Keď v roku 1940 otvoril prostejovský veľkopodnikateľ Jan Nehera v Trenčíne na Palackého ulici malú dielničku, ani netušil ako významne sa jeho rozhodnutie zapíše do histórie mesta a regiónu a poznačí charakter priemyselnej sféry, dnes reprezentovanej a. s. Ozeta Trenčín. Nehera vedel, že úspech firmy je v ľuďoch; tých v riadení a tých vo výrobe a chápal význam výchovy vlastných odevných odborníkov. Preto založil fenomenálny školsko-internátny systém výchovy, ktorý sa stal piliérom budúcnosti odevného priemyslu nielen v Trenčíne. Škola v roku 1943 dostala názov Odborná učňovská pokračovacia škola. Odvtedy uplynulo šesťdesiat rokov.
Minulý týždeň v utorok 3. júna si pripomenuli toto výročie Slávnostnou akadémiou súčasní pokračovatelia výchovy mladej generácie na Strednom odbornom učilišti odevnom a textilnom, bývalí i terajší zamestnanci, pedagógovia, žiaci a nechýbali ani prví absolventi. Zákonitosti vymedzeného ľudského času sú neúprosné a rady neherových mladých mužov a žien preriedené. Pozvanie prijalo dvadsať prvých absolventov, ktorým osud dovolil byť pri zrode školy a zároveň na oslavách jej 60. výročia. Za celý čas škola pripravila 6934 kvalifikovaných odborníkov odevného a textilného priemyslu. Mnohí sa uplatnili na významných profesijných i spoločenských postoch, venovali sa výchove ďalších žiakov ako učitelia a majstri - Augustín Trška, Pavol Mazánik, Viliam Turzo, Stanislav Burda, Ľudovít Mikláš, Rudolf Gažo či Pavol Mažár. Ďalší z nich Ing. J. Jurga, Ing. P. Hamžík a Š. Galúsek vytvorili prvotnú odbornú literatúru, spracovali slovenské odevnícke názvoslovie a neskôr aj učebnicu technológie.
V školskom roku 1943 – 1944 zasadlo do lavíc prvých 27 mladých mužov, v rokoch 1952-1958 mala škola názov Závodná učňovská škola a dva roky pripravovala učňov na profesie pánsky krajčír, mechanik odevných strojov a kožušník. Až do roku 1981 to bolo Odborné učilište n. p. Odevné závody Trenčín. Desať rokov bola začlenená do siete stredných odborných učilíšť a od roku 1991, po získaní právnej subjektivity nastala nová etapa v jej pôsobení. V roku 1998 sa k SOU odevnému pričlenilo SOU textilné a v súčasnosti 764 žiakov študuje v šiestich učebných a šiestich študijných odboroch. Riaditeľom školy už dvanásť rokov je PhDr. Vladimír Mojto.
SOU odevné a textilné je po kvalitnej výchovno-vzdelávacej činnosti známe aj vysokou úrovňou mimoškolských aktivít spojených s rozvojom študentskej kreativity, tvorivého talentu, krajčírskeho fortieľu a remeselnej zručnosti. Dokazujú to ceny a uznania zo súťaží a prehliadok mladých módnych tvorcov - sedem ocenení Zlatá Fatima junior, v súťaži Mladý módny tvorca získali 11 prvých, niekoľko druhých a tretích miest, vo vitríne úspechov má čestné miesto Cena Slovenského centra dizajnu a medzinárodné ocenenie od Anny Burdy.
Najlepším dôkazom bola módna šou. Jej aktérmi boli terajší i bývalí žiaci, na scéne navrhnutej pedagogičkou voľného času Alenou Mojtovou a dotvorenej živou kulisou “antických sôch” imitovaných atlétmi osemročného športového gymnázia. V piatich módnych vstupoch prezentovali ocenené modely zo študentských súťažných prehliadok, v pestrej škále od klasických a nosivých až po fantazijné úlety, pri tvorbe ktorých sa pohrali s líniami a siluetami, inšpirovali sa materiálom, možnosťami netradičnej kombinácie a strihovými variáciami. Prehliadka vyvrcholila noblesnou kolekciou spoločenských a svadobných šiat.
Aj kultúrnu časť programu žiaci zvládli na výbornú. Predstavila sa skupina TWEETY, jej trénerkou a choreografkou je bývalá žiačka Zuzana Chochlíková, zatancovali tanečníčky zo školskej skupiny moderného tanca KORAL, pastvou pre oči bol spoločenský tanec Radoslava Zofčína s manželkou, držiteľov významných ocenení z medzinárodných súťaží. Na pódiu si dali stretnutie aj bývalí absolventi. Za najstarších si zaspomínal Ernest Trška, mladú generáciu zastupovala úspešná modelka Lucia Jánošová, podnikateľka Beáta Lokšíková a operátor odevnej výroby a terajší hudobník - hráč na trúbku Juraj Kvasnica.
Ľuboslava Sedláková