Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Prednosťou je výborné prepojenie s praxou v našom regióne

V týchto dňoch si Trenčianska univerzita pripomenu

Trenčín - la 5. výročie vzniku, bola slávnostne odhalená pamätná tabuľa pri príležitosti jej premenovania na Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka v Trenčíne a po prvý raz sa odovzdávali tituly honoris causa. V súvislosti s týmito významnými spoločensko-odbornými akciami pod vedením rektora univerzity Doc. Ing. Juraja Wagnera, CSc. sa uskutočnila tlačová beseda. Skôr ako ponúkneme získané informácie, uvádzame prierez krátkou históriou mladej univerzity a jej súčasnosťou.

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne vznikla v roku 1997. Má štyri fakulty - fakultu špeciálnej techniky, fakultu priemyselných technológií, fakultu sociálno-ekonomických vzťahov a fakultu mechatroniky. V prvom semestri školského roku 1997 - 1998 na univerzite študovalo šesťsto študentov. V súčasnosti štúdium prebieha v dennej i externej forme a je trojstupňové - bakalárske, inžinierske a doktoranské. Všetky študijné odbory sú akreditované. V práve končiacom školskom roku na univerzite vo všetkých spomínaných formách študovalo dvetisíc osemsto študentov. Tristo z nich teraz končí. Na budúci školský rok budú prijímať 1 150 študentov, to znamená, že vo všetkých stupňoch a druhoch štúdia bude študovať približne 3 600 študentov.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve v týchto dňoch, teda 9. - 12. júla, v Dome Armády SR sa uskutočňujú promócie trenčianskych fakúlt a promócie púchovskej fakulty v Športovej hale v Púchove.

Počet vedecko-pedagogických pracovníkov sa rozrástol na 214 učiteľov. V hlavnom pracovnom pomere na univerzite pôsobí tridsať profesorov, štyridsať tri docentov, sto tridsaťsedem odborných asistentov a asistentov, z ktorých dvadsaťdva má vedeckú hodnosť. Vyučovanie a celkovú činnosť univerzity zabezpečuje 178 nepedagogických pracovníkov.

„Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne patrí medzi štandartné univerzity“ uviedol hneď v úvode tlačovej besedy jej rektor Doc. Ing. Juraj Wagner, CSc. a stručne charakterizoval jej súčasné problémy „Vzhľadom na to, že sme vznikli „na zelenej lúke“, sústavne pociťujeme nedostatok finančných prostriedkov, pretože systém ich prideľovania v plnej miere a v celom rozsahu nezohľadňuje výkony univerzity ale do značnej miery sa riadi tzv. historickým modelom. Ďalším problémom je nedostatok priestorov, aj keď okrem budovy rektorátu a budovy fakulty na Študentskej ulici sme získali areál po bývalom Strednom poľnohospodárskom učilišti v Trenčíne - Záblatí a s pomocou mesta Nová Dubnica a tamojšieho Elektrotechnického projektového ústavu, v jeho areáli máme vybudovanú experimentálnu bázu pre študentov fakulty mechatroniky a ťažké laboratóriá na Štefánikovej ulici v Trenčíne, v bývalom Výskumnom ústave sklárskom.

Skryť Vypnúť reklamu

Zápasíme aj s nedostatkom experimentálnej základne, teda laboratórií a s problémami pri vybudovaní informačnej sústavy na takej úrovni, akú naši študenti očakávajú, pretože informatika a výpočtová technika je stredobodom ich pozornosti na všetkých študijných odboroch. Chýbajú nám aj ubytovacie kapacity.“

Na univerzite vypracovali koncepciu rozvoja na najbližších desať rokov. V týchto dňoch ju precizujú v oblasti priestorového rozvoja pre novú vedecko-pedagogickú fakultu. Založili aj ústav prírodných a humanitných vied, centrum informačných technológií a v budove na Ulici Horný Šianec 9 budujú modernú univerzitnú knižnicu.

Aj externé štúdium

Ako, s obzretím sa za začiatkami budovania trenčianskej univerzity vníma súčasnosť jej rektor? „Z dvoch aspektov. Po viac ako trojročnom pôsobení v rokoch 1997 - 2001, ako dekan fakulty mechatroniky som dostal dôveru akademickej obce a akademický senát ma zvolil za rektora. Toto považujem za prejav dôvery a uznanie toho, čo sme tu za roky pôsobenia spoločne urobili. Ten druhý súvisí s premenovaním univerzity. Keď, aj s kolegami, sme sem v roku 1997 začali chodiť a pripravovať univerzitu, ktorá ešte nebola schválená zákonom NR SR, môžem povedať, že to bola jedna nádherná vízia. Nikto si realitu nedokázal predstaviť, dokonca ani vtedy, keď sme robili prvé prijímacie skúšky. Už vtedy medzi nami rezonovala myšlienka, že Alexander Dubček pochádzal z tohto kraja, tu pôsobil a práve pri príležitosti piateho výročia jeho nešťastnej smrti, by univerzita mohla byť nazvaná jeho menom. Niektoré legislatívne prekážky neumožňovali názov takto koncipovať. O to bolo príjemnejšie, keď táto sa objavila pri príležitosti 80. výročia Dubčekovho narodenia. Preto ma teší, že v spolupráci s akademickou obcou, s regionálnymi poslancami a legislatívou sa toto podarilo a verím, že univerzita pri výchove novej generácie sa bude pridŕžať princípov a zásad demokratizmu, humanizmu a otvorenosti. To ma napĺňa nádejou, že aj o päťdesiat rokov Trenčania budú na svoju univerzitu hrdí, ako na univerzitu, ktorá pracovala a pracuje v duchu ideí tohto, dnes najznámejšieho slovenského politika.“

