TRENČÍN. V polovici mája schválili poslanci nariadenie, ktoré zakazuje pitie alkoholu na verejnosti. Obyvatelia a turisti si teraz môžu v meste vypiť len na vyhradených miestach a podujatiach, ktoré si vybavia primátorskú výnimku. Kontrolu nariadenia majú na starosti mestskí policajti. Podľa náčelníka mestskej polície Stanislava Bera v Trenčíne už začali kontrolovať ľudí. „Nechodíme kontrolovať priamo pitie alkoholu na verejnosti, ale popri iných činnostiach sa zameriavame aj na kontrolu tohto nariadenia," povedal Bero.
Kontrolujú hlavne okolie škôl a ihriská
V Trenčíne sú podľa neho určité lokality, ktoré treba v súvislosti s týmto nariadením kontrolovať častejšie. „Ide najmä o bývalé átrium pod mestským úradom, lokality v blízkosti niektorých potravín na sídlisku Juh a najmä okolie škôl, detských ihrísk a športových areálov," vysvetľuje Bero.
Od polovice mája, kedy nariadenie začalo v meste platiť, riešili podľa policajného náčelníka už 33 priestupkov. „Z toho sme 17 osôb pokutovali v blokovom konaní, zvyšných 16 dostalo pokarhanie," hovorí Bero.
Zákaz pitia v Trenčíne platí podľa neho krátko na to, aby prinieslo výrazne zmeny. „Nemyslím si, že nariadenie výrazne znížilo počet ľudí popíjajúcich na verejnosti. Skôr sa dá povedať, že niektoré skupinky, napríklad aj bezdomovci, sa sťahujú z centra, pretože vedia, že tu prebiehajú kontroly, do okrajových častí," povedal Bero.
Trenčania vnímajú nové nariadenie rozdielne
Zákaz pitia prekáža najmä niektorým mladým ľudom.18-ročný študent Marek pije alkohol napriek zákazu. „Niekedy si dám napríklad pivo, keď sme s kamarátmi vonku. Policajti nás zatiaľ nekontrolovali," hovorí.
Eva s Tomášom chodia večer do parku, odkedy platí zákaz pitia, dávajú pozor. „Vadí mi to, niekedy by som si dal vonku s kamarátmi pivo a nemôžem. Malo by to platiť iba pre opilcov a bezdomovcov," povedal Tomáš.
Učiteľka v materskej škole, 35-ročná Zdena, si myslí, že by mali kontrolovať častejšie. „ Je dobre, že chodia kontrolovať, aspoň si budú opilci dávať pozor." Sledovať by mali podľa nej aj fajčenie na zastávke.
Nariadenie podľa 52-ročného Františka nikomu nezakáže, aby pil. „ Keď budú chcieť popíjať, miesto si nájdu. Dobré možno bude, že sa nebudú opíjať a obťažovať slušných ľudí v centre mesta," myslí si František
Policajti doteraz nemohli alkohol na verejnosti zakázať
Zákaz pitia platí každý deň od piatej od rána, do tretej hodiny nasledujúceho dňa. Celodenný zákaz podľa predstaviteľov mesta nebol legislatívne možný. Podľa Bera nemali policajti v minulosti možnosť zakázať mládeži piť alkohol. „Ľudia nám ukazovali konkrétne miesta, kde mladí pijú, ale nemohli sme s tým nič robiť," povedal Bero. Ani pri bezdomovcoch nemali podľa neho inú zákonnú možnosť, ako ich požiadať, aby odišli. „Doteraz sme nemali zákonné možnosti," povedal Bero.