stom a primátorom vrásky na čele. Keď pominieme, že na obce a mestá sa delimitujú iba funkčné miesta, ale nie vybavenie kancelárií, či ostatný majetok, nespokojnosť vyvoláva práve spôsob delimitácie. Ministerstvo životného prostredia a Ministerstvo vnútra sa totiž dohodli, že pracovné úväzky sa budú delimitovať podľa počtu obyvateľov. A práve tento spôsob veľmi nevyhovuje napríklad ilavský primátor Pavol Čiernik. Problém bol dokonca riešiť aj na ministerstvách, ale nepochodil.
V čom je problém?
„Pre nás v tom, že funkčné miesto nedelimituje podľa počtu vykonaných stavebných rozhodnutí, ale podľa počtu obyvateľov. V Ilave sa hodne stavia, teda v minulom roku sa urobilo 250 stavebných rozhodnutí. Máme päťtisíc obyvateľov. Porovnajme to s Novou Dubnicou, ktorá síce má dvanásťtisíc obyvateľov, ale v minulom roku mala iba 120 stavebných rozhodnutí. Dodajme ešte, že napríklad Ladce s dvojtisícovým počtom obyvateľov mali rovnaký počet rozhodnutí ako Nová Dubnica.“ vysvetľuje primátor.
O čo ide? O peniaze!
Ilavský úrad podľa spomínanej delimitácie od apríla dostane peniaze na mzdy pre polovicu pracovníka. Roboty ale bude toľko, že musia zamestnať jedného odborníka To znamená, že polovicu pracovníka musí zaplatiť úrad. Kde na to vziať? Zrejme si musia poradiť, pretože zo zákona im vyplýva povinnosť stavebné rozhodnutia robiť.
„Toto som bol vysvetliť na ministerstve vnútra. Boli pri tom aj zástupcovia z ministerstva životného prostredia. Po mojom vysvetľovaní uznali, že mám pravdu, ale také vraj je rozhodnutie. To by sa muselo meniť na celom Slovensku.“ skonštatoval Pavol Čiernik. „Skrátka, to, čo nám ponúkajú nezodpovedá investičnej aktivite v Ilave a Ilavskom okrese pokiaľ ide o fyzické osoby ale ani pri podnikateľských investíciách.“
Primátor sa stretol aj so starostami pätnástich obcí, ktorí mali záujem vytvoriť spoločnú kanceláriu na Mestskom úrade v Ilave. V tomto prípade by si práca vyžiadala tri pracovné úväzky, čo znamená, že na výplaty jedného odborníka by sa obce museli poskladať. Ako si starostovia poradia? To je ich vec. Zákon nepustí!
Podobné starosti majú aj obce v Bánovskom okrese. Starosta Krásnej Vsi Milan Došek potvrdil, že na ich obecnom úrade si desať obcí z okolia vytvára spoločný úrad. „Pokiaľ ide o stavebné rozhodnutia naša obec na počet obyvateľov má 0,091 pracovného úväzku. Podobne sú na tom aj ostatné obce. Ani keď si úväzky zrátame, nepostačuje to na jedného pracovníka. Preto sme sa dohodli s ďalšími obcami v uhrovskej doline. Pracovník bude mať kanceláriu v Uhrovci a obciam podľa potreby stavebné rozhodnutia spracuje.“ vysvetľuje starosta.
Bánovský primátor Ján Turčan to vyriešil inak. „Na mestskom úrade budeme mať odborníka pre stavebné konania a so štyrmi obcami sme sa dohodli, že ak bude treba, požiadajú nás a my im stavebné rozhodnutie urobíme.“
Oľga Kajabová