TRENČÍN. Dôvodom zrušenia škôlky mala byť výstavba telocvične Gymnázia Ľudovíta Štúra. Zriaďovateľom Gymnázia je Trenčiansky samosprávny kraj, škôlku spravuje mesto. Aby sa mohlo začať zo stavbou, mesto vymenilo pozemok, na ktorom sa nachádzala škôlka za pozemok, ktorý patrí kraju. Mesto tak získalo parcelu pod cestným mostom na výstavbu kruhového objazdu.
Výmenu majetku schválili poslanci oboch zastupiteľstiev ešte vlani v marci. Ako v tom čase povedala Trenčianskym novinám riaditeľka mestskej rozpočtovej organizácie Školské zariadenie Mesta Trenčín Danica Lorencová, nemali iné východisko, ako škôlku zrušiť a nájsť pre deti nové miesta. „Mesto dostalo záväzné rozhodnutie o predpokladanom začatí stavby v septembri 2008 a situáciu sme museli vyriešiť."
Termín začatia výstavby telocvične nie je známy a budova škôlky stále stojí. „Na 4. júna je naplánované stretnutie ohľadom búracieho povolenia. Čo bude ďalej, neviem, ale búrať by sa mohlo už v priebehu júna," povedal riaditeľ gymnázia Štefan Marcinek. Telocvičňa by mala slúžiť aj pre obyvateľov, po skončení vyučovania ju plánujú prenajímať verejnosti.
Financie na výstavbu telocvične a revitalizáciu objektu školy chce Trenčiansky samosprávny kraj získať z eurofondov. „Aby sme projekt mohli prihlásiť, všetko sme museli mať včas pripravené. Termín začatia výstavby sa bude odvíjať od schválenia žiadosti na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja," povedala krajská hovorkyňa Vlasta Henčelová.
Materskú škôlku na Nešporovej ulici, v centre mesta zrušili ešte minulý rok, aj napriek petícii rodičov. Nový školský rok v septembri 2008 už nezačal. Rodičom prekážalo, že deti budú musieť dochádzať do vzdialenejších častí mesta. Ako vtedy povedala bývalá riaditeľka Mária Kamencová, v centre nenašli žiadne priestory, ktoré by boli vhodné na zriadenie škôlky. Väčšinu škôlkárov presťahovali do materskej školy na Legionárskej ulici.
V trenčianskych škôlkach je nedostatok voľných miest pre nové deti a mesto muselo situáciu riešiť aj vytváraním tried v základných školách. Mesto chce situáciu dočasne vyriešiť aj rozšírením priestorov v materských školách na Opatovskej a Kubranskej ulici. „V týchto škôlkach vytvoríme triedy asi pre 60 detí. Ďalších 45 miest vznikne v základných školách na sídlisku Juh," povedala hovorkyňa mesta Jana Marková.