Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Hlina sú oči, ktorými odvážne pozerá na svet

Spoločne s manželom sa tešili na dieťa. Pôrod bol bezproblémový a prvorodený synček rozkošný. "Ani sama neviem, čo sa stalo, keď som po pôrode strácala zrak." spomína Soňa Zelisková z Dubnice nad Váhom. Táto vzácne vyrovnaná žena si dnes nezamestnáva myseľ úvahami o tom, prečo?

Jej veselý hlas a smiech sa nesie medzi džavotajúcimi deťmi, čo chvíľu prosiacimi o pomoc alebo radu. Lenke sa nedarí urobiť hrnček, Anka dorába misku a Hanka nahlas uvažuje akou farbou natrieť svoj výrobok. Adéle pri hrnčiarskom kruhu sa nedarí a práve prichádzajúce deti budú potrebovať hlinu. Hneď od dverí ohlasujú vlastné mená, aby teta Soňa mala prehľad, kto prišiel do klubu.

A ona sa skláňa nad hrnčiarskym kruhom, opatrne a s citom rukami skúma z hliny sa formujúcu misku, napráva chybu, radí Adele Štorcelovej ako pokračovať. Pri stole Lenku Teicherovú poučí o nutnosti vlhčiť hlinu, malej Dorotke Štorcelovej pomôže pri rozhodovaní, čo má z hliny vymodelovať.

Napokon má čas venovať sa aj mne. Pravdu povediac, čakaním som sa vôbec nenudila. Čas som využila na dôkladnú prehliadku navôkol poukladaných výrobkov realizovaných z nápadov zrodených v detských hlavičkách plných fantázie.

Návraty na začiatok

"Keď som videla, pracovala som v materskej škole, takže deti sú mi blízke. Venovala som sa aj výtvarným činnostiam. Pred trinástimi rokmi som stratila zrak. Po čase a neviem či náhodou, alebo to malo tak byť, dostala som viacero impulzov. Priateľka - keramikárka mi vložila do rúk hlinu, aby som niečo vytvorila. A Únia nevidiacich na Slovensku v tom čase organizovala artterapiu pre nevidiacich s akademickou sochárkou Doc. Slávkou Šickovou. To rozhodlo!"

Pred necelými štyrmi rokmi sa Soňa Zelisková v centre voľného času začala stretávať so skupinkou asi dvanástich detí. Podmienky neboli dobré. A predsa po rôznych peripetiách sa jej aj s manželom v budove dubnického D - klubu podarilo vybudovať keramickú dielňu vybavenú nábytkom, hrnčiarskym kruhom a pecou na vypaľovanie keramiky.

Keramiklub stále úspešnejší

V minulom roku založili občianske združenie a Keramiklub dnes už má asi deväťdesiat členov. Z toho sedemdesiat detí pracuje v siedmich krúžkoch a ostatní tvoria krúžok mládeže a dospelých. "Naším cieľom nie je pestovať talenty domov nosiace "čínsku keramiku". Chceme, aby sa tu deti stretávali a tvorivo trávili voľný čas, našli si priateľov. Samozrejme, pritom sa naučia pracovať s hlinou. A niektoré objavia v sebe skutočný talent a zručnosť." hovorí Soňa Zelisková. V rámci výtvarnej výchovy keramickú dielňu navštevujú aj deti z materských škôl, ale aj žiaci základných škôl a stredoškoláci. Tu spoznajú históriu od prvých kontaktov človeka s hlinou, o rozvoji hrnčiarstva, kachliarstva, o spracovaní keramickej hmoty, sami sa pokúsia niečo vyrobiť a pozrú si aj spôsob výroby na hrnčiarskom kruhu.

Pribúdajú kontakty

Keramiklub dnes už spolupracuje aj s Detským domovom v Klobušiciach, s podobným krúžkom zo Žiliny a nedávno ich navštívili aj deti z občianskeho združenia Pampúch v Prievidzi. Na prázdniny pripravujú už druhý ročník letného tábora pre šesťdesiat detí z celého Slovenska, šesť z nich bude z Rakúska. Náplňou táborových dní je nielen keramická tvorba, ale aj netradičné športy, turistika, zaujímavé výlety a anglický jazyk. Minulý rok na spontánne vzniknutý námet nakrútili dvadsaťminútový videofilm v angličtine o vykradnutí keramibanky. Aj na tohtoročný letný tábor v Kubrici scenár pre film je už pripravený. Na začiatku školského roka už pravidelne pripravujú výstavu z tvorby detí.

