TRENČÍN. Na území mesta aj tento rok pribudli nové čierne skládky. Napriek tomu, že existujú zberné dvory, ľudia stále vyhadzujú odpad na nelegálne skládky. Veľká skládka odpadov sa objavila aj priamo v hradnej skale.
Čierne skládky podľa vyjadrenia Martiny Dušovej z mestského úradu vznikajú napriek tomu, že Trenčania majú viaceré možnosti, ako sa legálne zbaviť odpadu. „Okrem jarného a jesenného upratovania organizuje mesto aj zber nadrozmerného odpadu zo stanovíšť pre zberné nádoby na komunálny odpad. Zberný dvor je na Zlatovskej ulici v Trenčíne otvorený denne," povedal Dušová.
Mesto podľa Dušovej eviduje niekoľko nelegálnych skládok odpadu a odstraňovať ich vraj bude postupne, ako dovolia financie. Minulý rok takto zlikvidovali podľa nej sedem čiernych skládok.
Občanov, ktorí vyhadzujú odpad, môže pokutovať mestská polícia. Podmienkou však je, že občanov musia chytiť pri zakladaní alebo „prispievaní" na nelegálnu skládku. „V prípade zistenia nelegálnych skládok môže mesto uložiť pokutu do 166 eur, mestská polícia do 33 eur. Primátor môže právnickej alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie uložiť pokutu do výšky 6 639 eur," hovorí Dušová.
Skládky treba zlikvidovať na začiatku
Spôsob likvidovania čiernych skládok na území mesta je podľa nezávislého poslanca Róberta Lifku nastavený nesystémovo. „Nezaručuje, že skládky nevzniknú, nie je ani stanovená rezerva na ich likvidovanie," povedal Lifka. Ľudia podľa neho využívajú voľné priestranstvá na vyhadzovanie odpadu aj preto, že sa zvýšili poplatky za smeti. „Aj keď to nie je veľa, ľudia to vnímajú tak, že to zdraželo," hovorí.
Cieľom mesta by podľa Lifku mala byť likvidácia skládky hneď pri jej vzniku. „Potom až narastie je jej odstránenie už veľmi drahé. Bolo by treba aj monitorovať mesto, keď skládka vznikne, veľmi ťažko sa dá zistiť, kto ju založil," myslí si Lifka. Mesto podľa neho nemá na odstraňovanie čiernych skládok peniaze.
Mesto má uzatvorenú zmluvu v oblasti nakladania s odpadmi so spoločnosťou Marius Pedersen, a.s., Odstraňovanie nelegálnych skládok prebieha aj v spolupráci s rôznymi dobrovoľníkmi a neziskovými organizáciami. Ak vlastník, správca alebo nájomca nehnuteľnosti zistí, že na jeho pozemku vznikla čierna skládka je podľa Dušovej to povinný oznámiť. „Odpad musí na vlastné náklady odstrániť pôvodca. Ak sa pôvodca nezistí, zabezpečí odstránenie skládky z verejného priestranstva mesto na vlastné náklady," hovorí Dušová. Skládky mesto podľa nej odstraňuje aj počas zberu nadrozmerného odpadu, čistenia a jarného a jesenného upratovania mesta.
Čierne skládky sú hanbou mesta
Trenčianska Eva si myslí, že čierne skládky sú hanbou mesta. „Nemôžu to predsa nechať tak. Skládka je aj priamo pri hradnej skale. Veď je to hanba, čo si pomyslia ľudia, ktorí prídu do Trenčína," hovorí Eva. Podľa Ivana si za to môžu Trenčania sami. „Neviem, prečo ľudia ešte stále hádžu odpad kam ich napadne. Veď v dnešnej dobe je toľko možnosti ako sa odpadu zbaviť," myslí si Ivan. O vzniknuté skládky by sa podľa neho malo postarať mesto. „Treba ich odstrániť, hneď ako sa na to príde. Peniaze na to mesto musí nájsť," dodáva.
Nelegálne skládky v meste zakladajú nielen občania, ale aj stavebné firmy. „Tie si zabezpečia odvoz materiálu u dopravcu, ktorý nemá povolenie na prevoz odpadu. Stavebná firma si objedná službu, zaplatí za ňu a odovzdá im odpad. Dopravca následne vyklopí odpad napríklad pri Váhu," uviedol Miroslav Ďuráči zo spoločnosti Marius Pedersen. „Dopravca tak ušetrí peniaze a oklame spoločnosť, ktorá si to ešte nechá zaplatiť," povedal Ďuráči. V takomto prípade je treba od dopravcov odpadov vždy požadovať oficiálny lístok zo skládky.
Podľa Ďuráčiho ľudia vyhadzujú odpad na nelegálne skládky z nevedomosti a aj preto, lebo si tak zvykli v minulosti. Na „čiernych" skládkach podľa Ďuráčiho najčastejšie končí stavebná suť, pneumatiky, autobatérie, komunálny odpad a nábytok. „Pritom sú to materiály, za odovzdanie ktorých občania nemusia platiť.