ximálne o všestranného a obratného športovca. V mladosti bol napríklad majstrom okresu v gymnastike a pozoruhodné úspechy dosiahol aj v rôzných atletických disciplínach a viacbojarských súťažiach. V rámci kraja patril medzi najlepších diaľkarov a veľmi rád skákal o žrďi. Z hľadiska svojich možnosti však v tejto disciplíne nedosiahol maximum, pretože neskôr sa skok o žrďi preorientoval z kovovej na laminátovú žrď a jeho najlepším výsledkom „na kove“ bol okolo 4,20 m, čo je celkom lichotivé. Počas štúdii na pražskej fakulte telesnej výchovy a športu získal s družstvom Slávie Praha VŠ titul majstra Československa v doraste. Po ukončení VŠ narukoval ako absolvent do Dukly Banská Bystrica, ktorá sa akurát začala konštituovať. V roku 1966 postúpili banskobystrickí atléti do prvej ligy, čo bolo vtedy historickým úspechom atletiky v tomto meste. R. Vilček tam pôsobil ako veliteľ čaty, tréner a skokan o žrďi.
Patril aj medzi spoluzakladateľov Dukly Trenčín, kde začínal ako metodik športu a formoval trénerov. Na jeho podnet sa vytvorili aj mládežnícke družstvá v TJ Dukla vo všetkých športoch, kde sa zamerali na výchovu vlastnej liahne. Bol prvým tajomníkom tejto telovýchovnej jednoty. Necelých šesť rokov vykonával aj funkciu veliteľa ASVŠ Dukla Trenčín (1982- 1988) a bol pri historických majstrovských úspechoch či už zápasníkov, vzpieračov a pod.
Po odchode z funkcie veliteľa ASVŠ na vlastnú žiadosť zostal v armáde na úseku pedagogiky. V súčasnosti je však už niekoľko rokov v civile a pracuje na trenčianskej Univerzite na katedre telesnej výchovy.
Jubilantovi všetko najlepšie želá aj redakcia Trenčianskych novín.
Karol Ďurina