POVAŽSKÁ BYSTRICA. Poslanci mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici v útorok 5. mája schválili návrh na predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na rozšírenie a zefektívnenie separovaného zberu komunálnych odpadov. Projekt uvažuje o vytvorení integrovaného systému separovaného zberu v meste a v jeho mestských častiach a rozšírení separácie o kovy a biologicky rozložiteľné materiály. V rámci neho sa zabezpečí 18.648 vriec, 1131 kontajnerov, 174 zberných nádob a dve zberové autá s komunálnou nadstavbou a lisom.
Zákon o odpadoch hovorí, že mesto musí separovať odpad ako taký. "Momentálne sa separuje sklo, papier, plasty, v budúcnosti legislatíva uvažuje so separovaním biologického odpadu, handier a kovu," uviedol pre TASR vedúci útvaru správy, údržby majetku, služieb mesta a životného prostredia mestského úradu Peter Adam.
Ako ďalej povedal, mesto sa rozhodlo vytvoriť v areáli bývalých Považských strojární zberný dvor o rozlohe 0,5 až jeden hektár a následne stojiská na zberové kontajnery. V zbernom dvore bude separačná linka na triedenie odpadu. Náklady na celý projekt majú predstavovať viac ako 1.220.000 eur (36.753.720 Sk).
Schvaľovaniu predchádzala takmer dvojhodinová diskusia, niektorí poslanci vyjadrili obavu z možného vytvorenia spaľovne v meste. K ekonomicky rentabilnej spaľovni treba podľa odborníkov minimálne 200.000 ton odpadu ročne, pričom mesto ho vyprodukuje asi 20.000 ton. Aj preto niektorí poslanci vyjadrili obavu, že Považská Bystrica sa stane miestom spaľovania odpadu zo širokého okolia, čo negatívne ovplyvní kvalitu životného prostredia.
"Poslanci urobili úplne nevinný krok. Separovať treba, tento krok však smeruje k tomu, že v Považskej Bystrici po uzavretí skládky vo Sverepci bude spaľovňa. Tá už je v programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja regiónu a nikto v meste nepripravuje iné riešenie než po uzavretí tejto skládky naštartovať spaľovňu. Predstavitelia mesta síce povedali, že mesto ju nechystá, avšak môže ju súkromný investor. To, čo prijali - separácia zberu a to, čo príjmu možno o dva mesiace - centrálny zberný dvor, to sú všetko projekty, kde súkromná firma pripravuje spaľovňu. Čiže, obávam sa riešenia, že tieto projekty do seba zapadnú ako skladačka a v roku 2012 nebudú mať Považskobystričania inú možnosť než prijať spaľovňu, ktorá bude v centre mesta a ktorá bude spaľovať celý región," povedal pre TASR občiansky aktivista Juraj Smatana.