Trenčín - „Všetko ide hladko, nie sú žiadne problémy,“ povedala nám jedna z pracovníčok Daňového úradu v Trenčíne, ktorý v pondelok 31. marca zažil najväčší nápor ľudí. Tí sa rozhodli splniť si svoju daňovú povinnosť na poslednú chvíľu. Tento deň bol totiž posledným na podanie daňového priznania. „Nikto nečakal na podanie daňového priznania dlhšie ako dvadsať minút,“ tvrdí riaditeľ Daňového úradu Ing. Ivan Juráček. Oproti minulému roku sa začali prijímať daňové priznania už v polovici februára, od začiatku marca bola na preberanie vypísaných tlačív vyčlenená osobitná miestnosť.
Daňový úrad v Trenčíne má registrovaných asi 9 a pol tisíc podnikateľov, ďalších 9-tisíc subjektov podáva daňové priznanie na príležitostné príjmy a priznanie typu A, kedy pracovník poberal príjmy od viacerých zamestnávateľov. A najmä tí si podanie daňového priznania nechali na poslednú chvíľu. „V piatok bolo odovzdaných asi 70-percent daňových priznaní,“ hovorí riaditeľ, podľa ktorého bol tento rok náročný v tom, že pribudol počet daňových priznaní typu A u fyzických osôb. „Z tohto dôvodu očakávame oproti predchádzajúcemu roku ich nárast asi o šesť až osemtisíc daňových podaní.
V tomto roku využilo možnosť podania splnomocnenia na zastupovanie daňovým poradcom, a teda aj predĺženie lehoty podania daňového priznania do 30.Júna asi 80 fyzických a 30 právnických osôb. Riaditeľ odhaduje, že asi 30-percent daňovníkov využilo služby daňových poradcov pri spracovávaní účtovníctva.
Termín podania daňového priznania je zároveň termínom na zaplatenie dane, nie všetci daňovníci to však splnili. Tí, ktorí tak neurobili, by si mali uvedomiť, že za každý začatý mesiac musia zaplatiť 5-percentné penále z celkovej sumy.
Penále za oneskorené platenie preddavkov na daň predstavuje 0,1-percent za každý deň omeškania. „Zo zákona máme možnosť udelenia sankcie, tzv. zvýšenia dane vo výške desať percent z daňovej povinnosti. Takémuto riziku sa vystavuje ten, kto má daňovú povinnosť a podá neskoro daňové priznanie,“ dodáva riaditeľ.
Rastislav Samák