TRENČÍN. Tanečníci z Trenčína Simona Brecíková a Róbert Pavlík obhájili tento rok titul majstrov Slovenska. Spolu tancujú už dva a pol roka, toto boli ich tretie majstrovstvá.
Úspech je výsledkom tvrdých tréningov
Osemnásťročnú Simonu k tancu priviedla kamarátka. „Zo začiatku som tancovať nechcela, ale chytilo ma to až tak, že som pri tom zostala," povedala. Róbert ako sám hovorí bol veľmi aktívne dieťa, preto ho rodičia ako deväťročného dali na tanec. A venuje sa mu už sedemnásť rokov.
Na tancovaní sa im páči všetko, vyjadrenie hudby pohybom, radosť divákov, úspechy. Majú zo športu radosť napriek tvrdým a náročným tréningom. „Trénujeme každý deň dvojfázovo. Po obede rovno zo školy idem na tréning, potom máme dve hodiny pauzu a vraciame sa k skúšaniu znova večer. V podstate sme skoro stále na parkete," povedala Simona. Okrem každodenných tréningov chodievajú aj na sústredenia do Talianska. Voľného času im teda veľa nezostáva.
Tréma k vystúpeniu patrí
Napriek dlhoročným skúsenostiach majú tanečníci trému pred každým vystúpením. „Ja si bez trémy súťaž ani nedokážem predstaviť," hovorí Simona. Hodnotenie tanečných výkonov na súťaži je podľa nich veľmi subjektívne. „Nikdy nevieme či obhájime svoje vybudované miesto, na Slovensku alebo aj vo svete. Záleží iba na rozhodcovi či nás posunie ďalej alebo nie," povedal Róbert.
Televízne tanečné súťaže sa im páčia, účinkovať v nich by však teraz nechceli. „Tieto tanečné súťaže nie sú pre nás dobré. Znamená to veľmi dlhý výpadok z aktívneho tancovania. Na dlhú dobu musí tanečník prerušiť kontakt so svojim partnerom, nemá toľko času trénovať a na úkor seba musí svojmu novému partnerovi pomáhať. Zaujímavé je to skôr pre tanečníkov, ktorí sa už nechcú venovať súťažnému tancu," myslí si Simona.
Podporujú ich predovšetkým rodičia
Najväčšiu podporu majú od rodičov a trénerov. Ako každý vrcholový šport, aj tanec je veľmi finančne náročný. „ Bez podpory by to nešlo. Všetko si financujeme my, cesty ubytovanie, oblečenie," hovorí Simona. Jedny jej šaty stoja okolo 1000 eur, topánky, za ktoré musí zaplatiť okolo 100 eur, vydržia asi tri mesiace. „Simonka mení aj šaty v poslednej dobe často. Je to žena. Ja mám jeden frak už päť rokov. Nový bude stáť asi 1200 eur," povedal Róbert. Finančne náročné sú ale najmä tréningy a sústredenia.
Sponzorov tanečníci majú, ale je ich málo. „Boli by sme veľmi radi, keby sa našiel nejaký sponzor. Do tanca sa nedáva toľko peňazí ako do iných športov a preto slovenské pary nemajú vo svete také výsledky ako tanečníci z iných krajín," myslí si Simona.
Tancovať chcú, pokiaľ budú môcť
Obaja by si chceli v budúcnosti založiť tanečnú školu. Teraz chcú však aktívne tancovať, kým sa bude dať. „Ja si momentálne život bez tanca neviem predstaviť. Vypĺňa mi to síce všetok voľný čas, ale neľutujem to. Je to niečo, čo chcem robiť aj v budúcnosti. Zatiaľ verím, že sa tomu budem venovať," hovorí Simona.
„Tancu sa už venujem veľa rokov, bola by škoda, aby som to zahodil. Už sme na takej úrovni, že by sa všetok investovaný čas a peniaze mali zúročiť. Nebolo by dobre teraz skončiť. Ja sa tancu budem venovať, pokiaľ budem môcť. Myslím si, že mám na to, aby som dokázal niečo viac," dodáva Róbert.
V novembri na majstrovstvá sveta
Simona a Róbert tancujú za klub Dukla Trenčín. Ich najväčším úspechom sú zatiaľ majstrovstvá Slovenska v štandardných tancoch. „ Keď sme spolu začínali tancovať, skončili sme na majstrovstvách druhí. To bolo v roku 2007. Ďalší rok sme vyhrali a teraz sme titul veľmi jednoznačne obhájili," hovoria. Vo svetovom rebríčku sú na 105. mieste spomedzi troch tisíc hodnotených párov. Úspechy majú aj v medzinárodných súťažiach, presadiť by sa chceli aj na majstrovstvách sveta a Európy. Tie svetové ich čakajú v novembri.