Prvé referendum v novodobej histórii mesta už pozná znenie otázky. Dnes ho musia ešte schváliť mestskí poslanci na minmoriadnom zasadnutí zastupiteľstva.
TRENČÍN. Referendová otázka sa týka Auparku a jeho umiestnenia v parčíku v centre mesta. Trenčania sa budú môcť vyjadriť, či súhlasia "s umiestnením obchodno-zábavného a spoločenského centra AUPARK na pozemkoch nachádzajúcich sa na území mesta Trenčín vymedzenom Ulicou Kniežaťa Pribinu a Ulicou Palackého." Termín referenda by mal byť v letnom a prázdninovom mesiaci 11. júla, od 7.00 do 20.00 hodiny.
Miestne referendum nebolo v novodobých dejinách mesta doteraz vyhlásené. Ak sa tak stane, rozhodnú obyvatelia mesta po prvý raz o dôležitých veciach samosprávy. V tomto prípade o plánovanej výstavbe Auparku. Ten má stáť medzi Ulicami Kniežaťa Pribinu a Palackého pri zjazde z cestného mosta. "Investorom je spoločnosť HB Reavis Group, ktorá momentálne pripravuje projekt pre územné rozhodnutie," povedala Jana Marková vedúca kancelárie primátora.
Investor ešte nemá všetky pozemky, mesto mu predalo viacero parciel v celkovej rozlohe 6700 štvorcových metrov za viac ako 20 miliónov korún. Primátor mesta podpísal 4. decembra zmluvu o predaji pozemkov pod Aupark v ten deň informoval o zámere vyhlásiť referendum. Reagoval tak na petíciu proti výstavbe Auparku, ktorú „odšartovali" opoziční poslanci mestského i krajského zastupiteľstva 1. decembra.
Hoci Celler v deň spustenia petičnej akcie uviedol, že rozhodovať v referende je úplný nezmysel a tieto odborné záležitosti treba nechať urbanistom a nie politikom, o štyri dni neskôr, na brífingu koaličných strán už povedal, že referendum je jediným riešením. Petíciu Neničme park Auparkom podpísalo 8666 obyvateľov.
Aby bolo ľudové hlasovanie platné, musí sa na ňom zúčastniť viac ako polovica voličov. Trenčania však nechodia k volebným urnám vo veľkých počtoch. V ostatných komunálnych voľbách do krajského zastupiteľstva v roku 2005 sa ich, podľa informácií Slovenského štatistického úradu, zúčastnilo 12,30 percent z oprávnených voličov v kraji, čo bola najnižšia účasť na Slovensku. Do mestskej samosprávy v roku 2006 prišlo voliť 31 percent Trenčanov.