číne si v minulých dňoch pripomenulo prvé výročie od svojho vzniku. V rámci Ozbrojených síl SR ide o najmladšiu zložku a jej úlohou je riadiť a zabezpečovať základný, odborný a špeciálny výcvik profesionálnych poddôstojníkov ako aj prípravu pozorovateľov a jednotiek vysielaných do vojenských misií, zabezpečovať logistickú podporu a ďalšie úlohy súvisiace s komunikáciou a bezpečnostnými systémami.
V súčasnosti má veliteľstvo síl výcviku a podpory deväťtisíc osôb „Podľa modelu 2010 musíme dosiahnuť počet 4 200 osôb, čo znamená zníženie personálu približne o 40 percent“ charakterizoval súčasnú situáciu veliteľ brigádny generál Ing. Milan Maxim. Ako ďalej informoval novinárov, toto veliteľstvo, inak absolútne rovnocenné ostatným veliteľstvám v rámci ozbrojených síl, v prvom roku existencie zabezpečilo výcvik 129 profesionálnych vojakov vo vstupnom a 468 profesionálnych vojakov v odbornom výcviku a okolo 6 500 vojakov pre pozemné, vzdušné sily a ostatné útvary a zariadenia.
„V súčasnosti je veliteľstvo síl výcviku a podpory na 98 % obsadené profesionálnymi vojakmi a na 98 % zamestnancami verejnej služby. Priemerný vek veliteľského zboru je 36 rokov a najviac je vojakov vo veku 30 - 35 rokov, službu tu vykonávajú aj 4 profesionálne vojačky.
Veliteľstvo síl výcviku a podpory v Trenčíne velí Veliteľstvu výcviku v Martine, Veliteľstvu logistiky v Trenčíne, Spojovaciemu veliteľstvu v Novom Meste nad Váhom a Veliteľstvu posádky v Bratislave. Podliehajú mu aj výcvikové základne spojovacieho vojska, raketového vojska a delostrelectva, ženijného vojska, logistiky, a protivzdušnej obrany rozmiestnené po celom Slovensku.
Napriek tomu, že vojská prešli reformou, v blízkej budúcnosti ich opäť čakajú reorganizačné zmeny - rušiť sa budú výcvikové základne a vytvárať nové zložky pre výcvik profesionálnych vojakov.
Veliteľ brigádny generál Ing. Milan Maxim novinárom predstavil aj nový znak Veliteľstva síl výcviku a podpory v Trenčíne vytvorený prísne podľa pokynov odborníkov na heraldiku.
Oľga Kajabová