Šancu vyjadriť sa v prvom historickom referende v novodobých dejinách využilo len niečo cez desať percent Trenčanov. Väčšina hlasujúcich bola proti.
TRENČÍN. V sobotu 11. júla dostali Trenčania možnosť vyjadriť sa, či súhlasia s umiestnením obchodno-zábavného a spoločenského centra Aupark na pozemkoch nachádzajúcich sa na území mesta Trenčín vymedzenom Ulicou kniežaťa Pribinu a Palackého. Referendové miestnosti otvorili o 7. h a zatvorili o 20. h.
Mesto pre voličov vytvorilo 26 referendových okrskov, kým pri ostatných voľbách ich býva do päťdesiat. Hlasovať mohli obyvatelia, ktorí prekročili vek 18 rokov. Z nich však svoj hlas za alebo proti využilo len niečo cez desať percent.
Ako informovala Jana Marková z kancelárie primátora, hlasovalo 4920 občanov, väčšina bola proti výstavbe centra. Referendum aby bolo úspešné musí mať päťdesiatpercentnú voličskú účasť. Náklady na referendum hradí mesto, najskôr malo stáť 11-tisíc eur, teraz sa vyšplhali na 14-tisíc eur (cez pol milióna korún).
Trenčania sa už dostali možnosť vyjadriť sa k výstavbe Auparku. Vlani v decembri opoziční krajskí a mestskí poslanci (Smer-SD) zorganizovali petíciu Neničme park Auparkom, ktorú podporilo 8666 ľudí. Na petíciu odpovedalo mesto vyhlásením referenda.
Politológovia, opoziční poslanci, občianski aktivisti a aj občania kritizovali zvolený letný termín, kedy sú ľudia po dovolenkách, študenti na brigádach. Politológ Grigorij Mesežnikov poukazuje, že žiadne voľby sa nikde na svete nekonajú v lete a samospráva, ak by chcela zvýšiť reprezentatívnosť výsledku, mala hľadať iný termín. Ako však upozorňuje, referendum o schválení, ak otázka znie -súhlasíte?- nemá zmysel.
„Aj pozitívny výsledok referenda je možný iba v prípade platnosti referenda a nadpolovičnej väčšine hlasov "za". Vo všetkých iných prípadoch, pri väčšinovom hlasovaní "nie", alebo pri neplatnosti referenda kvôli nízkej účasti by išlo o neschválenie otázky a tým aj nemožnosti postupovať podľa návrhu, ktorý je v otázke obsiahnutý. Čiže nijaká stavba v takomto prípade sa nemôže začať. Ak by sa stavalo bez ohľadu na výsledok referenda, načo potom to referendum bolo?"
Občiansky aktivista Norbert Brázda si tiež myslí,že referendum bolo zbytočné, pretože Mesto Trenčín je zmluvne viazané podporovať výstavbu Auparku v danej lokalite.
Pod nízku účasť sa podpísala pravdepodobne aj neinformovanosť. Ľudia jednoducho zabudli, kedy sa koná referendum. „Chýbalo im oznámenie do schránok, ako to býva pri ostatných voľbách, kde sa dozvedia kde je ich volebný okrsok a ako postupovať," povedali členovia referendovej komisie v Opatovej. „Stačilo to vyhlásiť v miestnom rozhlase," mysleli si.
Investorom Auparku je spoločnosť HB Reavis, ktorá chce začať stavať už o rok. Jeho výstavba podľa hovorcu spoločnosti Romana Karabelliho by mala trvať do 22 mesiacov. Ako však upozornil primátor Branislav Celler, prioritné je najskôr vyriešiť dopravnú situáciu v tomto kritickom mieste Trenčína z hľadiska dopravy. Tú má vyriešiť vybudovaný kruhová križovatka pod mostom a v spolupráci s Dopravoprojektom prezentovali jej vyriešenie. Pre výstavbu križovatky vlani vymenilo mesto s Trenčianskym samosprávnym krajom potrebné pozemky.