Situácia by sa však mohla zmeniť.
TRENČÍN. Poslankyňa mestského zastupiteľstva Gabriela Hubinská (SDKÚ-DS, KDH) chce sociálnej komisii navrhnúť vytvorenie hniezda záchrany. Návrh by chcela predložiť v najbližšom čase, rozhodujúce bude podľa nej nájsť vhodné miesto a peniaze. „Prípad mŕtveho novorodenca, čo sa stal nedávno, nám dal podnet, že by sme na tom mali pracovať. Preto chcem prísť s týmto návrhom," povedala Hubinská.
Jej iniciatívu by podľa našich informácií podporili aj poslanci z iných klubov. „Oplatí sa to aj vtedy, ak by mal inkubátor zachrániť čo len jeden život. V takýchto prípadoch idú stranícke rozpory bokom a preváži ľudský rozmer," povedal poslanec za Smer-SD Ladislav Pavlík. Hniezdo záchrany by podporil aj jediný poslanec za Slovenskú národnú stranu, Eduard Hartman.
Zriaďovateľom môže byť aj nemocnica
Anna Ghannamová, prezidentka Občianskeho združenia Šanca pre nechcených, vyčíslila náklady na zriadenie jedného hniezda približne na 17-tisíc eur. „Závisí to od toho, aké stavebné úpravy sú potrebné. V cene je zahrnutá aj tretina reklamnej kampane. Ženy treba informovať, naraz otvárame minimálne tri hniezda, aby sme dokázali zaplatiť reklamné spoty," povedala Gannamová.
Zriaďovateľom a prevádzkovateľom hniezda záchrany, ktoré má jej združenie patentované, môže byť mesto alebo nemocnica. „Sme pripravení spolupracovať, ale aktívni musia byť v Trenčíne. Ambíciu otvoriť hniezdo záchrany má aj charitatívna organizácia v Hlohovci a podnikateľ z Rimavskej Soboty. Trenčianske hniezdo by sa k nim mohlo pridať," povedala Ghannamová.
Inkubátor chceli už pred štyrmi rokmi
Myšlienka hniezda záchrany nie je v Trenčíne nová. V roku 2005 sa o zriadenie inkubátora, do ktorého by mohli matky v anonymite uložiť nechcených novorodencov, snažila aj primárka novorodeneckého oddelenia miestnej Fakultnej nemocnice Erika Oríšková. „Nakontaktovali sme sa vtedy na pani Ghannamovú, následne na viceprimátora a cez neho na primátora. Mesto odsúhlasilo aj príspevok, ktorý však nakoniec na vytvorenie hniezda použitý nebol," spomína Oríšková. Mestské zastupiteľstvo vtedy pri júnovej aktualizácii rozpočtu vyčlenilo pre nemocnicu sumu 250-tisíc korún (asi 8298 eur). Podľa informácií, ktoré uverejnil aj mestský dvojtýždenník Info Trenčín, malo byť hniezdo v trenčianskej nemocnici hotové už na jeseň 2005. „Dali sme vyrábať inkubátor a boli sme aj obzerať vhodné miesto. Všetko sme to museli zastaviť, čo bolo dosť nepríjemné," povedala Oríšková.
Nálezy novorodencov nie sú ojedinelé
Prípad mŕtveho novonarodeného dievčatka, ktoré našiel záhradkár na okraji poľa v apríli tohto roku, nie je ojedinelý. Krajská polícia síce podľa slov hovorkyne Kataríny Hlaváčovej štatistiku opustených a mŕtvych novorodencov nevedie, primárka Oríšková si však spomína na novorodenca, ktorého našli pred niekoľkými rokmi v Trenčíne, v kontajneri pri čerpacej stanici. Mediálne známy je aj prípad z roku 1999, kedy našla v prievidzskom hoteli upratovačka mŕtvolku dievčatka v odpadkovom koši. Dobodané telíčko novorodenca skryla v roku 2003 do odkladacieho priestoru postele aj mladá matka z okresu Nové Mesto nad Váhom.
Ročne ide na adopciu viac ako päť detí
Niektoré ženy svoje dieťa nechali v nemocnici, alebo ho rovno ponúkli na adopciu. „Ročne ide z nášho oddelenia na adopciu minimálne päť detí. Tento rok sme mali už dve," povedala Oríšková. Možnosť utajeného pôrodu, kedy je žena na oddelení evidovaná iba pod číslom, využila od roku 2005 v trenčianskej nemocnici zatiaľ jedna žena. Takto porodené dieťa je po šiestich týždňoch právne voľné a môžu ho adoptovať náhradní rodičia.
Do oficiálnych adopčných papierov udávajú ženy podľa Oríškovej najčastejšie ako dôvod zlú sociálnu situáciu, neželané tehotenstvo, či nátlak okolia.
Aj keď samotná existencia hniezda záchrany nie je zárukou, že sa už žiadni mŕtvi novorodenci nenájdu, je to podľa mnohých šanca na život pre dieťa i matku.