KÁLNICA. S transparentmi "Ťažbu uránu nechceme", "Zachráňme Považský Inovec", "Stop uránu" či "Áno turistika, nie uránová baňa" sa prešlo dnes niekoľko stoviek ľudí počas protestného pochodu na miesto, kde by sa v lokalite Kálnica - Selce neďaleko Nového Mesta nad Váhom mohol ťažiť urán. Vyvrcholením bolo zhadzovanie symbolickej uránovej ťažobnej veže.
"Tento pochod sme spravili preto, aby sme ukázali politickým predstaviteľom, že ľudia sú proti ťažbe uránu," uviedol pre TASR Peter Nováčik zo Strany zelených. Upozornil, že ľudia v tejto oblasti chcú zdravé životné prostredie a dávajú prednosť turistike.
"Región Považský Inovec je známy tým, že je tu veľké množstvo vodných zdrojov, z ktorých sú zásobované okolité obce," pripomenul. Ako ďalej uviedol, podľa najnovších informácií si kanadská firma Ultra Uranium asi pred 10 dňami podala žiadosť o predĺženie licencie na geologický prieskum územia. "Uvidíme, či im ju ministerstvo životného prostredia predĺži," podotkol.
Nielen na západe
Podujatie v Kálnici podporila aj organizácia Greenpeace. "Je to súčasť našej kampane proti plánovanej ťažbe uránu. Týka sa to všetkých lokalít na území Slovenska, od Košíc až sem po Západné Slovensko," uviedol riaditeľ Greenpeace Juraj Rizman. Pripomenul, že petíciu "Stop ťažbe uránu na Slovensku" už podpísalo 96.000 ľudí. "Náš cieľ je ísť do Národnej rady (NR) SR, predložiť ju poslancom, aby vznikla diskusia v rámci parlamentu. Veríme, že aj týmto spôsobom sa nám podarí zabrániť plánovanej ťažbe," zdôraznil.
Ľudia, ktorí dnes akciu prišli podporiť, mali podľa ich slov jasný cieľ. Prejaviť nesúhlas s plánovanou ťažbou. "Nepáči sa mi to. Je tu veľmi pekná rekreačná oblasť, veľa vodných zdrojov a myslím si, že ťažbou by sa všetko zničilo," vyjadrila sa pre TASR účastníčka protestu. "Myslím si, že by to zničilo toto krásne prostredie, ktoré majú všetci ľudia v okolí radi, kvôli rekreácii, potôčiku, horám....," uviedla ďalšia účastníčka pochodu. "Chodím tu už roky na hríby a do prírody. Vidím, čo všetko tu zanechali, keď robili vrty. Všetko sa zničilo. Urán nebude mať na ľudský organizmus asi žiadny priaznivý vplyv, ľudia by trpeli a po čase by sa to prejavilo na ďalšej generácii," povedal jeden z prítomných.
Tlak z Kanady a Austrálie
Strana zelených upozorňuje, že Slovensko už viac ako dva roky odoláva tlaku firiem z Kanady a Austrálie, ktoré sa snažia otvoriť ťažbu uránu na našom území. Podľa Nováčika v prípade otvorenia ťažby uránu vo všetkých 14 lokalitách je veľký predpoklad ohrozenia až 5000 km2 územia, čo je 10 percent plochy Slovenska. Odmietavé stanovisko k realizácii geologického prieskumu a plánovanej ťažbe uránu v lokalite Selec - Kálnica - Hôrka nad Váhom už vyjadrili takmer všetky dotknuté obce a mestá regiónu, ako aj Trenčiansky samosprávny kraj. Protestnú akciu pripravili Strana zelených, občianske združenie Brečtan a Mikroregión Beckov - Zelená voda - Bezovec.