TRENČÍN. Riziko požiarov je zvýšené v okresoch Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Ilava a Myjava. V tomto čase je zakázané v lesoch zakladať alebo udržiavať ohne, fajčiť alebo odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety a vypaľovať porasty bylín, krov a stromov.
Ako pripomína Marián Petrík z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne, opatrenia sa netýkajú len návštevníkov lesov, turistov, ale aj vlastníkov lesov a užívateľov lesných pozemkov. „Tí sú povinní zabezpečovať v lesoch hliadkovaciu činnosť, zabezpečiť umiestnenie potrebného množstva protipožiarneho náradia na určenom mieste v závislosti od plochy lesných porastov, udržiavať existujúce prejazdové cesty, zvážnice a zdroje vody v stave, ktorý umožňuje bezproblémový príjazd hasičských jednotiek a ich použitie na zásah. Zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru platí do odvolania.
Podľa Petríka, väčšina lesných požiarov vzniká z ľudskej neopatrnosti a nedbanlivosti a to predovšetkým pri zakladaní ohňa alebo v dôsledku nedbanlivo odhodených cigariet. Oheň v prírode sa môže veľmi ľahko vymknúť kontrole a napáchať značné majetkové a ekologické škody. „Vyskytujú sa i prípady úmyselne spôsobených požiarov v lesoch, na lúkach, na plodinách alebo lesnom majetku."
Lesné požiare sa hasičom obtiažne likvidujú, pretože k nim spravidla dochádza v ťažko prístupnom teréne, kde nie je úplne možné využiť hasičskú techniku. „Zásahy sú z toho dôvodu mnohokrát časovo veľmi náročné pričom si vyžadujú veľké množstvo zasahujúcich hasičov," skonštatoval Petrík.
V prípade vzniku požiaru je potrebné ohlásiť ho na tiesňové linky 150 alebo 112 „Dôležité je, aby volajúci uviedol, kde horí, čo horí a kto volá. Ak je to možné, uhasiť požiar dostupnými prostriedkami, vodou, pieskom, vlhkými prikrývkami," dodal Petrík.