aráží na sídlisku Juh“ v Trenčíne nemá konca. Občania sú nespokojní, s výstavbou garáží nesúhlasia a naopak, poslanci majú svoje argumenty, prečo ich postaviť. Reaguje jedna i druhá strana, jedni tvrdia to, druhí zase niečo iné. Pred týždňom sme uverejnili stanovisko tých, ktorí majú celú výstavbu na starosti, tentoraz sa ozval nespokojný obyvateľ Šmidkeho ulice, ktorí k článku uvádza nasledovné:
„Napríklad citát „Spísali petíciu... a kompetentní sa čudujú, prečo tak urobili až rok po vydaní stavebného povolenia“. Pán redaktor si zrejme nezistil, že táto podpisová akcia bola uskutočnená pred vydaním stavebného povolenia (na čo mám písomné dôkazy od mestských a štátnych úradov). Až do mája 2001 oporný múr a parkovacie plochy na týchto garážach (podľa zápisnice z pracovného rokovania z MÚ zo 14.mája 2001) patrili ešte mestu a podmienka mesta pre garážnikov bola vybudovanie náhradného parkoviska na ich vlastné náklady, o čom znova máme písomné dôkazy. Pán redaktor by sa mal asi opýtať, čí majetok je to teraz!!! Pán redaktor nevie, že prvú podpisovú akciu proti tejto nadstavbe sme zaslali ešte pred týmto termínom. Pán redaktor by si mal zistiť, ako je to s vysporiadaním tohto majetku, prípadne aké zaujímavé ťahy sa v tomto prípade uskutočnili. Pán redaktor urobil z viac ako 90-percent majiteľov bytov, ktorí sa vyslovili proti nadstavbe garáží úplných idiotov a neuvádza, že aj zo strany hlavného kontrolóra mesta sa stala určitá chyba. A aj keby po právnej stránke táto petícia nebola celkom v poriadku, pán redaktor by si mal uvedomiť, že vyjadruje vôľu občanov, ktorí sa drvivou väčšinou vyslovili proti ničeniu životného prostredia. Keďže sa pán redaktor v tomto článku vyslovuje s „neobyčajnou“ znalosťou, odporúčam mu v Okresnom archíve si vyhľadať zmluvy, kolaudačné rozhodnutia a iné dokumenty, za akých podmienok sa tieto garáže realizovali.
Podtitulok redaktora mi pripomína skôr články z 50-tych rokov, len miesto slova „ľudia“ mal použiť slovo „imperialisti“ a miesto slova „súkromný“ mal použiť slovo „socialistický“. Veď vtedy sa k takýmto garážam mohli dostať len privilegované osoby.
Milan Česal, Šmidkeho 3
Z reakcie druhej strany – garážnikov, zastúpených Ing. Jozefom Prekopom, vyberáme:
Zaoberať sa uvedeným listom je zbytočne stratený čas. Je zarážajúci, nekonkrétny a vyznieva skôr ako snaha o lacnú popularitu, ako seriózny záujem riešiť konkrétny problém.
- nie je podstatný termín podpisovej akcie určitej skupinky ľudí ako protestu k výstavbe nadstavby garáží, pretože petícia je svojvoľná, neopiera sa o zákony a je vedená k jedinému cieľu a to rozoštvať ľudí proti sebe. Majitelia garáží nemajú s obyvateľmi okolitých domov žiadny právny vzťah a celý proces zabezpečovania stavebného povolenia je vykonaný v rámci platných zákonov. Petícia má zrejme snahou o rozbitie dobrých ľudských vzťahov aj cieľ meniť zákony SR, je však nepravdepodobné, že pre snahu zopár jedincov Slovenska sa budú meniť zákony. Preto na petíciu nebudeme reagovať.
- oporný múr stále patrí mestu, takže informácia v tom smere, že od mája 2001 je vlastníctvom niekoho iného, je výmysel a opäť zbytočné provokovanie.
- parkovacie plochy nad garážami nepatria mestu od doby právoplatnosti príslušného zákona, ktorý bol uzákonený v roku 1992, teda ešte v dobe Československa a stále platí. Aj tentoproblém je vyumelkovaný a nič nerieši, len zbytočne provokuje ľudí proti sebe.
- ničením životného prostredia je hygienicky závadné prostredie v zatečených a zaplesnených garážach. Konečne sme sa dozvedeli, kto bude nám, našim deťom a vnukom uhrádzať prípadné poškodenie zdravia z dôvodu alergií a ostatných chorôb, ktoré zaplesnené prostredie prináša. Náklady na liečenie snáď zaplatí, ale prípadné trvalé následky na zdraví je ťažké vyčísliť. Pán Česal si môže byť istý, že ním ponúknutú rukavicu na úhradu všetkých nákladov, ktoré garážnikom vznikli z dôvodu zlého technického stavu a zlých zdravotných podmienok v našich garážach, budeme požadovať u neho, ako nositeľa vedúcej osoby rozbíjačskej skupiny spoluobčanov.
- v Trenčíne sa našla chuť riešiť situáciu s časovým sklzom, ale vďaka poslancom sa predsa len financie na dobudovanie štruktúry sídliska našli a zrazu vstanú bojovníci, ktorí svojim „zamrznutým“ myslením namiesto aby poďakovali, začnú zbrojiť proti a nemiestne urážať. Ale aj takí sme ešte na Slovensku, žiaľ.
- predpokladáme, že ničením životného prostredia myslel p. Česal zničené interiéry garáží. Len okrajovo, z jeho vehemencie sa dá vyčítať, že je ochotný v dobe dažďov si ľahnúť na zničené strechy, cez ktoré preteká ropnými produktmi nasýtená voda ničiaca majetok osôb, sa vďaka jeho serióznemu prístupu k spoluobyvateľom nedostane do vnútra garáže.
- nevieme, koľko rokov má p. Česal. Jeho výroky o „imperializme“ sú na zamyslenie nie pre radových obyvateľov a novinárov mesta, ale určitého zariadenia, kde sa dá stanoviť správna – objektívna – diagnóza. Totiž význam slova imperializmus sa so zaplesnenými priestormi garáží, za používanie cudzieho majetku bez súhlasu majiteľa nehnuteľnosti, budovanie vyhovujúcich obslužných priestorov, a pod., nedá spájať.
- útočí na privilegované osoby. Tu je vidieť jeho nenávisť buď k niekomu konkrétnemu, alebo k niečomu, čo nie je z jeho písomného prejavu jasné. Je to obyčajná provokácia, ktorá charakterizuje nielen jeho osobu, ale následne aj celé jeho snaženie.
- svoj zničený majetok máme záujem chrániť pred ďalším devastovaním. Snaha p. Česala zabrániť nám v tom, je márna. Do doby, pokiaľ p. Česal a ním nainfikovaní stúpenci na nôtu zlých medziľudských vzťahov nezačnú mať pozitívny vzťah k nášmu zákonnému jednaniu, nemáme s ním o čom hovoriť.
- vďaka jeho intrigám – aspoň tak to vyznieva z jeho reakcie na článok – došlo pri budovaní garáží k ničeniu súkromného majetku a majetku elektrorozvodných závodov.
Za garážnikov:
Ing. Jozef Prekop
Týmto tému „garážnici versus občania“ uzatvárame a na našich stránkach jej už viac nebudeme venovať pozornosť. (r)