TRENČÍN. Letný tábor by nemal byť pre dieťa stresujúci. Príprava na prázdninový pobyt začína už doma a je na rodičoch, aby na nič nezabudli. O tom, ako vybrať tábor, čo dieťaťu pribaliť a ako ho po návrate zvládnuť, sme sa porozprávali s odborníkmi z okresnej Pedagogicko psychologickej poradne v Trenčíne Magou Uhliarikovou, Barborou Matuščinovou, Luciou Čopíkovou a Mariánom Havranom.
Od akého veku je vhodné poslať dieťa do tábora?
Najnižší vek, s ktorým organizátori táborov počítajú, je väčšinou sedem rokov. Dieťa musí byť emocionálne zrelé a schopné odpútať sa na týždeň od rodičov. Deti dozrievajú každé inak, takže nejako zovšeobecniť sa to nedá. Rodičia však väčšinou vedia posúdiť, či to ich dieťa zvládne. Nútiť ho však nie je dobré, treba sa s ním rozprávať citlivo, aby tam nenastala nejaká citová trauma. Rodičia sú silnejší ako deti a často ich prevalcujú. Ak ide dieťa prvý krát od rodičov, odporúčame aby išlo s kamarátom, s niekým kto už v tábore bol. Dieťa skôr uverí skúsenostiam spolužiakov, keď mu povedia, že v tábore je dobre. Malo by mať pocit, že bude môcť robiť to čo ono chce, že si samo vybralo. Niektoré deti sú však pre tábory zakázané, napríklad tie, ktoré psychológ či psychiater diagnostikoval ako výchovne problémové. Rovnako niektoré skupiny zdravotne postihnutých detí by boli v klasickom tábore znevýhodnené.
Dieťa môže zostať cez prázdniny aj samé, ale až keď dokáže rozlíšiť dobro a zlo, pravdu a klamstvo. To je približne od dvanásteho roku veku, malo by však byť kontrolované aspoň na diaľku, cez telefón.
Ponuka cestovných kancelárií a agentúr je dnes rozmanitá. Čím sa pri výbere riadiť?
Treba prihliadať na záujmy dieťaťa, aby bol pobyt pre neho prínosom. Dieťa orientované umelecky, alebo to, ktoré má nadváhu nie je vhodné dať napríklad do športového tábora. Úzkostné a introvertné dieťa netreba nasilu posielať do kolektívu, ak mu to nevyhovuje. Deti by nemali napĺňať predstavy rodičov, ale rodičia by ich mali podporovať v ich vlastných záľubách.
Pri rozhodovaní je dobre opýtať sa aj na skúsenosti známych, ako to v konkrétnom tábore funguje. Striktne organizovaný voľný čas deti neznášajú. Je dobré mať určitý režim dňa, ale dostatočná voľnosť je potrebná. Dieťa musí mať možnosť výberu, dôležitý je preň pocit úspešnosti. Rodičia by sa mali opýtať aj na vedúcich, zistiť akými školeniami prešli, či budú dostatočne kvalifikovaní sa o dieťa postarať.
Ako pripraviť dieťa do tábora, aby nebol pobyt pre neho stresujúci?
Rodičia by si s dieťaťom mali sadnúť, prebrať si program, aby si vedelo predstaviť čo ho tam bude čakať. Neznáme veci môžu vytvárať úzkosť. Tábor by nemal byť pre dieťa stres, malo by vedieť do čoho ide, aby nemalo traumu a nemuseli to psychológovia riešiť dodatočne.
Veci je dobre baliť spolu s dieťaťom, aby si ich vedelo nájsť a nebolo prekvapené čo má v batohu. Dieťaťu, ktoré ide prvý krát, treba pribaliť obľúbenú hračku, ktorú si môže k sebe privinúť ako hmatateľný kus domova. Dobré je pre dieťa pripraviť zápisník a ceruzku, povedať mu, že ak bude mať chuť a čas môže si písať denník. Dieťa nesmie mať pocit, že ide do tábora len preto, že nemá kam ísť. Treba ho pripraviť aj na to, že sa môže stať niečo nepríjemné, povedať mu, že sa môže na vedúcich obrátiť, aby sa nebálo.
Aké sú plusy a mínusy pobytu v tábore?
Obrovským plusom je, že pre každé dieťa je to veľký krok k samostatnosti. Ak už raz zvládne byť v tábore, môže byť na seba hrdé, má skúsenosti a predstavu ako to vyzerá.Vyrastie aj vo svojich očiach, získa nové vzťahy s rovesníkmi, naučí sa nové hry, ktoré môže preniesť aj do bežného života. Pobyt v tábore je aj prevenciou šikanovania, ak má dieťa možnosť povedať čo ho trápi. Nevýhodou môže byť nenaplnenie očakávaní, či nepríjemné kontakty s inými deťmi. Na deťoch sa môže odraziť aj nezvládnutie programu zo strany inštruktorov. Tí ho často nedokážu prispôsobiť potrebám detí, nemajú predstavu kedy zaradiť oddychovú hru, šport či nočnú hru. Treba veľmi poctivo sledovať ako deti reagujú a vedieť s nimi komunikovať, inak budú mrzuté a ani hra s najlepšími pomôckami ich nenadchne.
Ako sa správať po návrate dieťaťa?
Dieťa, ak tábor zvládlo, treba oceniť aj v rodine. Netreba brať ako samozrejmosť, že sa tam malo dobre. Treba nechať doznieť zážitky, dať mu čas aby si zvyklo na režim a neurobiť mu striktný prechod. Dieťa sa prvé tri dni môže zdať neposlušné, ale nie je to ani jeho chyba, ani chyba tábora. Aj dospelí potrebujú po dovolenke nejaký čas na adaptáciu, treba ho dať aj dieťaťu.
Deti v tábore často dostanú nejakú medailu, diplom či niečo vlastnoručne vyrobia. Rodičia by to nemali vyhodiť, nech tomu vyhradia čestné miesto ak si to dieťa želá.
Niekedy si môže dieťa z tábora priniesť zlozvyky, ktoré odpozeralo od rovesníkov. Rodičom bude trvať istý čas, aby dieťa pochopilo, že nie sú správne a aby sa s tým vnútorne vysporiadalo. Pre deti je normálne, že oponujú a sú vzdorovité. Dospelí na to často reagujú agresívne, čo však nie je dobre.