutí nedočkal. Kanabov kolega Ladislav Pavlík dal návrh, aby vedenie mesta výsledky referenda napriek neplatnosti akceptovalo. Tento návrh v zastupiteľstve neprešiel.
Trenčanom výstavba Auparku nevadí
Celler oponoval, že celé referendum bolo v súlade so zákonom aj všeobecne záväzným nariadením, ktoré v súvislosti s referendom nedávno schválili. „Účasť dokazuje, že výstavba Auparku nie je otázka, ktorá by Trenčanov až tak škrela. Keby sa na ňom zúčastnilo 30 % voličov (taká bola účasť pri posledných komunálnych voľbách, pozn. red.), duch referenda by bol iný. A tvrdiť, že tí, čo neprišli, automaticky povedali Auparku nie, to je účelové vyjadrenie,“ reagoval Celler. Ten na základe právnej analýzy taktiež dementoval vyjadrenia, že neplatné referendum by dávalo červenú výstavbe.
Aupark má stáť medzi Ulicami Kniežaťa Pribinu a Palackého pri zjazde z cestného mosta v blízkosti historického jadra mesta. Momentálne je tam spleť ciest a malý parčík. Občania v referende odpovedali na otázku, či súhlasia s výstavbou Auparku na danom mieste. Investorom projektu je HB Reavis, stavať chce začať už na budúci rok. Pred tým však musí vyriešiť dopravu pri zjazde z cestného mosta, má tam vzniknúť kruhový objazd.
Primátor Celler Aupark obhajuje. Mesto si od neho sľubuje návrat ľudí z periférnych obchodných centier do mesta. Investor už má väčšinu potrebných pozemkov. Priemerná cena bola približne 100 € za meter.