Trenčín - Prijímacie skúšky na stredné školy majú žiaci základných škôl za sebou. Už vedia, komu sa darilo, kto sa ocitol hlboko pod čiarou a kto je zrelý na napísanie odvolania riaditeľovi strednej školy. O tom, ako "prijímačky" skončili z pohľadu oddelenia školstva na Krajskom úrade v Trenčíne a čo všetko môžu rodičia v prípade neúspechu ešte podniknúť, sme sa porozprávali s vedúcou metodického oddelenia Ing. Magdalénou Slaměnovou.
To, koľko sa vytvorí tried v jednotlivých stredných školách, v koľkých odboroch budú môcť žiaci študovať a v akom počte, rozhodujú na oddelení školstva Krajského úradu v Trenčíne. Pri pripravovanom rozpise sa vychádza predovšetkým z návrhu jednotlivých škôl. Tie zvažujú o potrebách trhu práce a záujmu žiackej či rodičovskej verejnosti, čo je veľmi problematické zosúladiť. Vychádza sa aj z koncepcie školskej politiky jednoznačne posúvajúcej stredné vzdelanie do oblasti stredného všeobecného vzdelania. "V Trenčianskom kraji je záujem posilniť gymnaziálne štúdium. Žiaľ, nie je to možné všade, pretože každé gymnázium má súčasne i osemročnú formu gymnaziálneho štúdia a tieto triedy vyžadujú určitý priestor. Ani po rozpísaní maximálnej kapacity každého gymnázia to nepostačuje a zvlášť v posledných rokoch, keď je o toto štúdium mimoriadny záujem sa nám nedarí uspokojiť záujem." tvrdí nám Ing. Magdaléna Slaměnová a pridáva informácie o výsledkoch prijímacích skúšok.
"V prvom kole bolo na gymnaziálne štúdium prijatých 1241 žiakov, neprijatých 278 a voľných miest je ešte 70. Na stredných odborných školách prijali 1798 žiakov, neprijatých je 282 a voľných miest 217. V združených stredných školách prijali 1845 žiakov, neprijali 355 a voľných miest je 472. Stredné odborné učilištia prijali 2151, neprijali 84, voľných je 666 miest. Učilištia, teda školy určené žiakom končiacim v nižšom ako 9. ročníku prijali 179, neprijali 8 a voľných je 50 miest."
Za počtami neprijatých žiakov sú dva dôvody - nesplnili požadované kritériá príslušnej školy a ak aj vyhoveli, v rámci plánovaných počtov nemohli byť prijatí, čiže ocitli sa pod čiarou. "Aj preto" dodáva Ing. Magdaléna Slaměnová, "sa organizuje 2. kolo prijímacích pohovorov na 11. júna 2002. Každý rodič sa voči neprijatiu svojho dieťaťa môže odvolať. Odvolanie sa podáva prostredníctvom školy, kam dieťa nebolo prijaté, na Krajský úrad, odbor školstva, mládeže a telesnej kultúry v Trenčíne. Odvolacie konania sa uskutočnia 24. - 29. mája 2002. Aj po účasti na 2. kole prijímacích pohovorov, v prípade neprijatia, sa rodič môže odvolať. Vzhľadom na to, že u nás zo zákona platí desaťročná školská dochádzka, našou povinnosťou bude umiestniť, či dorozmiestniť tých žiakov, ktorí sa na vybranú školu nedostali."
Čo fakticky znamená, že každé dieťa musí byť umiestnené, samozrejme v takom prípade i na odbor, aký si nevybral. Zväčša sa stáva, že v tejto škole deti doštudujú. Ak sa predsa len dieťa so školou nestotožní, vo výnimočných prípadoch je možný prestup, alebo môže ísť na ďalšie prijímacie skúšky, samozrejme, so stratou jedného roka.
Uverejňujeme zoznam škôl, kde sa uskutoční 2. kolo prijímacích skúšok aj so sumárom voľných miest. Vzhľadom na to, že voľné miesta sú iba v niektorých odboroch, upozorňujeme rodičov, aby si informácie upresnili priamo v tej škole, kde ich dieťa by malo záujem študovať.
-kaja-