Trenčín. Podľa organizátora Jozefa Čermáka je ich síce o tri menej ako vlani, ale skonštatoval, že sú oveľa viac technicky vyspelejšie a prepracované. „Tento rok boli na Ostrove, kde sa akcia konala, plavidlá vystavené už pred samotnou plavbou, aby sa ľudia na ne nepozerali len na vode, ale mohli sledovať aj posledné prípravy na brehu."
Väčšina posádok súťažiacich plavidiel chodí na Splanekor pravidelne
Nováčikovia boli tento rok vo výraznej menšine Jednými z nich boli Traja chrobáci. Ako prezradili nie sú z rovnomennej rozprávky, ale zo Žiliny a o akcii im povedal ich kamarát. „Oslovili nás jeho zážitky, tak sme sa rozhodli že tento rok prídeme," hovorí za všetkých Janko v maske lienky. Nápad, obliecť sa za postavičky lienky, hodinára a kováčika mali už dávnejšie, pretože sa im všetkým táto rozprávka veľmi páčila, s realizáciou nápadu však vraj začali až týždeň pred akciou. „Problém bol prinútiť sa a začať vyrábať masky. Bol to adrenalín, ale napokon sme to stihli." Prezradili, že najviac práce im dalo zohnať polystyrén, ktorým vyplnili lienkine veľké brucho.
Roztápajúci nsa ľadovec
Občianske a teraz už aj eko témy priniesol Ján Arbet Biskupíc. Vlani spustil na vodu nový most cez Váh a tento rok upozorňoval na roztápajúce sa ľadovce. „Problém otepľovania sa týka všetkých," povedal Arbet v maske tučniaka s dlhým nosom. „Ľadovce sa topia a vznikne ľadová kryha ako táto, na ktorej sa budeme plaviť." A prečo bude štvorčlenná posádka tučniakov pádlovať hokejkami? „Tučniaci sú predsa majstri," vysvetlil Arbet.
Conti 3
Po tretíkrát a stále s rovnakým názvom plavidla Conti prišla, partia Juraj, Zdeno a Patrik, alebo kuchár, čašník a majiteľ motorestu z neďalekej obce. „Je to už náš koníček," tvrdia autori vlaňajšej vesmírnej lode a tohtoročného autíčka s trojicou klaunov. O tom, čo postavia začali premýšľať asi pred polrokom. „Chceli sme niečo zábavné, niečo pre decká, aby sa dala robiť aj šou a zábavné efekty." Plavidlo stavali asi mesiac, po večeroch a víkendoch, z predchádzajúceho použili iba hliníkový rebrík.
Seko-Baywatch po dvadsiatich rokoch
Ďalšia firemná zostava Seko prišla tento rok s pokračovaním kultového seriálu Baywath po dvadsiatich rokoch. Na plavidlo umiestnili kontrolnú plážovú vežu, nechýbali ani záchranné terčíky, červené trenírky a samozrejme Pamela, s menším defektom. Prednosti jej síce ostali, ale pribudlo pravé chlapské ochlpenie. „To mám preto, lebo som si ako mladá pichala anaboliká a tak som zarástla," odôvodnila Pamela. O jej orientácii však všetci pochybovali, pretože ju veľmi zaujímala posádka s názvom Pravek.
Pravek
Tú tvorili tri devy, odeté len v úsporných pásikoch kožušín. „Sú z zajaca a líšky, a neulovili sme ich, ale dostali," povedali členky Simona, Hanka, Barbora. Aj táto trojica súťažila už vlani a porota ich umiestnila tento rok na tretie miesto. Niet sa čo diviť, keď väčšina jej členov boli muži. Za finančnú odmenu si pôjdu kúpiť plavky, prezradili dievčatá.
Pioniersky tábor
Vlani boli tankisti, teraz pionieri v bielych tričkách s logom ROH (Revolučné odborové hnutie), v červených trenkách, bielych ponožkách a s červenými šatkami okolo krku na plavidle s názvom Pioniersky tábor. „Chceli sme tým povedať, že nie všetko, čo bolo v dobách nedávno minulých, bolo zlé, červená je dobrá," odôvodnil Ladislav Majerčík. Väčšina posádky korábu si však na komunistickú dobu nepamätá, zo siedmych pionierov na lodi skutočnými boli len traja a jeden stihol byť iskričkou. Mali medzi sebou však aj pamätníka na skutočný pionierky tábor. „Zažil som tam nezabudnuteľné zážitky, medzi deťmi panovala súdržnosť, to sa s terajšími nedá porovnať," povedal Marián Vašek.
Pionieri či skauti?
Hoci pionieri sľubovali vatru aj spartakiádu napokon na vode usilovne manévrovali s mohutným plavidlom, ktoré okrem posádky muselo uviesť ešte aj stany, tri stožiare s vlajkami aj vatru. Postavili na konštrukcii zloženej z drevených hranolov, preglejky a sudov.Kritici poznamenali, že sú viac skauti ako pioniermi, lebo stany sú skautské a aj šatky majú uviazané opačne, nie pioniersky, ale skautsky. „Nám ide o zábavu," povedal Majerčík po tom, ako získali druhé miesto. Rovnaké ako vlani.
Lokomotíva Hubert
Jedným z najväčších plavidiel bola lokomotíva Hubert, ktorú priviezla minuloročná víťazná zostava domčeka na stračej nôžke. Na stavbu, ktorá im vraj trvala štrnásť poobedí, stačil železo, papier a drevo a minuli 10 kilogramov čiernej farby. „Mali sme doma ako deti vláčiky, ale nejako k železniči neinklinujeme," hovorí Ján Kučerka. Posádka Miloš Karnek, bratia Kučerkovci, Milan Petríček a Patrik Pavlovič nezabudla ani na celkový imidž a prepracovala aj detaily masiek. Rušňovodič a strojvodcovia boli sprtávne prtacovne oblečení, začiernení na tvári, výpravcovi vlakov svietil červený nos a nechýbalo ani pravé uhlie. Na Váhu pôsobila lokomotíva trochu ťažkopádne, ale dymila, húkala, odfukovala. Porota napokon určila Huberta za víťaza a posádka tak obhájila vlaňajšie prvenstvo. „Dúfam, že peniaze, ktoré sme vyhrali nám pokryjú náklady na mašinku, uvidíme, keď to všetko zrátame, dodal Kučerka.
Zostane na Ostrove?
Po troch rokoch má už Splanekor trvalý termín medzi akciami na začiatku prázdnin a aj napriek zmene nájomcu Ostrova tu bude akcia pokračovať. Tento rok sa organizátori obávali dažďa, ale napokon slnečné počasie vydržalo. Burácanie hromu pripomínala skôr sprievodná hudba, ktorá podľa mnohých bola príliš hlučná a príliš „tvrdá." Ako povedala jedna z návštevníčok," asi vyhrávajú aj pre Zamarovce´."