Soblahov - a obnovu dediny pred rokom už po siedmy raz vyhlásilo súťaž o európsku Cenu obnovy dediny 2002. Jej slávnostné odovzdávanie sa uskutoční 7.- 8. novembra tohto roku v nemeckom Verdene. Nominované sú dediny z tridsiatich troch štátov. Zo Slovenska sa do medzinárodnej súťaže prihlásila obec Soblahov, Ministerstvom životného prostredia SR vo februári ocenená ako Dedina roka 2001. V minulých dňoch prišla na návštevu hodnotiaca komisia Európskeho pracovného spoločenstva ARGE k spomínanej súťaži, aby posúdila plnenie stanovených kritérií. Hodnotené sú aktivity a iniciatívy, ktoré v zmysle Agendy 21sú prínosom pre rozvoj vidieka, pre zachovanie a rozvoj tradičných remeselných zručností, ekologické využívanie vôd a energií, kultúrny rozvoj a vzdelávanie na dedine.
Soblahov Programu obnovy dediny venuje pozornosť od roku 1991. V obci vznikla samostatná komisia, ktorá pripravila plán zachovania kultúrneho dedičstva či už v architektúre, v obnovení a udržaní zvykov a obyčají, kroja, cirkevných a ľudových sviatkov ako i v obnovení vzhľadu obce.
"Do Programu obnovy dediny sme sa rozhodli "zatiahnuť" všetkých obyvateľov. Pripravili sme anketu, s ktorou poslanci zašli do každej domácnosti a občania sa mohli vyjadriť, predložiť vlastné návrhy." spomína na začiatky spred desiatich rokov starosta Soblahova Miroslav Ďuráči.
Začalo sa plynofikáciou obce a realizáciou prvej časti programu - duchovnou obnovou. Tu sa uplatnilo práve to, čo peniazmi nezaplatíme - ochota pomôcť a spolupatričnosť v komunite. Podarilo sa obnoviť bývalé spoločenské organizácie a spolky - záhradkárov, chovateľov, zachovať knižnicu, založiť folklórny súbor Dolinečka, novú etapu činnosti začali dobrovoľní požiarnici a podarilo sa zachrániť aj šport v obci.
"V materiálnej obnove sme sa zamerali na vzhľad obce. Spolupráca so skupinou mladých architektov priniesla ovocie - finančne nenáročné úpravy," tvrdí starosta a dodáva: "Všetko, čo robíme, deje sa v spolupráci s občanmi, združeniami, miestnymi podnikateľmi a sponzormi."
Tak, ako doteraz, aj v tomto roku si určili plán akcií a podľa toho postupujú. "Mimoriadne sme sa nepripravovali na príchod hodnotiacej komisie Európskeho pracovného spoločenstva ARGE, ktorá nás navštívila a skontrolovala, čo všetko sme v obci už urobili." tvrdí starosta Miroslav Ďuráči.
V ten deň lialo ako z krhly, čo predstaviteľov obce vôbec netešilo. Ale vedúcemu hodnotiacej komisie Ing. Josefovi Attenbergerovi z bavorského ministerstva pre poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo a členom univerzitnému profesorovi Ing. Dr. Alfonsovi Dvorskému a Ing. Hubertovi Lieblemu dážď neprekážal. Krátko po príchode nasadli do auta a išli na prehliadku. Pozreli si upravenú obec, jednotlivé objekty, kostolík, chatu a dážď a blato ich nezastavili ani pred obhliadkou storočného vodného zdroja Huk v lese neďaleko kyselky. Neľutovali ani šaty a k nim primerané topánky. Nakoniec spokojnosť nad realitou vyjadrili aj pozvaním starostu na slávnostné odovzdávanie cien do nemeckého Veredenu.
Oľga Kajabová