Nový zákon o sociálnych službách komplikuje život aj úradníkom, ktorí ho majú vykonávať. Postihnutá žena čaká už dva mesiace na rozhodnutie o tom, či je, alebo nie je odkázaná na pobyt v ústave. Mala ho mať do mesiaca.
BRATISLAVA. Už vyše štyroch mesiacov platí zákon o sociálnych službách, ktorý mal vyriešiť dlhoročný nedostatok týchto služieb. Namiesto toho komplikuje život ľuďom i úradníkom.
K tým, čo sa o tom presvedčili, patrí aj čitateľka z Trenčianskeho kraja, ktorá pre svoju psychicky postihnutú matku vybavuje miesto v domove sociálnych služieb.
„Moja matka nemá doteraz vydané rozhodnutie o odkázanosti, pričom jej žiadosť bola podaná na vyšší územný celok pred dvoma mesiacmi," napísala nám.
Kto chce nejakú sociálnu službu, musí byť na ňu odkázaný. Na rozhodnutie o odkázanosti, ktorému predchádza posúdenie zdravotného stavu a sociálnej situácie žiadateľa, má úrad 30 dní. Vyplýva to zo zákona o správnom konaní.
Niekto si zle vyložil zákon
Hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Vlasta Henčelová tvrdí, že túto lehotu dodržiavajú. Ako je potom možné, že niekto čaká viac ako dva razy toľko?
Čitateľka, ktorá si neželá zverejniť meno, tvrdí, že úradníci žiadosť preposlali obci, kde jej matka býva. Vraj preto, že je v dôchodkovom veku, a tak o nej rozhoduje obec.
Domovy sociálnych služieb, sú v pôsobnosti žúp. Zákon výslovne hovorí, že žiadosť o posúdenie odkázanosti na túto sociálnu službu sa podáva vyššiemu územnému celku (VÚC).
„Nie je v súlade so zákonom, ak túto žiadosť občana odstúpi obci," tvrdí Barbora Petrová z mediálneho odboru ministerstva sociálnych vecí.
Že je žiadateľ v dôchodkovom veku, na veci nič nemení. Aj keď je pre takéhoto človeka prioritne určený domov dôchodcov, obec ho sem môže umiestniť iba vtedy, ak on o to požiadal.
Ministerka napíše županovi
Iinformácie, že trenčianska župa postupuje v rozpore so zákonom, má aj ministerstvo.
„Sťažnosti na nezákonný postup tohto VÚC sme dostali od viacerých občanov a obcí. Ministerstvo písomne - listom pani ministerky - upozorní predsedu VÚC na postup, ktorý nie je v súlade so zákonom," povedala Petrová.
Henčelová povedala, že ešte list z ministerstva nedostali, a preto sa nemajú k čomu vyjadriť. Obvinenie z porušovania zákona však odmietla.
Zákon posúdi Ústavný súd
Neziskové organizácie zákonu vyčítajú, že ich znevýhodňuje. Kto si nemôže dovoliť pobyt v súkromnom zariadení, musí totiž požiadať o pomoc obec a tá mu najprv hľadá miesto vo svojom zariadení alebo v takom, ktoré patrí inej obci.
Výsledkom toho sú obecné „poradovníky" a voľné miesta v zariadeniach neziskoviek. „Napriek tomu, že nám klienti zomierajú, sme za prvé tri mesiace roku 2009 neprijali ani jedného klienta, ktorého by nám poslala nejaká obec alebo vyšší územný celok," tvrdí Cyril Korpesio z Arcidiecéznej charity Košice
Obce sa bránia, že nemajú na to, aby mohli prispievať aj na klientov v cudzích zariadeniach, ako to od nich zákon vyžaduje. Parlamentná opozícia už zákon napadla na Ústavnom súde.