Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Ako vnútorné pohladenie na duši

Predstavujeme nositeľov Ceny Karla Čapka za rok 20

Trenčianske Teplice - Kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice v rokoch 1910 - 1923, keď tu ako kúpeľný lekár pôsobil MUDr. Antonín Čapek otec, stalo sa pre bratov Karla a Josefa Čapkovcov miestom prázdninového a dovolenkového oddychu. Karel Čapek tu napísal viacero diel. Odtiaľto posielal zaľúbené listy plné prekrásnych filozofických myšlienok svojej láske, neskoršej manželke Oľge, tu brat, maliar a spisovateľ Jozef s manželkou v lete 1919 trávili svadobnú cestu. Odtiaľto obaja bratia postupne poznali takmer celé Slovensko a na Štrbskom plese sa stretli so slovenskou poetkou Mašou Haľamovou. Od roku 1926 Karel chodil aj do Topoľčianok, kde pripravoval známe Hovory s T.G.M. Takto, v prostredí malého mestečka, sa formovali vzťahy rodiny Čapkovcov k Slovensku a vyorali hlbokú brázdu na poli česko-slovenskej vzájomnosti.

V roku 1988, z iniciatívy herca Vlastimila Fišara, rodáka z Plevníka pri Žiline, v Trenčianskych Tepliciach sa uskutočnila vedecká konferencia o živote a diele Karla Čapka a na liečebnom dome PAX bola odhalená pamätná tabuľa celej rodine. To bol jej symbolický návrat na Slovensko a do kúpeľného mestečka na strednom Považí.

Od roku 1990 každoročne mesto Trenčianske Teplice, Klub priateľov českej kultúry v Bratislave a Slovenské liečebné kúpele, a. s. Trenčianske Teplice udeľujú Cenu Karla Čapka za propagáciu života a diela bratov Čapkovcov na Slovensku a praktické uplatňovanie česko-slovenskej vzájomnosti.

Ceny Karla Čapka za rok 2001

Minulý týždeň v Trenčianskych Tepliciach sa opäť zišli priaznivci diela oboch bratov i kúpeľní hostia pri pietnom akte kladenia vencov k pamätnej tabuli rodiny Čapkovcov na priečelí liečebného domu Pax a v kine Prameň v prítomnosti predstaviteľov Trenčianskych Teplíc, Slovenských liečebných kúpeľov, a. s., kultúrneho atašé Českého veľvyslanectva na Slovensku, členov výboru Spoločnosti bratov Čapkovcov v Čechách, početnej delegácie Klubu priateľov českej kultúry z Bratislavy a členov regionálnej organizácie Českého spolku na Slovensku sa zhromaždili na slávnostnom odovzdávaní Ceny Karla Čapka za rok 2001. Tentoraz ju z rúk primátora Trenčianskych Teplíc Petra Modranského prevzali slovenský herec, režisér a pedagóg Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave Martin Huba a stredoškolský pedagóg, publicista a regionálny historik Aleš Fetters z Náchoda.

Slávnostný akt umocnili nielen vyjadrenia ocenených, ale aj pásmo z tvorby Karla Čapka pod názvom "Pravda, lež, moudrost" podané hercom a recitátorom z Prahy Jiřím Hanákom, gitarový súbor ZUŠ z Novej Dubnice a hudobné trio ZUŠ z Trenčianskych Teplíc.

Vyznania laureátov

Kedysi českí herci pôsobili na Slovensku. Dnes mnoho slovenských hercov hrá v českých divadlách s takou samozrejmosťou, že sa tomu nikto nečuduje. Aj Martin Huba s manželkou prišiel do Trenčianskych Teplíc rovno z Prahy, kde režíruje film Kráľ Lír, aby si prevzal ocenenie. "Mal som i mám v živote veľa nezodpovedaného. A tu práve dielo zvlášť Karla Čapka pre mňa veľa znamenalo, v mnohom mi pomohlo, usmernilo ma vo chvíľach najnaliehavejších hľadaní odpovedí. A čo pre mňa znamená toto ocenenie? Záväzok. Byť hodný tejto ceny." skromne vyjadril svoje najvnútornejšie pocity Martin Huba.

"Narodil som sa v Úpici, kde uzreli svetlo sveta a vyrastali aj deti Čapkových. Tomuto rodnému kraju som zostal po celý život verný a rôznymi formami som poznával dielo oboch bratov. Azda som v tom mojom "čapkovaní" kúsok dobrej roboty urobil, keď takto rozhodli. Tá cena, to je pre mňa také vnútorné pohladenie na duši, že to, čo som urobil, nebolo márne a niekto si to aj všimol." povedal s pohnutím v hlase hosť z Česka, druhý laureát Aleš Fetters.

Slávnostné stretnutie ukončil sprievodca celým programom Ivo Veliký z Trenčína nadmieru súčasnými slovami Josefa Čapka: "Beda národu, ktorý dá hlúpym a násilným ľuďom príležitosť, aby sa cítili povolaní svojou násilnosťou ho viesť a svojou hlúposťou ho spasiť."

-kaja-

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Stále verím v dobrý koniec, tvrdí Ondrej Janíček

Ondrej Janíček vstúpil do politiky ako aktívny bojovník za spravodlivosť. Rozhodnutie vyplynulo z udalostí posledných rokov, kedy zakúsil neobmedzenú moc najvplyvnejších tohto štátu.

Dvaja vodiči zaplatili za rýchlu jazdu vysoké pokuty

Ďalších dvoch cestných pirátov odhalili pri svojej práci dopravní policajti z Trenčianskeho kraja.

FOTO: Polícia oddelila obe verejné zhromaždenia

Široké okolie Mestského kultúrneho strediska na Hviezdoslavovej ulici kontrolovalo množstvo štátnych a mestských policajtov.

FOTO: Pochovávanie basy v Bošáci

Tradičnú fašiangovú zábavu pripravili miestni hasiči.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Už ste čítali?

Voľby 2020