Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Riaditelia veria, že zmena zriaďovateľa prinesie aj zmeny k lepšiemu

Anketa s riaditeľmi škôl pred začiatkom nového ško

Dva mesiace pokoja od školských lavíc ubehli ako voda (však školáci?) a druhým septembrom sa kolotoč na školách opäť rozkrútil. Pre žiakov a študentov to určite nebude ničím výnimočný školský rok, no pre riaditeľov škôl bude mať trochu inú, pre niektorých trpkú príchuť. Od 1.júla tohto roku prešli totiž stredné školy (mnohé z nich doposiaľ neoddlžené) pod nového zriaďovateľa – Vyšší územný celok Trenčianskeho samosprávneho kraja a základné školy pod mesto. Problémy, no hlavne finančné ťažkosti (najmä zadlženosť voči dodávateľom tepla a energií) tak prešli na ramená predstaviteľom nového zriaďovateľa. Ako bude prebiehať spolupráca so školami, nakoľko sa podarí vyriešiť aspoň časť problémov, to ukáže čas. V súvislosti s príchodom nového školského roka je však isté, že brány škôl nezostali zatvorené a žiaci a študenti tak mohli bez problémov zasadnúť do lavíc. Náš prieskum na niekoľkých stredných a základných školách v jednotlivých okresoch svedčí o tom, že problémy sú, no riaditelia veria, že aj v účinnej spolupráci s VÚC i mestom sa napokon vyvinú také pozitívne kroky na zabezpečenie ich bezproblémovej prevádzky a pravidelného toku finančných prostriedkov. Najviac sa obávajú problémov, ktoré môžu v priebehu roka vypuknúť, aj v súvislosti s neuhradenými faktúrami za dodávky tepla a energií.

Skryť Vypnúť reklamu

1. Ako je vaša škola pripravená na začiatok školského roka, aké sú nedostatky na škole a s akými problémami zápasíte?

2. Čoho sa v priebehu školského roka najviac obávate?

Mgr. Štefan Marcinek, riaditeľ Gymnázia Ľudovíta Štúra a Štátnej jazykovej školy v Trenčíne: „Na výučbu sme pripravení a aj napriek dlhom, problémy nemáme. Budujeme podkrovie, čo je dlhodobá akcia až do augusta 2003, momentálne je však na dva mesiace jej výstavba pozastavená.

V priebehu školského roka sa najviac obávame toho, že nebudeme mať peniaze na pokrytie nákladov na prevádzku školy. Čo sa týka učebných pomôcok, v tomto smere pomôžu rodičia a sponzori.“

Ľubomír Jandík, riaditeľ Obchodnej akadémie v Trenčíne: „Záujem o našu školu je, učiteľov máme dostatok, jediným problémom je, že bytové družstvo Tebys nás odmieta vykurovať, lebo sme nezaplatili faktúru za posledné štyri mesiace, keďže nebolo z čoho. Čiže od októbra tohto roka tak nemáme doriešené vykurovanie školy.“

Skryť Vypnúť reklamu

Ivan Trnka, Stredná priemyselná škola stavebná v Trenčíne: „Dlhy voči elektrárňam nie sú zaplatené a peňazí je tak málo, že len prežívame. Nemôžeme kupovať to, čo nutne potrebujeme a musíme pristupovať k náhradným riešeniam.

Najviac sa obávame, že nás energetici budú odpájať, ak nebudeme platiť. Doposiaľ nám nebolo poskytnutých toľko financií, aby boli náklady na energiu pokryté. Obávame sa len financovania prevádzky školy, ktoré bolo v minulosti podhodnotené.“

Mária Vilkovská, Stredná priemyselná škola odevná v Trenčíne: „Všetky prípravy na začiatok školského roka sme realizovali za pomoci sponzorov a rodičov – maľovanie spoločenskej miestnosti, prerábanie učební, vybudovanie grafickej dielne... Jeden z rodičov nám zabezpečil nákup nových šijacích strojov a žehliacej techniky. Sme oddlžení, peniaze na prevádzku sú, potrebovali by sme nejaké finančné prostriedky v oblasti kapitálových investícií, keďže je dosť náročné zabezpečiť kvalitnú výučbu na nízkej technickej úrovni. Potrebovali by sme počítačové programy na výučbu umeleckých študijných odborov. Sme naučení nájsť mimorozpočtové finančné zdroje na nákup spomínaných technológií. V priebehu roka sa najviac obávame toho, že zlyhá dodávka energií.

Skryť Vypnúť reklamu

Viera Ivanková, Základná škola Dlhé Hony v Trenčíne – Nový zriaďovateľ Mesto Trenčín bude hradiť faktúry za energie od júla, odbor školstva zatiaľ vyrovnáva podlžnosti za mesiac jún. V riešení je teda oddlženie našej školy, v ostatných oblastiach nemáme väčšie problémy.

Jozef Spišák, 9. ZŠ, ul. L.Novomeského Trenčíne – Máme dlh voči plynárňam a elektrárňam vo výške okolo 200-tisíc korún, ktoré k nám pristupujú naozaj serióznym spôsobom, pričom nám dodávajú elektrinu aj plyn. Prevádzkujeme dve školy, pričom máme ako jedna z mála škôl vlastnú kotolňu.. Najväčší problém je ten, že nám poskytujú preddavky, nikto nám nepovie, aký máme mať rozpočet, nevieme, ako máme hospodáriť.

Zásadné problémy nemáme, maľujeme jedno poschodie školy z vlastných zdrojov, máme založené vlastné združenie, z ktorého čerpáme financie a tie používame na prevádzku školy a na nákup učebných pomôcok. Ak nezoženieme 100-tisíc korún ročne, škola nemôže fungovať. Veľmi nám pomáhajú rodičia žiakov, ktorí nám v minulom roku kúpili závesy na okná za 40-tisíc korún. Dá sa však povedať, že len prežívame. Učím už tridsať rokov, ale takúto situáciu som ešte nezažil!

