Trenčania si zajtra prvýkrát vyskúšajú výhody priamej demokracie formou miestneho referenda. Obyvatelia rozhodnú, či chcú v centre Aupark. Podmienky hlasovania vzbudzujú rozpaky
TRENČÍN. Obyvatelia Trenčína v sobotu rozhodnú, či súhlasia s umiestnením obchodno-zábavného komplexu Aupark do centra mesta.
Prvé referendum „v novodobých dejinách mesta" však sprevádzajú rozpaky, súvisiace s termínom referenda i formuláciou otázky.
Postoj mesta
Aktivisti i opoziční mestskí poslanci poukazujú na pochybné konanie vedenia mesta. Primátor Branislav Celler (SDKÚ) najskôr ohlásil referendum, v ktorom „ľudia rozhodnú", v deň, keď s investorom podpísal zmluvu o predaji mestských pozemkov pod Aupark. V zmluve sa mesto zároveň zaviazalo „spolupracovať a poskytovať súčinnosť, ktorá bude potrebná na dosiahnutie výstavby Auparku".
Termín plebiscitu zastupiteľstvo schválilo na júl, čas dovoleniek. Aby bolo referendum platné, musí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina voličov. Tá neprišla ani na voľby primátora a poslancov, zvolilo ich len 31 percent Trenčanov.
Mesto tiež investorovi na úrade vyčlenilo priestory na prezentáciu projektu, pre kritické občianske združenie už miesto nenašlo.
Pohľad na Aupark v tesnej blízkosti historického centra očami miestnych aktivistov. Priehľadný filter ukazuje, aký výhľad budova zakryje.
ZDROJ - CENTRUM ENVIRONMENTÁLNYCH AKTIVÍT
Nejasný postup
Pochybnosti vyvoláva aj samotná otázka referenda: „Súhlasíte s umiestnením Auparku na pozemkoch vymedzených Ulicou kniežaťa Pribinu a Ulicou Palackého?" V prípade, že bude pre nízku účasť referendum neplatné, budú sa pri takto formulovanej otázke považovať za víťazov zástancovia aj odporcovia Auparku.
Neplatné referendum by podľa aktivistov malo znamenať stop Auparku. „Mesto si v otázke pýta od obyvateľov súhlas a ten pri neplatnom referende nezíska," vraví aktivista Norbert Brázda.
Súhlasí s ním aj politológ Grigorij Mesežnikov. „Presadiť zámer možno iba v prípade platnosti referenda a pri nadpolovičnom súhlase. Pri väčšinovom hlasovaní proti, alebo neplatnosti referenda z dôvodu nízkej účasti, by išlo o neschválenie otázky a nemalo by sa postupovať podľa návrhu, ktorý je v nej obsiahnutý," myslí si.
Značka či monštrum?
Hovorkyňa trenčianskej radnice Jana Marková reagovala, že „otázka je jasná a zrozumiteľná a občania majú možnosť sa slobodne rozhodnúť." Ako bude mesto postupovať pri neplatnom referende, nepovedala.
Naopak, jasno má investor. „Naše prieskumy ukazujú, že mlčiaca väčšina nemá problém s plánovaným umiestnením Auparku, naopak, vítajú príchod zavedenej kvalitnej značky," tvrdí hovorca spoločnosti HB Reavis Roman Karabelli.
S Auparkom však majú problém pamiatkari. „Zásadne nesúhlasíme s navrhovanou výškou objektu, vizuálne naruší panorámu mesta," hovorí Jozef Múdry z Krajského pamiatkového úradu. „Zaberie veľkosť jedného mestského bloku a v dotyku s drobnou historickou zástavbou bude pôsobiť ako monštrum."
„Aupark bude taký vysoký, ako povoľuje výškový regulatív mesta," oponuje Karabelli. Jediné, čo vraj povolenú výšku presahuje, sú schránky technológií na streche. „Dali sme ich tam na základe pripomienok mesta," povedal.