TRENČÍN: Aktivisti vyzývajú občanov, aby sa zaujímali o koncept územného plánu, pozreli si ho v centre rozvoja mesta, prišli na verejnú prezentáciu v nedeľu 14. júna o 15. h do hotela Tatra, prípadne k nim do centra enviromentálnych aktivít. "Ľudia by si mali uvedomiť, že nejde o fazuľky, aby potom neboli prekvapení, že v územnom pláne prejde niečo, niečo čo im nebude po chuti."
Aktivisti poukazujú návrh nového územného plánu nespĺňa ani jednu z požiadaviek vlaňajšej petície Neberte nám Brezinu, ktorú podpísalo 6 300 ľudí. V petícii žiadali zachovať v súčasnej podobe vyše dvestohektárový mestský lesopark Brezina a chrániť a zveľaďovať súčasnú zeleň v meste.
Mesto s týmito tvrdeniami nesúhlasí. "V žiadnom prípade nemôže súhlasiť, že nový koncept zhorší kvalitu životného prostredia. "Jednou z alternatív je redukcia plôch, ktoré máme v súčasnosti navrhované na zastavanie," oponuje hlavná architektka mesta Adriana Mlynčeková.
Podľa jej slov sa v dokumente zvažuje založenie ďalších mestských parkov a zeleň má ešte pribudnúť. Zdôraznila, že ide o koncept a konečný návrh sa môže ešte zmeniť. Ľudia, odborníci organizácie majú možnosť vzniesť pripomienky. "Všetky pripomienky sa budú vyhodnocovať a spracovávať."
Environmentalisti zase namietali, že z konceptu zmizla ich požiadavka, aby hranice lesoparku Brezina chránil nárazníkový pás, kde by sa nesmelo stavať. Ochranné pásmo sa do konceptu podľa Mlynčekovej nedostal preto, že im boli neskoro dodané návrhy a nestihli ich do konceptu zapracovať. "V ďalších fázach sa tým budeme zaoberať," doplnila.
Mesto v utorok zorganizovalo verejné prerokovanie konceptu. Ráno pre úradníkov, ktorí sa majú podľa zákona k nemu vyjadriť. Popoludní pre verejnosť. Odborník zo Slovenskej správy ciest spochybnil riešenie dopravy pri plánovanej výstavbe Auparku v centre mesta. Podľa neho hrozí mestu upchatie. Mlynčeková tvrdí, že ich doterajšie štúdie tomu nenasvedčujú a doprava s Auparkom sa dá riešiť.
Richardovi Medalovi z CEA sa tiež nepozdáva, že okolie rieky Váh sa má zastavať alebo tam majú vzniknúť športoviská. Mesto sa totiž pripravuje na modernizáciu železnice, ktorá si vynúti prekládku trate. Tým sa uvoľnia hektáre pozemkov smerom k Váhu. Podľa predstáv samosprávy sa tým smerom rozšíri centrum mesta. "Nie každý chce zastavané nábrežie.
Na prirodzený, prírodný a rekreačný ráz tejto časti sa zabúda," uviedol Medal. Mesta sa pýta, či chce z Trenčína zabetónované veľkomesto, alebo sa má zachovať ráz provinčného mesta s množstvom zelene. Ľudí vyzval, aby si koncept územného plánu vystavený v Centre rozvoja mesta na Farskej ulici preštudovali a zistili, či sa ich nedotýka.
CEA sa chystá vzniesť viacero pripomienok ku konceptu, zamerajú sa hlavne na zeleň a cyklotrasy. Samospráva vyšla ľuďom v ústrety a lehotu na pripomienkovanie predĺžila o niekoľko týždňov, ľudia sa môžu k dokumentu vyjadriť do 15. júla.
V Trenčíne v súčasnosti platí desať rokov starý územný plán. Do dnešného dňa mal vypracovaných a schválených šesť zmien a doplnkov. Trenčiansky primátor Branislav Celler povedal, že vzhľadom k veľkým zmenám v meste, ako aj spoločnosti, je súčasný plán neaktuálny, preto sa v relatívne krátkom čase rozhodli vypracovať nový.
Trenčianska samospráva pracuje na strategickom mestskom dokumente od konca roka 2007, definitívny návrh na schválenie by sa mal mestským poslancom dostať na stôl koncom roka.