Viera, láska a pokora

Rehoľné sestry Salome a Imakuláta sa venujú deťom

Skromnosť, pokora, odpútanie sa od svetských vecí, láska a služba k blížnemu, viera, obeta – to všetko charakterizuje rehoľné sestry, ktoré sa rozhodli zasvätiť svoj život Bohu. Pociťovali volanie zhora, ktoré ich predurčilo k tomuto cieľu, zámeru na pozemskej púti. Ich život je rovnaký ako ten náš, no predsa v niečom iný. Modlitba, vyučovanie náboženstva u detí a mládeže, ich výchova, a keď je potrebné, aj nezištná pomoc ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi, alebo inak povedané, ktorých život akoby bol v troskách a oni sami nevedia, aká budúcnosť ich vlastne čaká.

SkryťVypnúť reklamu

Božie služobníčky

V Trenčíne je sedem rehoľných sestier, ktoré sú členkami Kongregácie Školských sestier De Notre Dame, čo v preklade znamená Naša Pani. „Naším hlavným cieľom je výchova a vzdelávanie detí a mládeže,“ hovorí sestra Salome, rodáčka z Liptova. „Toto meno som si zvolila podľa jedného svätého a znamená pokoj.“ Imakuláta – takto sa nazvala rehoľná sestra, rodáčka spod Tatier, ktorú pri výbere mena inšpirovala hlavná postava z jednej knihy. Znamená to nepoškvrnené počatie Panny Márie. Gro času rehoľných sestier zaberá školské vyučovanie, mimo toho organizujú detské tábory, deti sa snažia morálne podporiť aj pri rôznych duchovných cvičeniach, či iných formách duchovnej obnovy. „Pôvodnou myšlienkou pri založení našej kongregácie, ktorá sa zachovala až dodnes, bolo venovať sa menej nadaným, zanedbaným a chudobnejším deťom, ktoré nemajú úplnú rodinu,“ hovorí sestra Salome, ktorá sa rozhodla, že svoj život zasvätí Bohu, už ako tretiačka na Gymnáziu. „Často som čítala rôzne životopisy o svätých, páčilo sa mi, ako žili, znášali utrpenie a mali v sebe obrovskú vieru, bolo to úžasné a veľmi ma to zaujalo. Za totality som si myslela, že rehoľný život vôbec neexistuje, no keď som zistila, že sa mýlim, veľmi rýchlo som bola rozhodnutá,“ vracia sa do minulosti sestra Salome, ktorá spolu so sestrou Imakulátou vyučujú hodiny náboženstva na 8. a 9. ZŠ na sídlisku Juh v Trenčíne.

SkryťVypnúť reklamu

„A ty sa ešte nevydávaš?“

„V mojom prípade som si vzala príklad od sestry, ktorá s nami v súčasnosti žije v komunite. Keď som bola malé dievčatko, učila ma náboženstvo. Myšlienka stať sa rehoľnou sestrou sa vo mne usadila, s mojou učiteľkou som bola roky v kontakte a získavala som od nej skúsenosti. Jednoducho som cítila, že ma Boh volá, aby som sa dala na tento spôsob života.“ Pre jej rodičov to vraj bol doslova šok. Po skončení školy mala viacero výhodných pracovných ponúk v blízkom okolí jej bydliska, no ona sa rozhodla ísť svojou cestou. Celých pätnásť rokov strávila ako opatrovateľka v Ústave pre mentálne a telesne postihnuté deti, až pokiaľ neprijala rehoľné rúcho. „A ty sa ešte nevydávaš?“ – túto otázku počúvala sestra Salome od svojich rodičov často. To ešte netušili, že ich dcéra si zvolila inú životnú cestu. Po skončení vysokej školy pracovala v Charite v Piešťanoch, aby sa neskôr obliekla do rehoľných šiat. „Mama, ja som šťastná, za nič na svete by som to nemenila“ – povedala svojej mamine, ktorá pri jej rozhodnutí kládla otázku – „A načo si potom toľko študovala?“

SkryťVypnúť reklamu

Jej súčasný život jej vyhovuje a je s ním spokojná. A ako vlastne vyzerá bežný deň trenčianskych rehoľných sestier? „Vstávame už o trištvrte na päť, potom nasleduje modlitba a polhodinové rozjímanie,“ rozpráva sestra Salome. „O siedmej začína omša, potom sa sestry rozídu za svojimi povinnosťami, hlavne do škôl. Sestra Petra – dôchodkyňa, sa venuje prácam v záhrade. Je naozaj veľmi nadaná, maľovala obrazy pre farára – rodáka z Trenčína, aranžuje kvety, kedysi hrávala na organe, spievala... Ďalšia zo sestier sa stará o domácnosť, druhá zase o kostol. Poobede, niečo po štvrtej hodine sa modlievame večerné chvály a po spoločnej večeri mávame voľno. Po poslednej modlitbe dňa sa každá jednotlivo venuje tomu, pre ktorého sa rozhodla žiť a zasvätiť svoj život, Bohu.

Trápi ich osud bezdomovcov

Často sledujeme televízne noviny, ani voľby sme si nenechali ujsť. Z iných programov sledujeme hlavne relácie s náboženskou tematikou alebo vzdelávacie programy. Kedysi sme sledovali aj humoristu Milana Markoviča a jeho show,“ smejú sa rehoľné sestry. Venujú sa nielen už spomínanej mladej generácií, ale keď treba, rady a ochotne pomôžu aj človeku, ktorý príde prosiť o pomoc a radu.

