Dubnica nad Váhom - Chápaním činnosti Historickej spoločnosti J. B. Magina z Dubnice nad Váhom iba ako snaženia zameraného na vrátenie histórie do Dubnice nad Váhom zrekonštruovaním Illésházyovského kaštieľa by sme chcenie členov tejto spoločnosti vnímali cez veľmi zúženú optiku. Aj slová jej prezidenta Tomáša Roháča potvrdzujú, že ich záber je oveľa širší. Veď neodbytne sa blížia Illésháazyovské hody, po prvý raz uskutočnené v minulom roku v letných mesiacoch s mimoriadnym záujmom obyvateľstva všetkých vekových kategórií a hlavne detí, pre ktoré tiež pripravili mnohé atrakcie s nádychom historickej patiny.
Členom tejto spoločnosti "nedá spávať" ani rozľahlý park, kedysi obkolesujúci dubnický kaštieľ. Dodnes sa z neho zachovala len nepatrná časť. "Na jeho založení a postupnom zveľaďovaní sa na podnet Illéshazyovcov niekoľko storočí podieľali architekti, stavitelia a záhradníci medzinárodnej úrovne. O jeho rozvoj sa najviac zaslúžil Jozef Illésházy, ktorý ho aj s ostatnými majetkami zdedil v roku 1723. Pôvodnú záhradu pretváral podľa vtedajšej európskej módy. Najviac mu vyhovoval francúzsky štýl, pričom nešlo iba o napodobňovanie západoeurópskych vzorov, ale v značnej miere sa prejavil aj vkus zakladateľa." zasväcoval nás do problému prezident Historickej spoločnosti J. B. Magina Tomáš Roháč.
"Park mal slúžiť ako miesto pre stretnutia vzácnych hostí a uhorskej smotánky, nuž Illésházy v záujme prestíže neváhal utratiť nemalé peniaze na jeho precízne vybudovanie. Tvorili ho početné aleje, jazierka, rozárium, o tom dnes vieme už iba to, kde sa nachádzalo. Nemenej zaujímavé bolo kamenné bludisko s vysokou vyhliadkovou vežou, inak nazývané aj Babylon. Tá sa práve pred niekoľkými týždňami zrútila. A tak útočisko indivíduí z celého okolia, od 18. storočia ohlodávané zubom času je definitívnou minulosťou." ukazuje nám Tomáš Roháč objekt v parku lemovaný výstražnými tabuľkami o zákaze vstupu.
Málokto však tuší, že sa črtá druhá šanca na jeho obnovenie. "Po konzultácii s Pamiatkovým ústavom v Trenčíne sme sa zhodli, že objekt treba zachovať v čo najpôvodnejšom stave. Na Slovensku je veľmi málo podobných stavieb a aj to nie v takejto podobe." tvrdí Tomáš Roháč.
V súčasnosti sa už pracuje na statickom posúdení a dôkladnej projektovej dokumentácii. Zámer pamiatkovej obnovy nebude lacný, aj preto za vec zapálení členovia z Historickej spoločnosti J. B. Magina sa rozhodli vyhlásiť verejnú zbierku na záchranu a rekonštrukciu tejto vzácnej kultúrnej pamiatky. Aj takto môžu obyvatelia rozhodnúť, či dubnický Babylon zostane odsúdený len na posmrtnú tabuľku, informujúcu, že ho spravuje mesto a poškodzovanie sa trestá, čím sa navždy urobí bodka za jeho zašlou slávou.
-kaja-