Hlina ako liek

"Práca s hlinou mi veľmi pomáha, nesmierne ma uvoľňuje, blahodárne pôsobí na psychiku." vyznáva sa Soňa Zelisková. "Preto už v začiatkoch som si želala venovať sa aj deťom s niektorými psychickými poruchami, či telesne postihnutým. Myslela som na to aj keď som si dávala robiť hrnčiarsky kruh. Ovláda sa nie nohami, ale rukou a tak môžu na ňom pracovať aj vozíčkari. Do Keramiklubu chodia aj deti z psychologickej poradne. Práca s hlinou veľmi pomáha pri depresiách, psychózach, agresivite, máme tu chlapca, ktorému sa veľmi potia ruky. Pri modelovaní hliny sa má pracovať na vlhko, nuž mu to neprekáža a ani kontakt s deťmi nie je problematický." Aby sa Soňa kvalifikovane mohla venovať aj postihnutým deťom a mládeži v artterapeutickej škole Slávky Šickovej študuje špeciálnu pedagogiku.

Samozrejme, sama by nezvládla všetky povinnosti týkajúce sa občianskeho združenia Keramiklub. Preto jej vo všetkom obetavo pomáha manžel. Spoločne sa pasujú s každodennými starosťami a vďační sú za každú prejavenú ochotu a pomoc. A azda za všetko postačia slová RNDr. Beáty Frimelovej: "Rada tu chodím nielen preto, že ma potešia výrobky, čo vymodelujem z hliny, ale predovšetkým preto, že v tu panujúcej príjemnej atmosfére si oddýchnem a aspoň na chvíľku pozabudnem na každodenné starosti." My dodávame, že Soňa Zelisková svojou odvahou, dobrou vôľou a veselou mysľou môže byť vzpruhou pre handicapovaných, ale ešte viac pre tých, ktorých život na ničom neukrátil a predsa nedokážu nájsť správny zmysel života. Soňa Zelisková perfektne rozvíja protidrogovú činnosť a pripravená o zrak lieči iných.

OĽGAKAJABOVÁ

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Trenčín po sérii prehier porazil Poprad

Súperi sa na trenčianskom ľade stretli po štyroch dňoch znova. Trenčania ťahali pred stretnutím päťzápasovú sériu prehier.

Nočná dráma v Trenčíne. Plačúce dieťa ratovali susedia, policajti, hasiči, záchranka aj sociálka

Krátko po polnoci zavolala mestskú políciu obyvateľka ulice M. Bela v Trenčíne, že v susednom byte už dlhšiu dobu plače malé, asi polročné dieťa a jeho rodičia zrejme nie sú doma.

Plač majú ľudia vrodený.

V Trenčíne bola hospitalizovaná pacientka s podozrením na koronavírus

V súvislosti so šírením nebezpečného vírusu po Európe vo štvrtok zasadne Bezpečnostná rada štátu.

Za posprejovaný podchod mu hrozí väzenie

Z prečinu poškodzovanie cudzej veci trenčianski policajti obvinili 40-ročného Pavla z okresu Nové Mesto nad Váhom.

Posprejovaný podchod na Hasičskej ulici.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ 12:34

Výsledky sú negatívne, žena v nemocnici v Trnave nemá koronavírus

Žena sa vrátila z Talianska.

V Trenčíne bola hospitalizovaná pacientka s podozrením na koronavírus

V súvislosti so šírením nebezpečného vírusu po Európe vo štvrtok zasadne Bezpečnostná rada štátu.

Nočná dráma v Trenčíne. Plačúce dieťa ratovali susedia, policajti, hasiči, záchranka aj sociálka

Krátko po polnoci zavolala mestskú políciu obyvateľka ulice M. Bela v Trenčíne, že v susednom byte už dlhšiu dobu plače malé, asi polročné dieťa a jeho rodičia zrejme nie sú doma.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Už ste čítali?

Voľby 2020