Počas troch školských prestávok sa novomestská deviatačka Jana Horvátová (15) naučila Ludolfovo číslo s presnosťou na sto desatinných miest.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Číslo Pí, ktoré má približnú hodnotu 3,14 je známe najmä v súvislosti s výpočtom dĺžky kružnice či obsahu kruhu. Jeho presnú hodnotu vyjadril holandský matematik Ludolph van Ceulen (1540-1610), po ktorom je aj pomenované.
Učiteľ neveril vlastným očiam
Jana netušila, že sa dokáže naučiť naspamäť takmer stovku číslic počas prestávok za približne tridsať minút. Učiteľ matematiky iba nechápavo krútil hlavou nad jej schopnosťou vo veľmi krátkom čase sa naučiť obrovské množstvo medzi sebou podľa žiadneho systému nesúvisiacich číslic. „Žiakom som sa snažil priblížiť z iného pohľadu slávnych matematikov a ich objavy. Pre zaujímavosť som uviedol najslávnejšie číslo s presnosťou na 120 desatinných miest," vysvetľoval učiteľ, ktorý očakával, že sa ho žiaci spýtajú, či sa to majú aj naučiť. „Samozrejme, odpovedal som im na oplátku" zasmial sa. Nenapadlo ho, že číslo, ktoré žiaci musia poznať iba v krátkej podobe 3,14, sa začne niekto učiť. Po troch prestávkach prišla Jana, že, ho chce napísať na tabuľu. Zobrala kriedu a bez zaváhania napísala stovku číslic. „Dostala jednotku," dodal prekvapený pedagóg.
Učila sa číslice ako telefónne čísla
Ešte aj na druhý deň na hodine matematiky pripísala na tabuľu množstvo ďalších nasledujúcich desiatok desatinných číslic a povedala, že bez problémov by pokračovala v učení ďalej. „Neviem, kde by som skončila, ale dvesto číslic by som určite zvládla," vyhlásila s úsmevom.
Jana sa veľmi rýchlo dokáže naučiť aj básničky, ktoré ju zaujmú. Tie, ktoré ju nebavia sa neučí vôbec. Prezradila aj systém, ako rýchlo zvládla desiatky za sebou idúcich čísel bez akéhokoľvek súvisu. „Napadlo mi, koľko viem telefónnych čísel. Bez predvoľby má takéto číslo šesť cifier. Preto som si na šestice porozdeľovala aj desatinné číslice a dalo sa to zvládnuť. A keď si poviem, že sa ich naučím aj ďalších dvestopaťdesiat, tak to musím dokázať," usmiala sa.