TRENČÍN.Psy sa v meste môžu voľbe pohybovať iba na určených plochách. Podľa mestského nariadenia medzi ne patria hrádze okolo Váhu a kanála a medzihrádzové priestory poľné cesty, trávnaté plochy nedeklarované za park alebo parčík a poľnohospodársky obrábané plochy, tie však iba po zbere úrody.
Venčiť psíkov bez vôdzky a hrozby pokuty môžu majitelia v parku Pod Juhom pri cintoríne a dolnej časti chrámového areálu pod prístupovou cestou z Lavičkovej ulice, k Východnej ulici, Pred Poľom na ulici K Zábraniu a na Mládežníckej ulici smerom k trati. Hoci sme na to upozorňovali už pred časom, v nariadení je na venčenie stále vyhradený trojuholník medzi Považskou a Žilinskou ulicou. Na tomto mieste je však už niekoľko rokov postavená polyfunkčná budova.
Keď vlani v Trenčíne obnovili daň za psa, mesto upozornilo majiteľov psov, že za zavedenie dane nemôžu čakať žiadne služby. Podľa primátora majú psíčkari krásne mesto s krásnym prostredím. Medzi to by mal patriť aj lesopark Brezina.
Ako však povedala riaditeľka Mestského hospodárstva a správy lesov v Trenčíne Erika Vravková, Brezina je les osobitného určenia s rekreačnou funkciou, v ktorom sa predpokladá väčší pohyb návštevníkov. „Lesopark Brezina sa považuje za verejné priestranstvo a je v ňom zakázané voľné púšťanie psov," potvrdila.
Problém veľkého počtu psov v mestách nie je podľa riaditeľky len trenčiansky, ale minimálne európsky. „Aj mestský štát Hamburg má zriadený výbeh pre psov s výmerou 5,2 hektára, pretože v Nemecku je pohyb psov v lese bez vôdzky zakázaný pre ochranu lesných ekosystémov."
Podľa Trenčana Vladimíra Pinďáka sa na hrádzach pohybuje oveľa viac ľudí ako v lesoparku Brezina, kde je voľný pohyb psov zakázaný. „Sú hodiny, kedy v lesoparku nikoho okrem psíčkarov nestretnete. Podľa mňa by mala byť táto zóna, alebo jej niektoré časti, určená psíčkárom, aby mohli svojich psíkov vybehať. Som ochotný dodržiavať pravidlá, ktoré nám mesto dá, ale nie tak, aby som bol ja a môj pes obmedzovaný. Pes je zviera, ktoré potrebuje voľnosť. Mnohokrát sa mi stalo, že samotná mestská polícia nevie, ktorý priestor je vlastne aký."
Vladimír Pinďák si myslí, že v súčasnosti je situácia taká, že majiteľ psíka vychádza von na ulicu takmer ako zločinec. „Ľudia na nás volajú policajtov. Preniesli nás na úroveň feťákov, kriminálnikov alebo tých, ktorí ohrozujú životy iných. Už vo svojich pohľadoch nám to dávajú pocítiť," zakončil.