V budove manipulujú s ohňom a hrozí, že skončí v neuhasiteľných plameňoch.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Budova s dvanástimi bunkami na každom poschodí na Piešťanskej ulici je úplne spustošená. Má vytrhané dvere, vylámané okná, schody bez stupienkov. V dvadsiatichštyroch izbách sú porozhadzované matrace, na ktorých spávajú bezdomovci, všade sklo, porozbíjané umývadlá a zničené sociálne zariadenia.
Robotníkov vystriedali bezdomovci
„Vlani tu spávali robotníci pracujúci na rekonštrukcii trati. Dnes sa z nej šíri iba zápach," potvrdili ľudia zo železnice. Súčasťou budovy sú aj otvorené garáže z betónových panelov a v nich niekoľko metrov hlboké opravárenské jamy bez akýchkoľvek krytov. V nich je plno odpadkov a fliaš. „Ak sa sem náhodne zatúlajú deti a padnú do jamy, v živote ich tam rodičia nenájdu," hovoria obyvatelia tejto ulice. Plot okolo budovy, ktorá je mierne zamaskovaná prerastajúcim zeleným porastom je zničený a z veľkej časti rozkradnutý.
Budova je už mesiace opustená a jej budúcnosť otázna
Budova neopatrí Železniciam SR. Jej majiteľom by mala podľa informácií odboru komunikácie ŽSR byť firma Železničné staviteľstvo. Na bratislavskom čísle, uvedenom na internetovej stránke niekoľko dní nikto nebral telefón. Ďalšie čísla boli odpojené. V zničenej ubikácií sa nachádza po zemi aj množstvo kancelárskych papierov. Nikto nám však nevedel potvrdiť, či sa v budove v minulosti nachádzali aj kancelárie.
V tomto type unimobuniek zhoreli už desiatky ľudí
V poslednom čase na Slovensku zhorelo niekoľko ubytovní rovnakého typu a v susednom Poľsku pri tragickom požiari zahynuli aj ľudia. Aj náš región sa nevyhol podobným požiarom. V minulom roku horeli unimobunky v Brezovej pod Bradlom,oheň si ľudské obete nevyžiadal. Požiar zapríčinili bezdomovci.
Stačí ohorok cigarety a budova za pár minút skončí v plameňoch. „Sú to zariadenia pozostávajúce z bakelitov a dosiek a s množstvom izolačného materiálu väčšinou staršej výroby. Materiál je veľmi vysušený a rýchlohorľavé bývajú aj strechy budov," uviedol Karol Prno, riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Novom Meste nad Váhom. V prípade podpálenia nadobudne takýto požiar v krátkej dobe obrovskú intenzitu. Plasty a horiace drevo vytvárajú v takýchto objektoch zároveň vysokú dymovosť.
Spiaci človek nezaregistruje šíriaci sa dym
Spiaci človek má problém zaregistrovať šíriaci sa dym. „Organizmus hlási neskôr, že sa niečo deje. Už aj pri samotnom úteku z takéhoto zadymeného objektu môže nastať problém s orientáciou, ale aj s pohybovým aparátom. Zachrániť sa v takejto situácii je obrovský problém," varoval šéf hasičov Prno. Podľa neho požiare v takýchto budovách častokrát zapríčiňujú asociáli, iniciátorom môžu byť aj deti. Požiar vysušeného materiálu, ktorý je zároveň dlhodobo vystavený slnečnému žiareniu, sa takmer nedá zlikvidovať. Aj pri rýchlom príchode hasičov býva požiar už rozvinutý a môžu ho len kontrolovať. „Evakuácia ľudí z takejto budovy je problematická a nebezpečná aj pre samotných hasičov a dá sa robiť iba v častiach nezasiahnutých požiarom," dodal Prno.