TRENČÍN. Najmenej jednu parcelu, na ktorej by zanedlho mala vyrásť fabrika na výrobu LCD monitorov, stále vlastní súkromný majiteľ. S firmou, ktorá má projekt developovať, ani s mestom sa doteraz nedohodol.
Problémom nie je len nízka ponúkaná cena, ale aj poverenie spoločnosti, ktorá ponuku na odpredaj pripravila. Na pozemkoch sa napriek tomu už robili prípravné práce, bez súhlasu majiteľa.
Investor z Ázie
Do Trenčína podľa primátora mesta Branislava Cellera smeruje významná investícia. Malo by ísť o závod taiwanskej spoločnosti AU Optronics, v ktorom má nájsť prácu 3000 ľudí.
Mestskí poslanci na poslednom zastupiteľstve odsúhlasili prevod 17 hektárov pozemkov na developera projektu, spoločnosť Reming consult. Dostane 15 eur za štvorcový meter.
Reming consult ponúkol výkúp pozemkov aj súkromným vlastníkom. Najmenej jeden sa však doteraz s firmou nedohodol. Zástupca vlastníkov za pozemok požaduje najmenej 39,83 eura (1200 korún) za štvorcový meter, posledná ponuka bola 33,19 eura (tisíc korún).
Poverenie nepredložili
Problémom je aj poverenie developera. Developera projektu Reming consult si podľa Mestského úradu v Trenčíne vybral priamo investor.
Firma však vlastníkom pozemkov doteraz nijakú zmluvu nepredložila: „Najskôr prišiel jeden právnik, a keď sa nedohodli, povedal, že príde ťažší kaliber. Potom sa objavila firma Reming,“ hovorí Jozef Prekop, zástupca majiteľov parcely a odborník v stavebníctve.
„Keď som ich požiadal, aby predložili splnomocnenie, prečo sú to oni, s ktorými mám rokovať, tak som odpoveď nedostal,“ hovorí.
Reming consult na dohovorený email s otázkami nereagoval.
Mesto neuspelo
Prekop rokoval aj s primátorom, nedohodli sa však. „Záujem pôdu predať máme, ale priamo budúcemu majiteľovi, bez medzičlánkov,“ povedal Prekop. Primátor podľa neho povedal, že keď sa rozhodnú prijať „tisíckorunovú ponuku“, majú sa ozvať.
Ľudia sa obávajú podvodu pri predaji pozemkov: „Po skúsenostiach z predajom pozemkov pre Kiu, kde doteraz nie sú vyplatené peniaze za zmluvy o budúcej zmluve, nie je možné postupovať iným spôsobom, len žiadať úhradu pri podpise zmluvy,“ dodal Prekop.
„Z pohľadu investora sme dôležitým partnerom a snažíme sa byť nápomocní. Chápeme túto investíciu ako verejný záujem,“ povedala Jana Marková z kancelárie primátora Trenčína.
V prípade neúspechu investície má mesto plán.
„Ak by sa projekt neuskutočnil, pozemky by mesto získalo naspäť a potom by ich ponúklo na ďalší rozvoj parku iným investorom,“ vysvetlila Marková.
Sario sa nevyjadruje
Agentúra Sario, ktorá príchod investora pripravuje, rovnako o podrobnostiach hovoriť nechce.
„Máme s investorom podpísanú dohodu o mlčanlivosti. Kým sa definitívne nerozhodne, nemôžeme sa k celej veci vyjadrovať,“ povedala hovorkyňa agentúry Jana Murínová. Stále ide podľa nej len o rozpracovaný projekt.
Suma, za ktorú poslanci odsúhlasili prevod pozemkov na developera, sa kritikom zdá nízka. Mestu sa však všetko má vrátiť v prípade príchodu investora napríklad na daniach. Vo fabrike za 200 miliónov eur by sa vraj mohlo začať vyrábať už na budúci rok na jeseň.