TRENČÍN. Medzi hradbami južného opevnenia Trenčianskeho hradu sa tento týždeň usadili rytieri. Historická skupina Normani vlani predstavila draka chrliaceho oheň, tento rok, okrem rytierskeho súboja, predvádzajú aj funkčný stredoveký katapult. „Strieľame z neho na ostro," povedal šéf skupiny Dušan Tadlánek. Vystúpenie Normanov zavedie ľudí do 14. storočia, kedy sa muži vojvodu Žigmunda snažili dobiť hrad spupného vazala. „Väčšina Trenčanov naše vystúpenia už dobre pozná z minulých rokov," hovorí Tadlánek. Preto pripravujú novinky každý rok. „Ľudia, ktorí sa na nás prídu pozrieť o rok, si zaslúžia nový príbeh. Niekedy sa nám podarí objaviť v knihách zaujímavú zápletku alebo technický detail, ktorý sme ešte nerobili," dodáva Tadlánek.
Rytierske turnaje zo 14. storočia
Historická skupina Normani vznikla v roku 2002. Založil ju Dušan Tadlánek. Pôvodne bol členom skupiny historického šermu Wagus, tri roky pôsobil v rytierskom turnaji v Čechách, kde sa zrodil aj nápad vytvoriť vlastný turnaj. Venuje sa stredovekým rytierskym turnajom na koňoch. Okrem stálych členov pribúdajú do skupiny každý rok aj noví nadšenci. Ich predstavenia sa odohrávajú v období gotického stredoveku, v polovici 14. storočia. Normani hosťujú na Korunovačných slávnostiach v Bratislave a Stupave, v Taliansku, Rakúsku, vo francúzskom Sedane i na známom opevnenom hrade Carcassonne.
Na Slovensku trávia väčšiu časť roka, na hlavnú letnú sezónu však odchádzajú do zahraničia. Doma sa podľa Tadlánka neuživia. „Slovensko je viac folklórne. Ľuďom sa tiež zdá, že máme vysoké vstupné." Po skončení predstavení na hrade odchádzajú na dva mesiace do Francúzska. „Celý tábor vždy berieme zo sebou, kone, desať stanov, postele, bedne, variče, chladničky. Problém je hlavne s prepravou koní. Počas cesty vypotia niekedy aj desať kíl," povedal Tadlánek.
Najťažšie je ovládanie koní
Všetko potrebné na vystúpenie si pripravujú sami. „Stany, klandre a galérku, to všetko sme si rezali, pílili a maľovali sami. Výroba jedného maľovaného stanu, ktorý má ručne šité dierky, trvá aj dvanásť dní." Iba helmy a zbrojenie im vyrobil kováč z Moravy. Na vystúpení je najnáročnejšie ovládanie koní. „ Nikdy neviete, akú má kôň náladu a čo ho práve napadne. Kone sú ťažko ovládateľné a nevyspytateľné." Vyberajú ich podľa povahy. „Priestor, kde sa predstavenie odohráva, je malý a my chceme, aby sa predvádzali. Jediným kritériom je zdravý chrbát a trocha temperamentu." Pri vystúpeniach si musia dávať veľký pozor. „Veľakrát sa niekto z nás zraní, našťastie teraz vážne zranenia neboli. Už nás to aj viac bolí, ako keď sme mali dvadsať rokov. Vtedy som padal aj 250krát za rok. Človek sa ale časom na naučí rôzne obranné techniky," hovorí Tadlánek.
Návštevnosť predstavení závisí podľa neho od počasia, teploty a dátumu. „Ak sa ľudia okúpali v štvrtok a piatok, tak sú cez víkend ochotní vyraziť za kultúrou. Je to absolútne nevyspytateľné." O rytierske turnaje je podľa Normanov väčší záujem vo Francúzsku ako u nás.