Skryť Vypnúť reklamu

Zaujímalo nás, či majú zabezpečené všetky formy vzdelávania i napriek podmienkam stanoveným novým zákonom o štátnej službe a pri limitovaní nadčasovej práce? Na túto otázku nám odpovedal prorektor univerzity prof. Ing. Ján Garaj, DrSc.: „Klasické formy štúdia ukončené získaním akademického titulu sú podľa dikcie zákona bezplatné. Podarilo sa nám presadiť a akreditovať študijné odbory - ľudské zdroje, personálny manažment a verejná správa. Momentálne sú pre koncepciu rozvoja verejnej a štátnej správy a potrieb pre náš vstup do Európskej únie ťažiskové, pretože si vyžadujú kvalifikovaný aparát. Práve na tejto fakulte sme mali externé štúdium s príspevkom študujúcich, ktoré sa otváralo na základe zákona o ďalšom vzdelávaní a bol oň nesmierny záujem. Preto sme sa s dekanmi rozhodli od budúceho školského roku, samozrejme teraz už v bezplatnej, ale zredukovanej forme, ktorú nám umožnia naše finančné prostriedky, toto štúdium zachovať.

Vzdelávanie prepojené s praxou

Zaujímavé je, že o štúdium na fakulte špeciálnej techniky, tiež akreditovanej vo všetkých odboroch, formách i stupňoch, je tiež enormný záujem, čo je pre fakultu zameranú na strojárstvo až pozoruhodné. Rozhodli sme sa to využiť a budeme študentov prijímať aj na externé štúdium, samozrejme tak, aby sme to v medziach zákona zvládli. Podotýkam, že naša univerzita nie je závislá na externých vyučujúcich a tých, o ktorých máme záujem, zväčša berieme z praxe.“ uzavrel prorektor Ing,. Ján Garaj.

„Môžem povedať, že prepojenie s praxou v našom regióne je na vynikajúcej úrovni. Najväčšie priemyselné podniky, ale i menší podnikatelia sú garantmi rozvoja našej univerzity.“ pochválil sa rektor univerzity Juraj Wagner.“Veď zásluhou napríklad takého podniku ako je Matador, vznikla Fakulta priemyselných technológií v Púchove. Spoločne sme vybudovali pavilón laboratórií a zároveň materiálne podporuje vzdelávanie. Na druhej strane, úlohy vedy a výskumu riešia pracovníci tejto fakulty. Podobný model v menšom funguje aj s firmou Trens v Trenčíne, v Lednických Rovniach a inými. Významné je, že prevažná väčšina ročníkových projektov a diplomových prác má svoj pôvod v podnikoch tohto regiónu, čo pri štátnych záverečných skúškach veľmi oceňujú aj členovia komisií, pochádzajúci zo škôl a pracovísk v iných regiónoch Slovenska.“

Pokiaľ ide o spoluprácu so zahraničnými univerzitami táto je ne na veľmi dobrej úrovni, čo dokazuje i posledná návšteva z Univerzity v Bologni a z Iženevskej univerzity. Zatiaľ však zahraničných študentov neprijímajú, pretože sa usilujú uspokojiť najmä záujem mladých ľudí zo Slovenska, dychtiacich po vzdelaní. Samozrejme, nikto nebráni, aby študenti cestovali do zahraničia a tam získavali vedomosti a skúsenosti.

A ako si rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Doc. Ing. Juraj Wagner, Csc. predstavuje napĺňanie práve podpísanej dohody s Nadáciou Alexandra Dubčeka? „Okrem mnohých spoločných aktivít najmä v tom, že v plnej miere budeme pri výchove a vzdelávaní našich študentov napĺňať duchovný odkaz známeho slovenského politika, ktorého sme si stále ešte nedokázali náležito oceniť.“

Oľga Kajabová

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 5. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 9. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 10. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 608
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 918
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 692
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 627
 5. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 310
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 228
 7. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 887
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 810
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 099
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 587
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Ukrajinská rodáčka žije od roku 2002 v Podolí.

Vita Jamborová-Mrekajová píše strhujúce detektívky a fantasy z ríše bujnej fantázie. Ukrajinka, ktorá od roku 2002 žije v Podolí. Presne pred desiatimi rokmi sme ju pri vyjdení jej detektívnej premiéry Stráž ma, mafia nezabúda (2011) spovedali ako prví z mediálneho sveta.


12. jún
Autorka tabla Simona Bardoňová so svojou prácou.

Čerstvá maturantka na Strednej škole umeleckého priemyslu v Trenčíne Simona Bardoňová (18) ilustrovala maturitné tablo, ktoré po prázdninách môže putovať rovno do niektorej z galérií prezentujúcich karikatúry a ilustrácie.


9 h

Po sterilnom prvom polčase to Častkovce rozbalili. Po prestávke strelili tri góly a zdolali rivala z okresného mesta rozdielom triedy 3:0. Zápas sa odohral v priateľskej atmosfére pred slušnou diváckou kulisou.


5 h
V zbierke sa nachádza 170 kusov dámskych svadobných odevov. Zberateľ má radosť z každého kúska.

Jedinečnú zbierku svadobných šiat ošetruje dobovými receptúrami.


8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na mieste nehody zasahoval vrtuľník.


TASR 12. jún

Jej malý syn skončil v nemocnici.


TASR 21 h

Postrek proti pavúkom zaplatili z fondu, prispelo aj mesto.


22 h

V Trenčíne vyrastá nádejná mladá umelkyňa, so svojou maľbou skončila v medzinárodnej súťaži druhá.


12. jún

Už ste čítali?