li do zberania údajov pre európsku štúdiu o vyskytujúcich sa nebezpečných toxických látkach v prachu. Medzi vybranými mestami bol aj Trenčín. Miestom, kde aktivisti vysávačom zbierali prach z kobercovej podlahy bol detský kútik Lienka v Komunitnom centre Juh. Vybrané bolo práve pre jeho špecifickosť a ako jediné zariadenie tohto druhu v širšom okolí.
„Tento vysávaný prach pošleme na expertízu do Veľkej Británie, odkiaľ by sme výsledky mali dostať do troch mesiacov. Zisťuje sa prítomnosť nebezpečných a toxických chemikálií.“ povedal nám hovorca Greenpeace Juraj Rizman. Podľa jeho vysvetlenia, už aj predchádzajúce výskumy potvrdili množstvo chemikálií a toxických látok v prachu z domácností, škôl a verejných budov. Zber vzoriek sa uskutočnil už v šiestich krajinách, teraz sa robí na Slovensku a v Taliansku.
„Ak budeme poznať povahu a rozsah znečistenia, ľahšie budeme identifikovať zdroje kontaminácie, ich povahu a oveľa jednoduchšie sa budú odstraňovať. Preto štúdia je základným krokom a my veríme, že touto aktivitou sa nám podarí získať čo najviac údajov pre objektívnejšiu analýzu.“ vysvetľuje koordinátor toxickej kampane Mgr. Martin Hojsík šibujúc bežným vysávačom po podlahe.
Greenpeace rokuje s európskymi inštitúciami, aby využili revíziu chemickej politiky EÚ na prijatie novej legislatívy, ktorá lepšie ochráni zdravie a životné prostredie občanov únie. O prijatí tzv. chemickej politiky už bude rozhodovať aj Slovensko, pretože konečné schvaľovanie dokumentu sa očakáva po vstupe nových členských štátov na budúci rok.
Oľga Kajabová