Aj v tomto období sú ľudia, ktorí cestujú za nákupmi do mesta svetových miest Paríža s presným rozpisom vyznačených zastávok, návštevy múzeí. My sme navštívili mesto v čase, kedy sa v ňom stretlo niekoľko svetových hudobných a filmových celebrít. Okrem iných známa speváčka Celine Dion.
Plameň slobody
Stojí na mieste, kde sa vchádza do podjazdu d´Amla. Práve jeho trinásty pilier sa stal pred vyše jedenástimi rokmi osudným pre princeznú Dianu a jej priateľa Dodiho. Milióny slov v rôznych jazykoch sú pri zlatistom monumente vyryté a venované „kráľovnej ľudských sŕdc". Oni hovoria, čo to znamená byť nesmrteľný!
Železná dáma
Byť v Paríži a nenavštíviť Eiffelovovu vežu, to by sa turista asi poriadne zhodil. Železná dáma je vysoká 324 metrov a zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. Ročne ju navštívi okolo šesť miliónov turistov z celého sveta. Na druhé poschodie premáva výťah, alebo možno kráčať po schodoch pešo. Na tretie sa dá ísť už len výťahom, za 12 eur. Zotrvať tam a obdivovať panorámu Paríža možno bez časového ohraničenia. Spisovateľ de Maupassant ju kedysi nazval „čiernym obludným továrenským komínom." Skrátka „eiffelovka" je dominantná, predovšetkým svojou presnou stavbou. Najznámejšia nehnuteľnosť Paríža Eiffelovka dostala najrôznejšie prívlastky - elegantná, úžasná, nevzhľadná. Mimochodom, maximálny výkyv jej špičky počas najsilnejších vetrov bol iba 6,7 centimetra. A počas druhého polroka minulého roka bola veža nasvietená namodro - pri príležitosti francúzskeho predsedníctva Európskej únii.
Do 12. júna je Eiffelovka sprístupnená verejnosti denne od 9.30 do 23.45 a od 13. júna do 31. augusta je pre verejnosť otvorená od 9.00 do 00.45.
Na Elizéjskych poliach
„Šanzelizé", ako volajú Avenues des Champs - Élysées. Je to ulica dlhá viac ako tri kilometre a široká okolo štyristo metrov. Nachádza sa tu prezidentský palác, kde mimochodom po tej strane chodníka, na ktorom je postavená prezidentova rezidencia a teda aj vchod, nesmú chodiť ľudia, presvedčil som sa počas fotografovania. Hneď mi boli v pätách policajti.
Treba zopakovať, že „Šanzelizé" sa vyznačuje neprehliadnuteľným módnym kompasom. Svoje obchodné sídla tu majú svetové módne značky a návrhári. Uprostred námestia stojí Víťazný oblúk, postavený na príkaz Napoleóna Bonaparteho. Monument, od ktorého sa hviezdicovými cestami dostanete kdekoľvek v Paríži. Medzi Námestiami slobody, kde má okrem iných sídlo FAI - medzinárodná organizácia automobilových pretekov Formule 1 a Námestím generála Charlesa de Gaulla sa potulovalo niekoľko bezdomovcov. Skoro ako niekedy na námestí v Trenčíne.
