Ochrana pred drogovou závislosťou sa stala aktuálnym a naliehavým problémom nielen vo svete, ale i u nás. Pred faktom, že počet drogovo závislých narastá, nemôžeme zatvárať oči. Informovanosť verejnosti, hlavne mladých ľudí, u ktorých je sklon k narkománii najvýraznejší, je jednou z foriem prevencie drogových závislostí. Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne sa špecifickými formami práce snaží napĺňať a realizovať Národný program boja proti drogám. Preto už po tretíkrát vypracovala projekt pod názvom " Vedieť o drogách viac", ktorý pre mládež a verejnosť Trenčianskeho regiónu zrealizovala v dňoch 9. až 16. mája.
Drogy
Odbornú garanciu nad jednotlivými podujatiami prevzali pracovníci Krajskej pedagogicko-psychologickej poradne v Trenčíne, Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne a Štátneho zdravotného ústavu v Trenčíne. Takmer 400 mladých ľudí absolvovalo maratón prednášok, diskusných klubov, besied a kvízov. V prostredí, vyzdobenom výtvarnými prácami svojich rovesníkov, ktorí umeleckým prejavom varujú pred hrozbou drogových závislostí, sa nad týmto problémom zamyslelo a diskutovalo. Prezrelo si tematickú výstavu odbornej i krásnej literatúry, zakúpenej vďaka finančnému príspevku Protidrogového fondu.
Najväčší ohlas medzi mládežou a dospelými vyvolali besedy o knihe Anjel narkomanov. Jej autor Viliam Nagy, otec 3 závislých detí, bez škrupulí a otvorene diskutoval o svojej knihe - denníku, s prítomnými. Ani on, tak ako takmer my všetci, neveril, že takýto problém môže zasiahnuť aj jeho rodinu. Jeho mladý priateľ Roman, štvrtý rok abstinujúci narkoman, šokujúco vypovedal o svojej ceste ktorú absolvoval od prvého stretnutia s návykovou látkou až po začiatok abstinovania. Sprevádzala ich a besedovala aj Lenka - peer aktivistka, členka rovesníckej skupiny zaoberajúcej sa drogovou prevenciou. Účasť vďačných rodičov, spolu so svojimi abstinujúcimi narkomanmi na tomto podujatí bola snáď najlepšou odmenou pre autora i organizátorov. O tom, ako na účastníka besedy, 17 ročného mladého človeka, zapôsobila kniha sa môžete dočítať v článku Veriť či neveriť narkomanovi?
Nikotín
Nikotínová závislosť, ktorá je veľkou hrozbou už medzi žiakmi základných škôl, bola predmetom prednášky diskusie a kvízu žiakov ZŠ na sídlisku Dlhé Hony. Pracovníčka Štátneho zdravotného ústavu v Trenčíne odpovedala na množstvo otázok a otestovala špeciálnym prístrojom hladinu nikotínu v organizme niektorých detí.
Na diskusný klub o závislostiach "Čo ma nezabije, ma posilní" vycestovali pracovníčky pedagogicko-psychologickej poradne a knižnice do Trenčianskej Turnej medzi deviatakov ZŠ. Úplne novou formou podujatia bolo stretnutie peer aktivistov so stredoškolákmi, kde bez prítomnosti dospelých diskutovali mladí fundovaní a vyškolení študenti so svojimi rovesníkmi o problematike závislostí, hlavne drogových.
Alkohol
Organizátori boli vďační aj členom Klubu abstinujúcich alkoholikov v Trenčíne, ktorí sa ochotne zúčastnili diskusného klubu na tému Ako žijem so závislosťou. Sú to obdivuhodní
ľudia, ktorí sa neboja postaviť pred verejnosť, priznať si svoju chybu a otvorene povedať: prešiel som peklom, som abstinujúci alkoholik. Svojou účasťou na besedách chcú pomáhať tým, ktorí s podobným problémom bojujú a nemajú odvahu o ňom hovoriť.
Záver cyklu podujatí patril pracovníčke Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Trenčíne, ktorá vo svojom vystúpení a následnej diskusii priblížila prítomným súvislosti medzi drogovou závislosťou a kriminalitou a zodpovednosťou za páchané trestné činy pod vplyvom návykových látok Kvízy o škodlivosti návykových látok boli sprievodnými aktivitami takmer všetkých podujatí. Reakcie študentov na kvízové otázky, recipročne odborníkom, vypovedali o názoroch, vedomostiach a skúsenostiach mladých ľudí, súvisiacich s návykovými látkami.
Zámer, ktorý si knižnica a spoluorganizátori vytýčili splnil svoj účel, ak aspoň jedného z prítomných niektorá beseda podnietila k zamysleniu sa nad problematikou závislosti, uvedomil si, že s podobným problémom nechce v živote mať nič spoločné a nikdy nevezme žiadnu návykovú látku.
(mr)