„Bezdomovcov tu máme každý deň,“ hovoria sestry. Nikdy im nedávajú peniaze, iba jedlo. Pokiaľ na to majú čas a energiu, snažia sa do nich vliať povzbudzujúce slová. „Veľmi ma bolí, keď vidím najmä mladých bezdomovcov, a nie je ich málo. Keď som svedkom takéhoto nenaplneného života, dvíha sa mi adrenalín,“ hovorí smutne sestra Salome. Pridáva sa aj sestra Imakuláta: „Bohužiaľ, nemajú žiadnu snahu nejakým spôsobom zmeniť svoj život. To človeka naozaj deprimuje... Raz som stretla muža, ktorý ma prosil o jedlo. Zdal sa mi veľmi slušný, upravený, v prvom momente som ho nepovažovala za bezdomovca. Prezradil mi, že nedávno vyšiel z väzenia a jeho matka ho nechcela prijať domov. Keď som ho povzbudila slovami, že nikdy nie je neskoro začať odznova ponúkala som mu pobyt v Žakovciach, kde je zariadenie pre bezdomovcov, odišiel a viac sa už neukázal.“

Sestra Salome si spomína asi na 30-ročného muža – bezdomovca. „Povedal mi, že žena sa s ním rozviedla, pričom vytiahol jej fotografiu aj s nádhernými dvoma deťmi. Vyhováral sa na svokru, vraj ona rozbila ich manželstvo. Vraj by sa chcel k nim vrátiť, byť dobrým otcom, ale neurobil nič pre to, aby sa jeho situácia zmenila. Nemal záujem niečo na sebe zmeniť, čo je naozaj škoda. Keby človek naozaj po niečom túžil, tak preto aspoň niečo urobí. Jeden zo starších bezdomovcov vydržal v zariadení v Žakovciach asi pol roka, a keď sa tu znova objavil, bol z neho celkom iný človek. Chválil sa, že mohol jesť, čo mu hrdlo ráčilo, ale musel pritom pracovať a slušne žiť... a každý deň sa aj modliť. Na tomto príklade je vidieť, že keď človek naozaj chce, má šancu svoj život znormalizovať. Mnohokrát im aj hovorím do duše – Ako chcete ďalej takto žiť? Raz sa budete musieť pred Bohom zodpovedať, ako ste prežili svoj život.“ Reholné sestry však nemôžu byť všade, nie sú žiadne spasiteľky, ich úlohou je v prvom rade vychovávať deti a mládež.

Viera je veľký dar

„Viera je veľká sila, veľký dar,“ hovoria sestry, pričom si spomínajú na prípad jedného chlapca, ktorý prepadol drogám. Jeho mama ho nechcela prijať, bývalej v nejakej starej búde a mal pocit, že nikto o neho nemá záujem. Bol v koncoch. Vo svojom zúfalstve vtedy pocítil nutkanie alebo hlas – „Ja ťa mám rád, mne na tebe záleží“. Vnímal to ako hlas Boha, ktorý k nemu prehovoril. Uveril tomu, že existuje vyššia sila, ktorá mu pomohla sa úplne zmeniť. Tento svoj zážitok potom rozprával deťom, ktoré sa pripravovali na sviatosť birmovania.“ Viera, práve tá mu pomohla získať iný pohľad na svet a prijať iné, zmysluplné hodnoty života,“ dokončila sestra Salome.

„Myšlienka, ktorú si často opakujeme a ktorá nám dáva silu prekonávať ťažkosti, je, že Boh je verný a mocný, nikdy nesklame, neuhne a vždy príde včas,“ povedala sestra Imakuláta.

Nevyhla sa ani otázke smrti. V jednej knihe ju opisuje sám jej autor, ktorý prežil klinickú smrť. „Videl svetelnú, veľmi príjemnú bytosť, ktorá mu kládla otázku – „Čo si urobil zo svojho života?“ Bol vtedy veľmi mladým chlapcom, ktorý o vieru v Boha ani nezakopol. Začal sa vychvaľovať, aký bol v živote šikovný a úspešný, že získal mnoho diplomov a vyznamenaní. Čím viac sa však chválil, tým mu otázka znela neúprosnejšie. Vtedy si spomenul na situácie, pri ktorých mohol preukázať dobrý skutok. Stará žena ho poprosila odniesť ťažký nákup, prisľúbil jej to, pričom vedel, že to nesplní. Vtedy si uvedomil, že takéto a iné, i to najmenšie vykonané dobro, má v živote najväčšiu hodnotu.“

Rastislav Samák

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 580
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 049
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 825
  5. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 592
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 591
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 087
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 155
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Futbal v Lubine minimálne pre túto sezónu končí.

Cez leto slávili „postup“. Na jeseň nezískali ani bod a na jar sa z VIII. ligy Juh odhlasujú.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Súbežná jazda retro autobusov a električky počas 110. výročie jej prevádzky na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice.

Na historickú železničnú trať medzi Trenčianskymi Teplicami a Trenčianskou Teplou vyrazí v nedeľu na tradičnú príležitostnú jazdu veľkonočná električka.


TASR
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu