dvoma rokmi robilo cez štyritisíc zamestnancov.
TRENČÍN. Ako informoval René Schmizing z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Topoľčanoch, z nich 120 pracuje vo výrobe a zvyšní 60 sú administratívni a režijní pracovníci. Dôvodom prepúšťania, ktoré sa začne 22. júna, je pokles zákaziek o 30 percent oproti minulému roku. Ozeta Neo patrí od roku 2003 finančnej skupine Penta.
Pred dvomi rokmi skončila výroba v trenčianskej Ozete, kde o prácu prišlo takmer deväťsto zamestnancov. Spoločnosť zrušila aj závod Ozeta Neo v Skalici a v Tornali, kde o prácu prišlo aj všetkých 618 zamestnancov. Z veľkej firmy s takmer štyritisíc zamestnancami zostal len závod Ozeta Neo v Topoľčanoch.
Po viac ako sto rokoch s výrobou končí aj textilná spoločnosť Merina. Ako informoval riaditeľ spoločnosti Miroslav Majerník, všetci zamestnanci sú v súčasnosti vo výpovednej lehote a v Merine ostane pracovať maximálne dvanásť zamestnancov. Tí sa budú venovať predaju zásob a strojného vybavenia, neskôr prenájmu priestorov spoločnosti.
Merina patrila medzi najväčších textilných výrobcov na Slovensku. Zameriavala sa na výrobu vlnených a zmesových priadzí a tkanín. Posledné roky mala ekonomické problémy a minulý rok hospodárila v strate. Z nevyužitej časti svojho areálu vytvorila priemyselný park, kde prenajíma kancelárske, skladové a výrobné priestory.
Podľa generálneho tajomníka Asociácie textilného a odevného priemyslu Dušana Gajdúška je to nezvratný proces. „Aj vo svete v tomto priemyselnom odvetví výrazne klesá zamestnanosť i produkcia." Podľa neho to súvisí s reštrukturalizáciou ekonomík a posilňovaním moderných odvetví, ktoré si v odvetví upevnili pozície v prospech tradičných textilných a odevných. Textilný a odevný priemysel zaznamenáva stagnáciu produkcie od roku 2002. Za toto obdobie stratil viac ako 15-tisíc pracovných miest.
Obe spoločnosti Ozeta a Merina stáli v roku 1963 pri zrode najstaršieho výstavníckeho podujatia na Slovensku s názvom Trenčín mesto módy. Jeho terajší organizátor Expo Center však vlani oznámil, že výstavu už nebude organizovať. Dôvodom bola recesia v textilnom a odevnom priemysle nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách, ako i výrazný úbytok slovenských výrobcov, ich zánik alebo rozpad na malé celky.
Autor: ľs, lup