Trenčín - Ešte si spomíname na veľmi hektickú atmosféru okolo odovzdávania majetkových priznaní a na pozdvihnuté hlasy poslancov v NR SR. Námietky na znenie článkov týkajúcich sa spomínaného problému boli podané aj na Ústavný súd SR a výkon zákona o správe daní a poplatkov bol pozastavený. Je tu však čas, aby sme si o tejto problematike opäť pohovorili a to s človekom najpovolanejším - riaditeľom Daňového úradu v Trenčíne Ing. Ivanom Juráčkom.
Ako sa upravilo nové znenie zákona?
- V zákone o správe daní a poplatkov sa s nadobúdajúcou účinnosťou od 8. mája 2002 podávanie majetkových priznaní upravilo tak, že sa lehota stanovila na 31. október 2002 podľa stavu k 31. 12. 2001 a potom ďalšie každé tri roky.
A čo sa teda, v porovnaní s predchádzajúcim zákonom zmenilo, zjednodušilo, či zachovalo?
- Zachovalo sa to, že majetkové priznanie podáva každá fyzická osoba, teda občan aj podnikateľ, ak prírastok jeho majetku nehnuteľného je vyšší ako 1,5 milióna korún a tiež prírastok hnuteľného majetku nad 1,5 milióna korún. To znamená, že sa neprihliada na majetok nadobudnutý do roku 31. 12. 1999 a ani sa v tomto majetkovom priznaní neuvádza.
U manželov pri bezpodielovom vlastníctve, ak ich prírastok nebol vyšší ako tri milióny, nemusia podávať majetkové priznanie. Ak prírastok mali, na každého pripadá viac ako 1,5 milióna a každý za seba podáva majetkové priznanie.
Nebudú chýbať tlačivá?
- Tlačivá sme dostali včas, vlastne už v auguste. Sú prispôsobené na skenovanie. Fyzická osoba je povinná uvádzať všetky požadované osobné údaje, teda aj rodné číslo. Tlačivo je rozdelené na tri časti - nehnuteľný majetok, hnuteľný majetok a sumarizáciu. Nehnuteľný majetok sa vypisuje podľa jednotlivých druhov z evidencie v katastri a uvádza sa jeho nadobúdacia hodnota.
A ako sa uvedie hnuteľný majetok. Občania boli pobúrení nad jeho podrobným rozpisovaním. Vraj, chcú nám spočítať aj spodnú bielizeň?
- Hnuteľný majetok sa definuje iba jednou sumou. A teda uvedie sa cena, za ktorú by sme ho predali v súčasnosti.
Ako si poradiť so sumarizáciou?
- Sumarizujú sa ceny, ktorými sa v majetkovom priznaní oceňuje hnuteľný a nehnuteľný majetok. Je to oproti minulosti jednoduchšie, pretože vtedy sa sumarizovali u nehnuteľného majetku metre štvorcové a hnuteľný majetok v korunách.
Ako je to s vyhlásením. Mali ho podávať tí, ktorí majetok nenadobudli?
- Občania, ktorí nemajú majetok nad 1,5 milióna korún, nemusia podávať žiadne vyhlásenie. Takže z nášho daňového pohľadu môžeme povedať, že v Trenčianskom okrese majetkové priznanie musí podať asi dvetisíc fyzických osôb, spĺňajúcich spomínané parametre.
Ako bude daňový úrad postupovať v prípade, že niekto majetkové priznanie nepodá?
- Samozrejme, v zákone sú definované aj následky za nepodanie majetkového priznania. Ak rôznymi spôsobmi zistíme, že niekto majetkové priznanie nepodal, budeme musieť urobiť kontrolu. Ak aj niekto podá priznanie, a vznikne určité podozrenie, budeme skúmať, či prírastok majetku je zo zdanených príjmov.
Na preberanie majetkových priznaní máme určenú pracovníčku a zabezpečení sme aj proti úniku informácií. Tlačív je dostatok, všetko je zjednodušené pre občanov, ale aj pre daňové úrady. Už vari iba upozorním občanov, aby dôsledne preskúmali prírastok majetku po roku 1999.
OľgaKajabová