Mária Krajčová, Gymnázium Milana Rastislava Štefánika v Novom Meste nad Váhom: - Realizovali sme veľkú rekonštrukciu strechy, chýba nám už len dokončiť určitú časť. Vzhľadom k tomu, že došlo k delimitácií, tak pevne dúfam, že Ministerstvo financií vyčlení zostatok financií na dokončenie akcie.

Komplikácie vo vyučovacom procese by v priebehu školského roka nemali nastať, trochu sa však obávame, ako k nám budú prúdiť financie. Musím pochváliť radu školy i rodičov, ktorí, ak môžu, tak pomôžu.

Kollár, ZŠ Nálepkova ul., Nové Mesto nad Váhom – Trúfam si povedať, že sme možno jediná škola v okrese alebo v kraji bez dlhov. Je to výsledok nášho rozumného hospodárenia. Nedávno sme sa zúčastnili riaditeľského aktívu, kde nám Mesto vyčlenilo finančné prostriedky, z nášho pohľadu v dostatočnej výške.

RNDr. Anna Homolová, zástupkyňa riaditeľa Združenej strednej priemyselnej školy v Novom Meste nad Váhom – Sme združenou školou už druhý rok, ale už teraz prvý raz budeme mať nové učebné odbory strojný mechanik a elektromechanik. Zápasíme s množstvom problémov, ktoré nám vznikli delimitáciou, združovaním, vybavením školy... Najviac nám chýba vybavenie dielní, nedostatočné vybavenie výpočtovou technikou. Zatiaľ fungujeme podľa svojich možností a schopností.

Ján Málek, Stredná priemyselná škola elektrotechnická Stará Turá – Máme nesplatené faktúry za dodávky energií asi za 420-tisíc korún. Boli sme odpojení od tepelnej energie aj od telefónov, ale všetko už funguje. V Starej Turej bola zrušená centrálna výroba tepla, pričom Mesto muselo aj po určitých dohodách zabezpečiť dodávku tepla aj pre byty, ale aj našu a iné školy. Takže sme v priebehu prázdnin museli okrem iných starostí riešiť aj napojenie sa na zdroj tepla. Do konca roka, ak si štát voči dodávateľom hlavne energií splní, nemali by sme mať väčšie problémy. U nás, ale aj na iných školách pozorujem, že je nedostatok mladých učiteľov. Preto zamestnávame na čiastočný úväzok troch dôchodcov.

Vladimír Hudák, Gymnázium, Radlinského ulica v Bánovciach nad Bebravou - Máme o jeden problém viac, ako v minulom roku, pretože naša škola sa vzhľadom na nevyhovujúce priestory sťahuje do druhej budovy tretej základnej školy. Sťahovanie a s ním spojené komplikácie je naplánované na obdobie troch alebo štyroch rokov.

Bol by som rád, keby sme do konca tohto roka boli finančne zabezpečení aspoň tak, ako v minulom roku. Aby sme sa nemuseli starať, či budeme kúriť, svietiť alebo či môžem mať zapnutý internet do šiestej večer.

Milan Král, Stredná priemyselná škola v Bánovciach nad Bebravou - Faktúry za plyn, elektrickú energiu a telefón nie sú zaplatené. Zatiaľ sme dohodnutí tak, že – plyn by nám nevadil. Ten potrebujeme až od vykurovacieho obdobia v októbri. Máme prisľúbené od Vyššieho územného celku, že faktúry za telefón a elekrickú energiu by mali byť uhradené do konca tohto mesiaca.

Ministerstvo financií nám krátilo finančné prostriedky na mzdy, na tretí štvrťrok pre pracovníkov školy je to okolo 240-tisíc korún a pre pracovníkov jedálne asi 27-tisíc korún. Prísľub od VÚC je, že tieto prostriedky by sme mali v štvrtom štvrťroku dostať. Len sa obávam, aby to nebolo ako v prvom polroku, keď nám boli financie krátené o päť percent a potom sme dostali len jedno percento. Takýto stav som však predvídal už dávnejšie a keď sme mali na odmeny ešte viac peňazí, vyplatil som len jednu polovicu a druhá nám zostala. Chvalabohu, že som to tak vtedy urobil...

Rastislav Samák

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 2. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 3. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 4. Magazín SME Ženy už v predaji
 5. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 6. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 7. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 8. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 10. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 554
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 725
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 464
 4. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 403
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 874
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 15 925
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 12 451
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 444
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 265
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 128
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

R. Rybníček: Vyjadrenie pani prezidentky bolo racionálne

Primátori, primátorky i starostovia a starostky robia podľa neho všetko pre to, aby Ozbrojeným silám SR pomohli a celú operáciu spolu zvládli.

Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Testovanie: V Trenčíne chýba asi 20 percent zdravotníkov, ktorí majú robiť stery

Momentálne má mesto Trenčín na všetkých 50 odberných miest dostatočný počet administratívnych pracovníkov i pomocného zdravotníckeho personálu.

Ilustračné foto.

Kto sa dostal do ideálnej jedenástky jesennej časti VIII. ligy Nové Mesto?

Vybrali sme ideálnu jedenástku Majstrovstiev oblasti.

Ilustračné foto.

Únia miest Slovenska žiada vládu, aby celoplošné testovanie zodpovedne prehodnotila

Únia podporuje dnešné vyhlásenie prezidentky k celoplošnému testovaniu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Pozitívne testovaný starosta: Najhoršia bola bolesť chrbta

Určite nepodceňujte situáciu. Toto nie je chrípka, odkazuje starosta kysuckej obce.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Už ste čítali?