TRENČÍN. V parlamentných výboroch prerokúvajú zákon, podľa ktorého by mali mať územné plány aj obce nad tisíc obyvateľov. Doposiaľ museli mať územné plány len obce s viac ako 2000 obyvateľmi. Ak nový stavebný zákon schvália budú roku 2015 aj menšie obce musieť dokumentáciu vyhotoviť na vlastné náklady. V Trenčianskom kraji sa to bude týkať asi tridsiatky obcí, väčšina z nich už územný plán vypracovala v predstihu.
„Máme ho od roku 2001, tento rok sa ho chystáme znova prehodnotiť. Pripravujeme dodatok na výstavbu šestnástich rodinných a dvoch bytových domov," povedal starosta Bošáce Dušan Kochan. Územný plán podľa starostu spracovali za účelom rozvoja obce, v ktorej žije takmer 1400 obyvateľov. Je v ňom presne stanovené, ktorá zóna bude na čo využívaná a pre samosprávy je záväzným dokumentom.
Obce sú odkázané na dotácie
Starostka Uhrovca (okres Bánovce nad Bebravou) Zuzana Máčeková hovorí, že bez dotácie by sa im územný plán zrejme nepodarilo dokončiť. Stál šesťstotisíc korún a schválený je od roku 2006.
„Od Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja a z fondov Európskej únie sme dostali 475-tisíc korún. Piatimi percentami sme sa podieľali my ako obec," povedala Máčeková.
Existenciu plánu si pochvaľuje, podľa nej uľahčuje prácu samospráve.
„Máme presne definované pravidlá kde bude umiestnený priemysel, kde obytná či oddychová zóna," povedala Máčeková, ktorá pôsobí aj v Združení miest a obcí Slovenska. To stavebný zákon aj pripomienkovalo, snažilo sa najmä o zachovanie kompetencií stavebných úradov v obciach. „V prípade, že by nemohla samospráva kontrolovať stavebnú činnosť, mohli by vznikať susedské spory a najrôznejše problémy," povedala Máčeková.
Vrbovce dostali peniaze z Únie
Minulý rok v septembri schválili obecní poslanci územný plán aj v obci Vrbovce (okres Myjava). „Stál pol milióna korún a k jeho pripraveniu sme pristúpili dobrovoľne. Peniaze sme získali z európskych fondov," povedal starosta Samuel Redecha.
Výhodu územnoplánovacej dokumentácie vidí v tom, že so zmenou zastupiteľstva a starostu sa nezmenia aj plány. Obec s viac ako 1500 obyvateľmi je tak dôveryhodnejšia pre investorov.
Opačný názor má starosta Košeckého Podhradia Rastislav Čepák.
Obec s len niečo viac ako tisíc obyvateľmi by podľa nového zákona musela územný plán vypracovať. „Už rokujeme so spoločnosťou, ktorá by ho prípadne spracovala. Stavať však potom bude podľa môjho názoru ešte komplikovanejšie," povedal Čepák.
Obecné pozemky v Košeckom podhradí podľa starostu nie sú, všetko je v súkromnom vlastníctve. Ak sa v územnom pláne stanoví, že priemysel sa môže sústrediť len do jednej časti, mohlo by to vraj zviazať ruky budúcim investorom. „Ľudia nechcú pozemky predávať. Môže sa stať, že investícia do vymedzenej zóny nepríde, lebo sa investorovi nepodarí pozemky odkúpiť," povedal Čepák. Aby vraj mohli plán spracovať, budú sa musieť podľa starostu zadĺžiť. „Ak vyčleníme peniaze na plán, možno si budeme musieť požičať na iný projekt," uzavrel Čepák.