Záhradkári osádok na trenčianskom Juhu sa obávajú, že na miestach, kde teraz sadia zeleninu vyrastú hroby. Mestský cintorín už kapacitne nestačí a mesto hľadá lokalitu na nový. Jednou z nich mala byť aj záhradkárska osada Halalovka.
TRENČÍN. Záhradkári spísali petíciu a požadovali, aby zostali záhradky zachované. Ako povedala predsedníčka záhradkárov a petičného výboru Darina Smatanová, pozemky, na ktorých majú záhradky vlastnia a nikdy neboli mestské.
Nadreli sa, kým pôdu zúrodnili
V roku 1982 ich najskôr dostali do prenájmu o pätnásť rokov si ich odkúpili. „Boli tu močariská, bažiny, rástli stromy, kríky. Kým sme tieto miesta upravili, strávili sme tu veľa hodín ťažkou prácou, chlapi strácali gumáky v bahne. Také zanedbané lokality vždy dávali záhradkárom," hovorí Smatanová. Na začiatky spomína aj Jozef Prístupný. „Vynaložili sme veľa námahy, kým sme pôdu zúrodnili, pozemky odvodnili. Bola to drina, než z toho vznikla takáto záhradkárska osada ako je teraz. Je to pre nás relax, je to na nezaplatenie, keď človek má kam ísť."
Peniaze nepotrebujeme
Mária Antalová hovorí, že nepotrebujú peniaze, ktoré by dostali za predaj záhradiek. „Keby sme to chceli predať, tak už ich predáme dávnejšie. Človek potrebuje aj relaxovať, to je dôležitejšie ako peniaze. V týchto záhradkách je naša duša."
Majitelia pozemkov si nevedia si predstaviť ako by tu mohli byť hrobové miesta, pretože je tu spodná voda už v hĺbke okolo dvoch metrov. O tom, či tu bude cintorín, alebo nie, dostávali rozličné informácie. „Mali sme aj výkresy, ale keď sme boli na úrade tvrdili, že cintorín tu nebude.
V marci dostal jeden z majiteľov chatiek súhlas ku kolaudácii s upozornením, že mesto tu plánuje cintorín a dôjde k zmene územného plánu a majetkovo právnemu vysporiadaniu. To už nebola fáma, ale oficiálne a úradne potvrdené stanovisko. Museli sme začať konať a spísali sme petíciu," ozrejmila Smatanová.
Petícia bola úspešná
Ako povedala Adriana Mlynčeková, vedúca útvaru architektúry a stratégie Mestského úradu v Trenčíne mesto vyhovie záhradkárom. Mlynčeková však priznala, že pôvodne uvažovali aj o tejto lokalite. „Preverovali sme dve miesta, pri vodnom zdroji, ktoré zamietol Regionálny úrad verejného zdravotníctva a druhé na Juhu pri kotolni. Najskôr sme uvažovali aj s plochami záhradiek, tie sa neskôr vylúčili. Lokalita za kotolňou je vhodná pre dobrú dopravná dostupnosť a napojenie na inžinierske siete a sú tam aj pozemky vo vlastníctve mesta," uviedla Mlynčeková.
Miesto, na ktorom je teraz lesík a orná pôda, je v pripravovanom územnom pláne určené na nový centrálny cintorín. Podľa Mlynčekovej má neobmedzené možnosti rozširovania a mal by slúžiť desiatky rokov. Termín jeho výstavby nie je ešte známy. Mal mať podobu parkovo oddychového pietneho miesta, kde dostane priestor okrem klasického aj priestor na alternatívne pochovávanie.
Majetok by si bránili aj na súde
Záhradkári sa však naďalej obávajú, že o svoje pozemky môžu prísť. V takom prípade by boli ochotní svoj majetok brániť aj na súde. Jozef Prístupný neverí, že sa tu nič nebude diať. „Máme také skúsenosti s mestom, že tomu nemôžeme veriť. Tieto pozemky sú už naše vlastníctvo a je tu postavených množstvo krásnych chát. Keby nám to mali zobrať, bola by to katastrofa."
Mária Antalová upozorňuje, že mesto má pozemky vedľa terajšieho cintorína. „Keď už majú brať záhradky, prečo nie tie. Lenže tam sa ľudia postavili proti tomu, nejakí bohatí ľudia si tam postavili aj domy, tí tam cintorín nechcú, tak mesto ustúpilo." Ako potvrdila Mlynčeková, v tejto lokalite má mesto svoje pozemky, ktoré sú v nájme. Pripravená je aj dokumentácia, ale zatiaľ týmto smerom neuvažuje.