TRENČÍN. Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí prebiehalo v sobotu podujatie Noc múzeí a galérií, ktoré kultúrne inštitúcie pripravili spoločne už po tretí rok. V Galérii Miloša Alexandra Bazovského, v Trenčianskom múzeu, v Katovom dome a na Trenčianskom hrade bolo pre návštevníkov otvorené od desiatej ráno až do polnoci a stačilo zaplatiť jednotné vstupné.
Strašidelný dom mestského kata
Zaujímavú expozíciu pripravili aj v Katovom dome. Návštevníkov lákala najmä povesť, podľa ktorej v pivnici domu, kde boli v minulosti väzenie a mučiareň, straší. „Niekedy sa stane, že ťažká klada sa z ničoho nič rozkýva. Hovorí sa, že sa tu pohybujú duchovia nespravodlivo odsúdených. Niektorí ľudia tomu však neveria," povedala sprievodkyňa v Katovom dome. V dome mestského kata sa bol podľa nej na strašidelnú kladu pozrieť aj senzibil a ten potvrdil, že ju môžu rozhýbať ľudia svojou vnútornou energiou. „Aj dnes tu boli dvaja manželia, pri ktorých sa rozkývala," dodáva. V starom meštianskom dome zo 16. storočia pripravili aj zaujímavú expozíciu. V priestoroch, kde mestský kat v minulosti, bola býval výstava predmetov zo starého Trenčína a obrazy hradu. Podľa sprievodkyne Jitky Šišlíkovej bude návštevnosť oproti minulému roku vyššia.
Trenčiansky hrad patril aj lukostrelcom
Najväčším lákadlom pre Trenčanov aj návštevníkov mesta bol aj tento rok Trenčiansky hrad. Okrem prehliadky hradu, pripravili v dobovom tábore pre ľudí aj ukážky lukostreľby na dobovej strelnici. „Lukostrelecký turnaj sme zorganizovali prvý raz. Vytvorili sa nám dve neoficiálne družstvá, prvé bolo družstvo wagusákov, druhé družstvo tvorené posádkou Dračej lode," povedal šéf trenčianskeho združenia historického šermu Wagus Ladislav Sekerka. Na turnaj sa podľa neho prišlo pozrieť veľa divákov, aj napriek počasiu. „Bol to nultý ročník, neoficiálny, kamarátsky, mal však aj svojich víťazov. Lepší lukostrelci sú samozrejme wagusáci, posádka dračej lode je zasa lepšia na vode," dodáva Sekerka.
V dobovom tábore si mohli návštevníci vyskúšať okrem strelnice aj hrnčiarsky kruh. Pripravená je aj kováčska vyhňa, ktorá by mala byť sprevádzkovaná v budúcom týždni. „Mali by sa tam striedať dvaja kováči, každý deň by tam mal horieť oheň. Budú sa robiť rôzne výrobky a ukážky kováčskej práce a amožno majstri kováči pustia kladivá z rúk a požičajú ich aj návštevníkom," hovorí Sekerka.
Na šachovnici predviedli živý boj
V Delovej bašte prebiehal šachový turnaj, v ktorom deti hrali partie na čas. Víťazi turnaja dostali diplom majstrov šachu na Trenčianskom hrade. Vyvrcholením podujatia bola partia živého šachu spojená so šermom a divadlom. „Šachový turnaj je vlastne inscenovaná málo známa partia šachového veľmajstra Bobbyho Fischera, ktorý partiu prehral s neznámym šachistom. Na živej šachovnici sa stretne turecké vojsko a európske vojsko. Rozpútajú urputný boj, ktorý nakoniec turecký sultán prehrá, tak ako Bobby Fischer v skutočnosti túto partiu prehral," povedal Ladislav Sekerka.
V Trenčianskom múzeu v Župnom dome pripravili pre návštevníkov poradenstvo v oblasti numizmatiky, histórie, genealógie a archeológie. Pracovníci múzea poradili každému, kto mal záujem zistiť niečo bližšie o starých minciach, umeleckých predmetoch, či o svojom rode.
Veselá galéria lákala najmä deti
Zaujímavé akcie sa odohrávali aj v Galérii M.A. Bazovského. Dopoludňajšia Veselá galéria patrila deťom a ich rodičom. „Návštevníci si mohli namaľovať svoj vlastný obraz vo výstavných priestoroch aj priamo na ulici na veľkoplošný panel. Rodičia si pozerajú výstavy a deti sa hrajú, sú tam rôzne tvorivé výstavy a hry," hovorí Ľuboš Hamaj z Galérie M. A. Bazovského. Deti si mohli nakresliť svoj vlastný obrázok, poskladať obraz ako puzzle a potom ho spolu s rodičmi nájsť vystavený v galérii. Zaujímavé pre deti bolo aj maľovanie na tvár. Ľudia mali podľa Hamaja o podujatie veľký záujem. „Už o desiatej tu stáli zástupy ľudí a chodia stále," dodáva.
Popoludní v Ateliéri Vladimíra Kudlíka mohli umelecky tvoriť aj návštevníci. Ďalším zaujímavým spestrením bolo Odhaľovanie umenia, ktoré ponúkalo poradenstvo súdneho znalca v oblasti výtvarného umenia. Okrem toho galéria pripravila aj Neformálne rozprávanie o histórii, pri príležitosti osláv 40. výročie založenia galérie. Okrem výtvarného umenia dostali v galérii priestor najlepšie študentské filmy ocenené na 12. ročníku festivalu študentských filmov ÁČKO v Bratislave. Záver dňa patril trenčianskej kapele Next Page.
Galéria M. A. Bazovského a Trenčianske múzeum organizujú Noc múzeí a galérii pravidelne od roku 2006. Podujatie vzniklo vo Francúzsku, odkiaľ sa rozšírilo do celej Európy. Organizátori chcú týmto spôsobom priblížiť ľudom kultúrne dedičstvo a ukázať význam múzeí a galérií.