enia II. typu od 1. januára prechádzajú na samosprávu. Na regionálnej úrovni rokujeme s riaditeľmi nemocníc v Prievidzi, Bojniciach, Považskej Bystrici a polikliniky v Dubnici nad Váhom, ale aj s vedúcimi predstaviteľmi zdravotných poisťovní, čím sa usilujeme predísť možnému kolapsu.“ povedal nám riaditeľ Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Pavol Krištof dodávajúc „Veľmi ma mrzí, že ministerstvo zdravotníctva k celému problému nezaujíma žiaden postoj. Nevedno, či to máme vnímať ako nezáujem, alebo určitú obavu. Až v polovici januára riaditelia nemocníc dostali delimitačné protokoly a predložili ich na samosprávu. Upravili sme ich podľa našich potrieb. Dodnes však nemáme osobné spisy riaditeľov nemocníc a teda nemôžeme im odovzdať menovacie dekréty, aby nemocnice mohli zákonne riadiť a nemáme ani zriaďovateľské listiny, teda fakticky ešte nie sme zriaďovateľmi nemocníc, hoci zákon nám nariaďuje, že od 1. januára 2003 nimi sme.“
Úradu TSK zatiaľ nemôže rokovať o spôsoboch uhrádzania dlžôb, ktoré nemocnice budú vytvárať. Je známe, že v Trenčianskom samosprávnom kraji ide o 12-miliónovú dlžobu mesačne. Ak však pred prechodom na samosprávu sa nezrealizujú kompenzačné zmeny a reštrukturalizácia, dlhy budú stále narastať.
Ak nemocnice nebudú vyňaté spod exekučných zákonov, nastúpi exekútor, obstaví aj naše účty a nefunkčná bude celá samospráva, pretože nám uberie peniaze na sociálnu oblasť, či školstvo. „Veľmi nás mrzí,“ hovorí Pavol Krištof, „že nikto z ministerstva zdravotníctva nie je schopný konkrétne s nami prerokovať ďalšie možnosti vo vývoji nemocníc. Ak zdravotná poisťovňa neuzavrie zmluvy o výkone, hrozí im zánik. Aj preto zdravotné poisťovne sú jedným z neuralgických bodov, rovnako ako zvýhodňovanie niektorých nemocníc, či cenová diferenciácia.“
TSK má pripravené analýzy a jeho predstavitelia si uvedomujú, že bude nutné prevziať európsky model. Podľa neho regionálne nemocnice poskytnú iba lokálne ošetrenia a vážnejšie zákroky budú robiť väčšie nemocnice s kvalitným ľudským i technickým zázemím.
Pavol Krištof nechcel pred ukončením delimitácie a prenosom vlastníckych práv na samosprávu špecifikovať rušenie oddelení. Po získaní právnickej subjektivity nemocnice bude riaditeľ oprávnený podľa situácie riešiť personálne záležitosti, či platy zamestnancov. Napokon aj tak rozhodne trh. Aké úkony a v ktorom zariadení sa budú vykonávať, to určia zdravotné poisťovne, samosprávny kraj, ministerstvo zdravotníctva a nemocnice.
Cieľom samosprávy je zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre občanov vo vhodnej vzdialenosti a bez ohrozenia života. Riaditeľ spomenul aj pretrvávajúci problém určitej degradácie Trenčianskeho samosprávneho kraja prejavujúcej sa v bodovom ohodnotení v zdravotníctve, či v dotácii na dopravu, ba dotkol sa aj úvah nad vytvorením jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku.“ uzavrel Ing. Pavol Krištof.
Oľga Kajabová