Čínsky Američan postavil pyramídu do Louvru
V centre Paríža neprehliadnuteľne stojí na ploche 115 tisíc metrov štvorcových jedno z najväčších, historicky najstarších múzeí na svete Louvre. Nachádza sa tu vyše tristo tisíc umeleckých diel a takým bohatstvom nedisponuje ani jedno múzeum na svete. Leonardova Mona Lisa sa tu tajomne pozerá spoza nepriestrelného skla, strážená bezpečnostnou službou. K skvostom patria Michelangelovi Otroci, Tri grácie, ale aj Afrodita - Venuša de Milo a mnoho ďalších. Louvre tvoria tri oddelenia Denon, Richelieu a Sully s fascinujúcimi výtvarnými a sochárskymi exponátmi. V roku 1988 čínsky Američan Pei vymyslel a postavil nový - sklenený pyramídový vstup do Louvru, ktorý sa stal svetovou raritou. Pracovník múzea nám prezradil, že japonskému turistovi trvá prehliadka múzea údajne tri hodiny. Nám to trvalo dlhšie. Obdivovali sme nielen umelecké skvosty, ale aj rodiace sa dielo profesionálneho maliara, ktorý pravdepodobne na objednávku pripravoval zmenšenú repliku olejomaľby jedného z vystavených malieb. Navštívili sme aj do červenej farbe ladený Napoleónov apartmán s krásnym štýlovým nábytkom.
Chrám Notre Dame a cintorín de Pére Lachaise
V historickej časti Paríža je množstvo historických stavieb a bol problém vybrať, ktorému objektu venovať zvýšený záujem. Cez most Pont Neuf sme sa dostali do chrámu Notre Dame, postavebného pred vyše 180 rokmi. V katedrále je socha svätého Petra a traduje sa, že tomu, kto pohladí jeho palec sa splní želanie.
Nemenej zaujímavý je aj cintorín v parížskej časti - de Pére Lachaise, kde sú pochovaní nielen francúzski, ale aj americkí umelci, spisovatelia, speváci, herci. Stáli sme pri náhrobnom kameni s menom Edith Piaf, Gilbert Bécaud, Jim Morison, Oscar Wilde, Moliere, La Fontaine a mnohých ďalších.
Brucho Paríža a Moulin Rouge
V tejto časti hlavného mesta Francúzska sme zašli do múzea Georga Pompidua, ktoré sa vyznačuje tým, že všetky rozvody a vedenia - elektrika, plyn, voda, kanalizácia, kúrenie, klimatizácia, prechádzajú vonkajšími potrubiami. Brucho Paríža má obrovské množstvo obchodov, kaviarničiek v podzemí. Ľudia tu vždy dokážu výhodne nakúpiť. Paríž sa vyznačuje množstvom nočných klubov, večerných predstavení od klasiky, po kabaret, jazzové, bluesové bary. Jedným z najvychýrenejších je veterný mlyn Moulin Rouge - červená ruža s atraktívnym večerným predstavením, v ktorom často účinkujú aj zvieratá. Nachádza sa asi dvadsať minút pešou chôdzou od katedrály Notre Dame. Vstupné do zábavného podniku Moulin Rouge sa pohybuje od 90 do 130 eur. V cene je ľubovolný nápoj, prípadne večera a možno aj príjemná mladá spoločníčka. Nočné kluby v Paríži majú zákonom určený zatvárací čas o piatej hodine rannej.
Inšpiračné parížske ulice
Parížske ulice sú najmä pre ženy zdrojom a veľkou inšpiráciou najnovších módnych hitov a trendov. Gurmánov poteší obrovská ponuka tradičných francúzskych syrov, vín, káv. Medzi vynikajúce domáce kulinárske lahôdky patrí špecialita - upravení slimáci. Pri prehliadke Paríža sa treba pripraviť aj na dotieravých predavačov lacných suvenírov, šatiek, miniatúrnych eiffeloviek, šiltových čiapok, hodiniek, zvyčajne si takto na obživu zarábajú prisťahovalci z Afriky. Ale na to si v priebehu dvoch - troch dní turista zvykne.
A na záver trochu údajov: hlavné mesto Francúzska - Paríž má nielen historickú, ale aj novú modernú tvár. Táto časť domácim akosi nevonia. Francúzsko má rozlohu približne 252-tisíc kilometrov štvorcových, hlavné mesto krajiny Galstkého kohúta sa rozprestiera na ploche vyše 14 500 kilometrov štvorcových. Žije v ňom vyše dvanásť miliónov obyvateľov, rôznych pletí i vierovyznaní.